Parastosima i sednicama sećanja u Hrvatskoj, RS i Srbiji juče i danas obeležava se 15. godišnjica oružane akcije hrvatske vojske i policije „Oluja“ u kojoj je poginulo i nestalo više 1.600 ljudi, a oko 250.000 Srba proterano sa prostora nekadašnje Republike Srpske Krajine. Prognani Srbi iz Hrvatske smatraju da je prema broju civilnih žrtava „Oluja“ najveće etničko čišćenje u Evropi posle Drugog svetskog rata.


Milorad Pupovac, predsednik Srpskog nacionalnog vijeća, najavio je povodom 15. godišnjice „Oluje“ da će se u organizaciji SNV u svim županijskim centrima u Hrvatskoj danas u 11 sati održati sednice sećanja na kojima će biti pročitana izjava sećanja i minutom ćutanja odata počast svima koji su stradali u ratnim sukobima od 1991. do 1995. Pupovac je izjavio za Danas da ni ove godine nije predviđeno da predstavnici državnih vlasti prisustvuju sednicama sećanja.

Parastos žrtvama „Oluje“ u beogradskoj crkvi svetog Marka trebalo bi da služi patrijarh srpski Irinej. Udruženja i organizacije proteranih Srba iz Hrvatske ove godine nisu mogle da se dogovore o zajedničkoj organizaciji obeležavanja „Oluje“, jer su neke od njih smatrale da su parastos i paljenje sveća žrtvama nedovoljni da skrenu pažnju domaće i svetske javnosti na njihove nerešene probleme.

Dokumentaciono-informacioni centar „Veritas“ saopštio je juče da raseljeni Srbi iz Hrvatske, kao i povratnici, još očekuju pomoć međunarodne zajednice u rešavanju svojih problema, posebno pitanja statusa. U saopštenju se ističe da bi pomoć međunarodne zajednice u rešavanju problema Srba iz Hrvatske u skladu sa evropskim standardima doprinela ispravljanju „velike istorijske i ljudske nepravde“. Prema podacima „Veritasa“, tokom „Oluje“ i posle poginulo je i nestalo 1.922 Srba, od kojih su 62 odsto bili civil. „Veritas“ navodi da je dosad rešena sudbina 894 osobe, dok se 1.028 ljudi, među kojima 669 civila, vodi kao nestalo.

U organizaciji Odbora za negovanje tradicije otadžbinskih ratova Vlade RS u Banjaluci je juče počelo obeležavanje 15 godina od progona Srba iz nekadašnje Republike Srpske Krajine u akciji „Oluja“. Otvorena je izložba „Egzodus Krajišnika“, a u Sabornom hramu Hrista Spasitelja upaljene su sveće za žrtve „Oluje“, javljaju agencije.

Pupovac: Imaju pravo na nezadovoljstvo

Povodom kritika koje su predstavnici više udruženja i organizacija proteranih Srba iz Hrvatske proteklih dana izrekli na njegov račun, Milorad Pupovac izjavio je za naš list da „izbeglice imaju razloge za nezadovoljstvo, ali da treba imati u vidu napore koji se ulažu da bi se stvorili uslovi za rešavanje njihovih problema“. Pupovac najavljuje nove poteze hrvatske vlade kada je reč o rešavanju problema vezanih za izgubljena stanarska prava.

Tadić sa porodicama stradalih

U razgovoru sa predstavnicima Udruženja porodica nestalih i poginulih, predsednik Boris Tadić juče je poručio da se „Oluja“ ne sme zaboraviti i da treba gledati u budućnost i sa Hrvatskom rešavati probleme u procesu povratka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari