Parastosima u crkvama, izjavama sećanja i minutom ćutanja u spomen žrtvama u Hrvatskoj, RS i Srbiji juče je obeležena 15. godišnjica oružane akcije hrvatske vojske i policije „Oluja“ u kojoj je ubijeno i nestalo više od 1.600 Srba, a oko 250.000 proterano sa prostora nekadašnje Republike Srpske Krajine. Hrvatska država isti događaj obeležava 5. avgusta kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti. Od pre 10 godina ovaj datum u Hrvatskoj slavi se i kao Dan oružanih snaga – Dan hrvatskih branitelja.


U organizaciji udruženja proteranih Srba i porodica ubijenih i nestalih lica u Krajini i Hrvatskoj juče je u beogradskoj crkvi svetog Marka parastos žrtvama „Oluje“ služio patrijarh srpski Irinej sa vikarom episkopom hvostanskim Atanasijem i sveštenstvom Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke. U Markovoj crkvi i oko nje okupilo se nekoliko hiljada prognanih Srba iz Hrvatske. Tokom službe pročitana su sva poznata imena žrtava „Oluje“. Parastosu su prisustvovali predsednik Srbije i potpredsednik vlade Boris Tadić i Jovan Krkobabić, kao i vladini službenici, predstavnici političkih stranaka i javne ličnosti.

– Sabrali smo se na molitveno sećanje na nedužno stradale pre 15 godina koji su položili svoje živote zbog dve velike „krivice“ – zato su bili pravoslavni i što su bili Srbi. Ne prvi put u istoriji srpskog naroda na žrtveniku i oltaru vere pravoslavne i imena srpskog palo je hiljade nevinih žrtava, a taj zločin dogodio se u našem gordom vremenu – 20. i 21. veku. Taj zločin se nastavlja, a svet ćuti. Ne čini ništa da se nestali pronađu i dostojno sahrane, da se proterani vrate u svoj zavičaj i domove. Nama ostaje da se molimo da im se otvore oči i uši, na koje ne vide i ne čuju i da nikada ne zaboravimo postradale – poručio je patrijarh Irinej.

Pozivajući se na reči pokojnog patrijarha Germana, izrečene povodom stradanja Srba u koncentracionom logoru Jasenovac, patrijarh Irinej istakao je da „kao hrišćani moramo da oprostimo, ali nikad ne možemo da zaboravimo ni ove, ni one žrtve, da nam se istorija ne bi ponovila“. On se pomolio Gospodu za duše svih postradalih u „Oluji“, zaštitu „srpskog i drugih stradalih naroda“, kao i za „mir, slogu i ljubav prema svima, pa i neprijateljima“.

U gradovima Hrvatske Srpsko narodno vijeće organizovalo je juče sednice sećanja na kojima je pročitana Izjava sećanja, koju je potpisao predsednik SNV Milorad Pupovac. SNV se u izjavi „priseća svih žrtava“, nezavisno o tome koje su nacionalnosti, zbog toga što su ta njihova stradanja bila i ciljevi i sredstva tadašnjih hrvatskih i srpskih ratnih politika.

U banjalučkom hramu Svete Trojice juče je služen parastos za ubijene Srbe u „Oluji“, a na banjalučkom groblju položeni su venci.

„Svi zajedno“ danas u Kninu

Premijer Hrvatske Jadranka Kosor juče je izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića o „Oluji“ kao zločinu koji se ne sme zaboraviti nazvala „ničim novim i već viđenim“, javlja Hina. Kosor je juče na polaganju venaca na Mirogoju povodom godišnjice „Oluje“ rekla da je tom akcijom konačno vojno pobeđena velikosrpska Miloševićeva politika. U reagovanju na Tadićevu izjavu, predsednik Hrvatske Ivo Josipović rekao je da je „Oluja“ bila legalna i legitimna. Centralna proslava Dana pobede i domovinske zahvalnosti, kao i Dana oružanih snaga u Hrvatskoj održaće se danas u Kninu, pod nazivom „Svi zajedno“.

Osuda etničkog čišćenja

Predsednik DSS Vojislav Koštunica ocenio je juče da „15 godina nisu izbrisale strašan zločin etničkog čišćenja nad Srbima Krajišnicima, već je u pamćenje srpskog naroda zauvek utisnuto da su nevini Srbi smišljeno i namerno ubijani i surovo prognani sa svojih vekovnih ognjišta“. Iz SPO saopšteno je juče da „ni presednik, ni premijer Hrvatske ne smeju da se ponose bombardovanjem i ubijanjem golorukih prognanika, što se dogodilo tokom ’Oluje’“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari