Samo dan pošto je zbog ukazivanja na navodne zloupotrebe i nepravilnosti u radu Centra za azil u Bogovađi dao izjavu u Policijskoj upravi Valjevo, radnik obezbeđenja u tom centru Goran Pivić dobio je otkaz.

Pivić je, prilikom posete novinara Danasa Bogovađi, za naš list potvrdio navode koje je iznela Svetlana Jovanović, koordinatorka prihvatno-tranzitnih centara za readmisiju u Komesarijatu za izbeglice. Ona je iznela optužbe na račun upravnika Centra Stojana Sjekloće. Naime, kako tvrdi Jovanovićeva, od jednog azilanta dobila je informacije da Sjekloća naplaćuje azilantima za smeštaj 40 evra, a da za izdavanje prijave o odsustvu, na koju oni imaju pravo, uzima od 10 do 30 evra. O svemu što je čula Jovanovićeva je sastavila službenu belešku i obavestila nadležne državne organe. Azilant je kasnije negirao da je to ikada tvrdio. Međutim, Pivić je potvrdio navode Jovanovićeve, kao i priču o izgladnjivanju azilanta koji je epileptičan.

On nam je objasnio da sva dešavanja u smeni, kao radnik obezbeđenja, mora da ubeleži u određenoj svesci, što je on i činio.

– Međutim, zanimljivo je da je iz sveske nestala strana na kojoj sam naveo da mi je upravnik naredio da azilantu zabranim da jede – rekao nam je Pivić. On je, zajedno sa Đorđem Brankovićem, bivšim radnikom obezbeđenja, još ranije o svemu obavestio nevladine organizacije, ali i zaštitnika građana.

Podsetimo, od ponedeljka je bez posla ostao i zdravstveni radnik koji je radio u ambulanti u Centru, a koja je zatvorena iz do sada još nepoznatih razloga.

Svetlana Jovanović za Danas kaže da je očekivala ovakav sled događaja, te da je simptomatično da se to dešava licima koja su dala izjave o dešavanjima u Centru.

– To znači da treba skloniti sve koji nešto znaju o dešavanjima u Centru i koji su bili direktni svedoci izgladnjivanja azilanta, kao i prinudnog rada, ali i nevođenja računa o zdravstvenom stanju azilanata koji su bolesni od teških bolesti, a zahtevali su hitnu zdravstvenu intervenciju. Upravnik Centra je na ovaj način prekršio član 25 Ustava Srbije, jer je azilanta iz Libije izložio ponižavanju i izgladnjivanju koje je trajalo dva dana – kaže Jovanovićeva.

Inače, u Bogovađi trenutno živi više od 300 azilanata. U Centru je smešteno oko 150 lica, dok ostali azilanti već nekoliko meseci žive u okolnim šumama i bez higijenskih uslova.

Bez komentara

U republičkom Komesarijatu za izbeglice nisu želeli da komentarišu navode koji su se prethodnih dana pojavili u javnosti u vezi sa problemima u Centru u Bogovađi. Kako navode, oni se neće oglašavati dok ne stignu rezultati istrage nadležnih službi. Naš list ih je, takođe, pitao da li su u prethodnih desetak dana nešto preduzeli povodom dešavanja u Centru, ali je to pitanje ostalo bez odgovora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari