U nesreći koja se desila juče oko 10.25 na Kopaoniku prilikom raščišćavanja terena od minsko-eksplozivnih sredstava, poginuli su stariji vodnik prve klase Nebojša Milić (37) iz 98. vazduhoplovne brigade u Kraljevu i stariji vodnik Slaviša Marković (36) iz 204. vazduhoplovne brigade u Beogradu. Lekarska ekipa brzo je intervenisala, ali je na mestu nesreće mogla samo da konstatuje smrt dvojice podoficira. Drugih povređenih nije bilo. Odgovornost za tragediju preuzeo je načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković.


Podoficiri VS čistili su teren od eksplozivnih naprava zaostalih iz NATO bombardovanja 1999, kod Pančićevog vrha. Prema nezvaničnim informacijama, oni su poginuli prilikom detonacije jedne od nekoliko desetina zaostalih kasetnih bombi, koje su rasute na ovom području.

Ministar odbrane Aleksandar Vučić naredio je hitnu istragu i rasvetljavanje tragedije, kao i utvrđivanje odgovornosti. On je prekinuo sve aktivnosti i helikopterom VS odmah se uputio na lice mesta zajedno sa načelnikom Generalštaba Ljubišom Dikovićem. Diković je na konferenciji za novinare na Kopaoniku preuzeo odgovornost za pogibiju pripadnika VS.

– Odgovoran sam ja, i zamoliću ministra odbrane da utvrdi moju odgovornost – rekao je Diković, dok je Vučić na to odgovorio da će sa načelnikom Generalštaba tek razgovarati o tome.

Direktor Centra za razminiranje Srbije Petar Mihajlović izjavio je da se eksplozija zaostale kasetne bombe dogodila u krugu vojnog objekta, a ne na civilnoj lokaciji gde se obavlja razminiranje nakon bombardovanja 1999. On je dodao da se na Kopaoniku obavlja razminiranje prema projektu i nadzoru Centra, na lokaciji koja se graniči sa vojnim objektom.

– Nesreća nema nikakve veze sa razminiranjem, već se to desilo u krugu vojnog objekta. Deminerski tim, koji je angažovao Centar, obavlja razminiranje pored samog vojnog objekta – rekao je Mihajlović, objašnjavajući da Centar, kao državni organ, ne obavlja aktivnosti razminiranja na prostoru koji je pod vojnom i policijskom kontrolom, već na civilnim površinama, „te da ne znaju okolnosti pod kojima se dogodila eksplozija“.

Vojni objekat na Kopaoniku je bio meta napada NATO-a tokom bombardovanja SRJ 1999. godine. Veliki broj kasetnih bombi se rasuo izvan granica vojnog objekta, a najveći deo tog prostora je očišćen.

Podsetimo, ovo je druga tragedija u kojoj su pripadnici Vojske Srbije izgubili život u poslednja dva meseca. U eksploziji zaostale granate na vojnom poligonu „Pasuljanske livade“ sredinom juna poginulo je dvoje kadeta, a sedmoro njih je povređeno.

Potpisati Sporazum o zabrani kasetnih bombi

Niš – Advokat i osnivač regionalne organizacije „Akcija i pomoć“ Slađan Vučković apelovao je juče na državu da hitno potpiše Sporazum o zabrani kasetnih bombi iz Osla, koji je počeo da se primenjuje na jučerašnji dan pre dve godine. „Plačem jer je poginuo moj veliki prijatelj. Teško mi je. Sramota je da Srbija koja je žrtva kasetnih bombi još nije potpisala Sporazum i da ljudi još uvek ginu“, rekao je Vučković za Danas i dodao da Srbija ima priliku da potpiše Sporazum, koji je već potpisalo 11 država, na Trećoj konferenciji zemalja potpisnica 11. septembra. Z. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari