Novi pravilnik o finansiranju osnovnih škola, koji je objavljen 1. septembra, izazvao je dodatni haos u osmoletkama, jer će direktori morati ponovo da boduju zaposlene i prave nove liste tehnoloških viškova nenastavnog osoblja. Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Jaković kaže za Danas da će zbog novih pravila još neki zaposleni ostati bez dela norme. Ona ocenjuje da ni ovaj pravilnik nije idealan, ali da se „Unija borila da to bude ublažena varijanta prethodnog, koji je bio mnogo restriktivniji po nenastavno osoblje“.


S druge strane, Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, optužuje Uniju da je „uradila loš posao“, time što je podržala Ministarstvo prosvete pri donošenju novog pravilnika. On za Danas napominje da smanjivanje broja tetkica, domara, pedagoga, psihologa i sekretara nije proporcionalno smanjivanju broja odeljenja. Jer smanjivanje samo jednog odeljenja „vuče“ smanjenje pola radnog vremena pomenutim kategorijama zaposlenih. Kao primer navodi škole sa 16 odeljenja koje mogu da imaju „celog“ sekretara“, dok sa 15 odeljenja mogu da ga angažuju sa pola radnog vremena.

U školama i dalje traje popunjavanje slobodnih radnih mesta i preraspodela zaposlenih sa nepunom normom, a taj posao po svoj prilici neće skoro biti završen. I Unija i SRPS sumnjaju da je broj prijavljenih slobodnih radnih mesta tačan i tvrde da imaju spiskove direktora škola koji su se oglušili o upozorenja nadležnih i sakrili određeni broj mesta na kojima su angažovani zaposleni na određeno vreme. Ni Brajković ni Jankovićeva nisu želeli da kažu o kojim direktorima i školama je reč, napominjući da su sve podatke poslali Ministarstvu prosvete od koga očekuju reakciju.

– Najpre je rečeno da je petina zaposlenih u prosveti angažovana na određeno vreme, a prijavljeno je 12.000. Očigledno je da nekoliko hiljada ljudi fali. Imamo podatke o direktorima koji nisu prijavili sva slobodna radna mesta, ili nisu radili po odredbama posebnog kolektivnog ugovora ili nisu slušali komisiju za bodovanje već su radili na svoju ruku. Možemo mi o tome da pričamo stalno, ali dok ne budu kažnjeni oni koji su kršili zakon ništa se neće promeniti. Ne mogu sindikati da rade posao Ministarstva – ističe Jankovićeva.

Slobodan Brajković ističe da će SRPS inicirati sastanak sva četiri reprezentativna sindikata obrazovanja, na kome će od Vlade Srbije zatražiti da ispuni obećanja iz sporazuma, potpisanog posle štrajka prosvetnih radnika.

– Od vlade očekujemo odgovor kada će prosvetnim radnicima biti isplaćena jednokratna pomoć, koja je obećana do kraja ove godine. Od uvođenja platnih razreda od 1. januara 2016. po svoj prilici neće biti ništa, a umesto toga ćemo tražiti korekciju koeficijenata. Razmatramo mogućnost da već narednog meseca organizujemo štrajk upozorenja ili jednodnevnu obustavu nastave da bismo opomenuli vladu i Ministarstvo prosvete – ističe Brajković.

Akcija MUP za bezbednost đaka

Beograd – Tokom septembra će u celoj Srbiji 1.206 saobraćajni policajac obezbeđivati škole i kontrolisati sva vozila koja se kreću u njihovoj blizini, a istovremeno će biti nastavljena i borba na iskorenjivanju droge. To je juče najavio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović. „Uprava saobraćajne policije i MUP ne žele da samo 1. septembar bude dan kada se sete bezbednosti dece, od prošle godine ta akcija traje čitav mesec“, rekao je Stefanović novinarima nakon prezentacije bezbednosti u saobraćaju učenicima prvog i drugog razreda Osnovne škole „Dragan Lukić“. Kako je istakao, MUP će se truditi da se akcija nastavi narednih meseci, da bude stalna i da u nju budu uključeni učenici, roditelji, nastavnici, i sve linije policije. FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari