Srpska krajnja desnica je mnogo „življa“ na internetu, odnosno u takozvanom sajber prostoru, nego što je to radikalna levica, pa čak i organizacije koje se bore za ljudska prava. Ukoliko se Vojislav Šešelj ne vrati u dogledno vreme iz Haga, ili se ne pojavi novi harizmatični vođa, delovanje desničarskih organizacija i dalje će biti vidljivije na internetu nego na trgovima i ulicama.

 Pri tome, virtuelne grupe pristalica stvaraju se pre svega kako bi pokrenule nezadovoljnu i nezaposlenu omladinu. Za razliku od virtuelno aktivne krajnje desnice, ekstremna levica je „žalosno slaba“ i jedva primetna, a njena podrška, recimo LGBT aktivizmu, gotovo je zanemarljiva.

Sve ove zaključke sadrži istraživanje o aktivnosti na društvenim mrežama sedam desničarskih organizacija i četiri ekstremno leve grupe od novembra 2012. do marta 2013, koje je urađeno za Centar za razvoj civilnog društva iz Zrenjanina.

Po intenzitetu aktivnosti izdvajaju se Stormfront, iako je zabranjen, kao Tviter nalog njegovog vođe Gorana Davidovića sa više od 500 tvitova i više od 400 odgovora, te Fejsbuk profil SNP Naši, koji ima u istom periodu 182 posta, sa četvorocifrenim brojem lajkova, odnosno potvrde „sviđa mi se“.

– Kao neprijatelji na forumu Stormfronta najčešće se navode Romi (8 puta), potom Albanci (5), crnci i Hrvati po četiri puta, komunisti (3), Tomislav Nikolić i gejevi po dva puta, te Jevreji, Crnogorci, Dačić, Đinđić, Vučić i B92 po jednom, navodi između ostalog sociolog Jovo Bakić, u delu gde se analiziraju internet-aktivnosti krajnje desnice.

SNP Naši iz Aranđelovca, koje predvodi bivši veroučitelj Ivan Ivanović, izdvaja se inicijativom da se zabrani niz nevladinih organizacija sa čijim se stavovima ne slažu. Naši su podneli i „internet-zahtev“ Srpskoj pravoslavnoj crkvi da ekskomunicira Vučića, Dačića i Nikolića zbog „monstruozne eskalacije antihrišćanskog i antisrpskog delovanja“. Uopšte, kako piše Bakić, na Fejsbuk profilu Naših, vladajuća trojka u Srbiji predstavljena je kao neprijateljska, a jedno od deset pitanja Vučiću glasi „da li ste spremni da se suočite sa optužbama za veleizdaju“.

Na virtuelnim lokacijama, koje imaju relativno dosta postova u posmatranom periodu – recimo to je 96 postova na forumu Naših, ideološki se ističe „vidovdanska etika“ Justina Popovića, a kao idealizovana srpska država smatra se država Nemanjića.

Manje postova od Davidovićevog naloga i virtuelne lokacije Naših ima SNP 1389, koji uglavnom prati tok suđenja svom vođi Miši Vaciću (u Prvom osnovnom sudu u Beogradu zbog govora mržnje). Takođe se slavi „oslobođenje Srebrenice“ i Ratko Mladić kao „srpski ponos“, i protivi izručenju ruskog desničara Ilije Gorjačeva Rusiji, koja je za njim raspisala Interpolovu poternicu.

Forum Srbske akcije, pokreta delimično nastalog iz frakcije Obraza, sadrži najčešće nepotpisane blogove, i ima najmanje postova, a najavljena je samo jedna nasilna akcija, protiv Albanaca. U blogovima se Dimitrije Ljotić naziva jednim od najvećih srpskih mislilaca 20. veka, a kao njegov naslednik pominje se Dragoš Kalajić.

Zanimljivo je i da zabranjene organizacije Naši i Stormfront imaju zatvorene kanale komunikacije na društvenim mrežama, koji istraživanjem nisu obuhvaćeni, pošto istraživači nisu hteli da koriste metode kao što je lažno predstavljanje.

– Država, da hoće, može da suzbije desni ekstremizam, jer državna bezbednost zna svakog od njih pojedinačno, kaže Snežana Ilić iz zrenjaninskog Centra za razvoj civilnog društva, nevladine organizacije koja je prikupila osnovne podatke za istraživanje o ekstremizmu na društvenim mrežama. Ona, kao i ostali autori koji su sprovodili istraživanje, ističe da ipak, za razliku od pisanja grafita i lepljenja plakata po ulicama, aktivnosti na internetu ostavljaju trag koji može da se prati.

Jadranka Jelinčić, direktorka Fonda za otvoreno društvo, pak ocenjuje da sem fašističkih organizacija, kao što su Obraz i Stormfront, sa drugima bi trebalo da postoji mogućnost političkog dijaloga, pošto bi se njihovom institucionalizacijom, recimo dobijanjem predstavnika u parlamentu, snizio njihov destruktivnim potencijal.

– Problem je međutim u tome što u Srbiji često nismo načisto šta je mejnstrim politika, a šta ekstremizam, zaključuje Jelinčićeva.

Izgubili smo Kosovo, ne damo Paradu

Ekstremna desnica inspiriše i regrutuje, kaže Boban Stojanović iz Kvirija centra, navodeći da njegov profil na Fejsbuku prati policija, koja reaguje na pretnje.

– Ispostavi se često da te pretnje pišu deca od 14 ili 15 godina koja kažu „izgubili smo Kosovo, ne damo gej paradu“, navodi Stojanović.

Vehabizam i vizuelizacija

Suština vehabijskih poruka i njihovo delovanje u sajber prostoru je vešto prikriveno, navodi se u istraživanju Fahrudina Kladničanina. Prema njegovim nalazima, kreatori internet prezentacija koje promovišu ideologiju vehabizma, osim tekstova, obilato koriste grafiku i vizuelne elemente. Recimo, Fejsbuk stranica „Poziv u dežent“ ima 5.422 lajka i redovno je ažurirana. Primetno je da u diskusiji učestvuju osobe sa personalnim Fejsbuk nalogom i fotografijama vehabijskih lidera iz BiH.

Radikalni levičari neprimetni

Podaci su dobijeni praćenjem sajtova SNP 1389, SNP Naši, Stormfront Serbia, Nomokanon, Obraz, Srbska akcija, kao i naloga na Tviteru najpoznatijeg osuđivanog neonaciste Gorana Davidovića, ali i grupa Marks21, SKOJ, Anarhosindikalističke inicijative i Studentske borbe. Primetno je da su radikalni levičari „zbunjeni“, navode istraživači, te da su gotovo neprimetni. Njihove forume uglavnom odlikuje odsustvo diskusije, malo postova i takozvanih lajkova, te da je najaktivniji Marks21 sa nalogom na Tviteru. Od 102 objavljena tvita, samo je 20 kritičkih, a njihove teme su kapitalizam, patrijarhat i grčka radikalna partija Zlatna zora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari