Nacrt zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, koji priprema Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, na čijem je čelu Aleksandar Vulin, ne krši ustavna načela i neće kočiti evrointegracije Republike Srbije. To je za Danas rekao državni sekretar ovog ministarstva, Dragan Popović, povodom kritika nekoliko nevladinih organizacija koje su zatražile da se ovaj Nacrt zakona povuče iz procedure usvajanja.

Popović kaže da je radna grupa vodila računa o članu 69 Ustava Srbije, kojim je regulisano da se boračko-invalidskoj populaciji obezbedi posebna zaštita, u skladu sa zakonom.

– Nacrt zakona neće kočiti evrointegracije Republike Srbije s obzirom na to da su prava civilnih žrtava rata ovim Nacrtom priznata, i to kroz pružanje materijalne zaštite u skladu sa porodičnim i imovinskim prilikama članova domaćinstva. Nema razloga da ovaj zakon koči evropske integracije Srbije, jer na sličan način uređuje ovu oblast kao i Hrvatska – ukazuje Popović.

Naš sagovornik podseća da je Nacrt zakona prošao javnu raspravu, zaključno sa 23. decembrom, te da su u organizaciji Ministarstva održane javne rasprave u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu. Kako dodaje, tim javnim debatama prisustvovali su svi zainteresovani subjekti, udruženja boraca i ratnih vojnih invalida, pojedinci, kao i udruženja civilnih invalida rata.

– Pored diskusija, primedbi i pohvala, na predloženi Nacrt stigao je i veliki broj pisanih mišljenja, predloga i sugestija. S obzirom na obimnost materije koju obuhvata i činjenice da je ovo jedan od sistemskih zakona, te da je neophodno obaviti dodatno veliki broj konsultacija, Predlog nacrta zakona trebalo bi da se u skupštinskoj proceduri nađe u periodu mart-april ove godine – ističe Popović. Prema njegovim rečima, Ministarstvu se sa primedbama i mišljenjima obratio se određeni broj udruženja civilnih žrtava rata i invalida rata, a deo njih je učestvovao na sprovedenim javnim raspravama.

– Fond za humanitarno pravo (FHP) nije učestvovao u javnim raspravama, nego je poslednjeg dana javne rasprave dostavio pismene primedbe i mišljenja. Zahvalni smo FHP što nam je ukazao na neke probleme u rešavanju statusa žrtava i civilnih invalida rata, te smo za prvi sastanak radne grupe ugradili njihov predlog oko rešavanja statusa nestalih lica u oružanim sukobima i u ratu 1999. godine – navodi Popović.

Podsetimo, nekoliko nevladinih organizacija i udruženja žrtava ratova u bivšoj SFRJ, na čelu sa FHP, tvrde da Nacrt zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica krši ustavno načelo jednake zaštite građana pred zakonom i da je u dubokom neskladu s međunarodnim i opšteprihvaćenim normama zaštite žrtava kršenja ljudskih prava.

Osim FHP, da se Nacrt zakona povuče traži i Koalicija protiv diskriminacije: Centar za unapređivanje pravnih studija, RIS – Mreža odbora za ljudska prava, Civil Rights Defenders, Gayten LGBT, Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava, Praxis, Regionalni centar za manjine, Udruženje studenata sa hendikepom, kao i Inicijativa mladih za ljudska prava, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda.

Inače, FHP i Centar za unapređivanje pravnih studija predstaviće u februaru Model zakona o pravima žrtava povrede ljudskih prava u oružanim sukobima i u vezi sa oružanim sukobima u periodu od 1991. do 2001. godine.

Premijer ne odgovara

Fond za humanitarno uputio je nedavno premijeru Aleksandru Vučiću pismo u kome traži da „iskoristi svoj autoritet“ i od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zatraži da povuče Nacrt zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica. Međutim, kako nam je rečeno u FHP-u, ova nevladina organizacija nije dobila nikakav odgovor od predsednika Vlade Srbije i njegovog kabineta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari