U Ministarstvu prosvete juče je počeo da radi ENIK/NARIK centar u kome će se priznavati strane diplome radi zapošljavanja u Srbiji. Ministar prosvete Srđan Verbić obećava da će taj postupak biti znatno kraći i jeftiniji nego dosad. Prema njegovim rečima, postupak priznavanja stranih visokoškolskih isprava radi zapošljavanja trajaće najduže 90 dana, a kandidati će plaćati samo republičku taksu od 3.500 dinara koja će biti jedinstvena i neće zavisiti od fakulteta i studijskog programa koji je neko završio.

– Priznavanje diploma će biti automatizovano. Svršeni studenti će popunjavati upitnik onlajn i dobiti termin kada mogu da dođu u Ministarstvo prosvete i predaju dokumentaciju. Procedura ima dva dela: jedan je formalno proveravanje sistema obrazovanja iz zemlje iz koje se diploma donosi, a drugi je stručni. Naime, ministar imenuje tročlanu komisiju od univerzitetskih profesora koji daju mišljenje o studijskom programu. Ta stručna procedura će možda produžiti rok, ali on svakako neće trajati više od 90 dana – rekla je Zorana Lužanin, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, napominjući da će u ENIK/NARIK centru raditi sedam osoba.

Komentarišući zahtev državnih pravnih fakulteta da bi građani sa diplomom stranog pravnog fakulteta pre priznavanja trebalo da polažu dodatne ispite, Lužanin je rekla da je na poslodavcu izbor da li želi da zaposli onoga ko je završio, na primer, anglosaksonsko pravo, ali da takva osoba sigurno neće moći da se zaposli u sudu.

– To o čemu pričaju pravni fakulteti su regulisane profesije. Ne treba brkati to šta će tražiti poslodavac, od prava kandidata da može pristupiti tržištu rada. Ako nekome priznate diplomu istoričara to ne znači da on automatski može da se zaposli u školi – rekla je Lužanin.

Ministar Verbić je dodao da će pomenuti problemi biti rešeni donošenjem zakona o regulisanim profesijama, koji se trenutno radi i uskoro će biti na javnoj raspravi. Na pitanje da li će se u ENIK/NARIK centru priznavati i kosovske diplome, Verbić je kazao da je potrebna međunarodna institucija koja će potvrditi kredibilitet programa, a da će sve koji su akreditovani priznavati taj centar.

Akademsko priznavanje diploma radi nastavka obrazovanja i ubuduće će biti u nadležnosti visokoškolskih ustanova.

O problemima sa kojima su se godinama unazad susretali prilikom pokušaja priznavanja stranih diploma juče su govorili naši povratnici, koji su studije završili van Srbije. Jovana Ružičić, iz organizacije Ripets Srbija je ocenila da je najveći problem bio nedostatak standarda, pa se dešavalo da dve komisije različito odlučuju o diplomama koje su kandidati stekli na istom studijskom programu. Beograđanin Ilija Kalajdžić specijalizirao je oftalmologiju u Moskvi i već tri godine ima problem da mu diploma bude priznata, trenutno radi kao lekar opšte prakse. Lara Lebedinski uspela je da nostrifikuje diplomu doktorskih studija i to ju je koštalo 600 evra, ali ne i diplome osnovnih i master studija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari