Konferencija gimnazija Srbije se ne slaže sa predloženim inoviranim programom za gimnazije, koji je samo prividna prepravka dosadašnjeg nastavnog programa. Tražimo suštinske promene koje će omogućiti pravu reformu, kao i učešće gimnazijskih profesora u toj reformi, navodi se u pismu koji su članovi KGS uputili Nacionalnom prosvetnom savetu.



Nakon detaljne analize predloženih izmena programa za gimnazije, predstavnici 35 gimnazija iz cele Srbije, od kojih je 20 beogradskih, ovakav stav su obrazložili „namerom da predstojeća reforma bude što bolja i da ne dozvole improvizacije i greške, koje najpre mogu da uoče oni koji predaju u gimnazijama“.


KGS smatra da bi najpre trebalo usvojiti strategiju obrazovanja Srbije i na osnovu nje doneti standarde postignuća učenika gimnazija, koji bi bili osnova za izradu reformisanih planova i programa. Neophodno je i da država obezbedi sredstva pre izvođenja reforme, da se lokalnoj samoupravi, školama i nastavnicima omogući veća autonomija u planiranju i izvođenju nastave, da predstavnici KGS budu članovi komisija za inoviranje programa, kao i da u gimnazijama budu organizovane javne rasprave o ovoj temi.

„Postoji realna potreba da u gimnazijskom obrazovanju treba odvojiti srpski jezik od književnosti, odnosno posebno treba proučavati pravopis, istoriju jezika, fonetiku, morfologiju i sintaksu, a posebno obrađivati književna dela najznačajnijih pisaca. Potrebno je težiti većoj zastupljenosti kabinetske nastave, pre svega u predmetima prirodnih nauka, ali i u stranim jezicima. Nastavnicima treba omogućiti znatno veći stepen slobode u kreiranju nastavnih planova kako bi učenici bili zainteresovaniji za ove predmete“, neki od predloga KGS upućeni su članovima Nacionalnog prosvetnog saveta, koji će na sutrašnjoj sednici raspravljati o predlogu inoviranog programa za gimnazije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari