Prosvetni radnici koji štrajkuju mogli bi u petak da ostanu bez drugog dela februarske plate, jer mnogi direktori škola odbijaju da postupe po nalogu Ministarstva prosvete i obračunaju im zaradu samo za vreme koje su držali nastavu.

Ivan Ružičić, predsednik Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije, kaže za Danas da Ministarstvo prosvete neće dati nalog Trezoru da isplati plate prosvetnim radnicima dok direktori ne pošalju obračun za svakog zaposlenog.

– Ukoliko direktor obračuna punu platu onima koji su štrajkovali, Ministarstvo će to vratiti, jer se očekuje od nas da načinimo prvi korak. Međutim, dopis koji je Ministarstvo poslalo je uopšten i ostavlja direktorima da različito obračunavaju „vreme provedeno na radu“. To bi moglo da izazove na hiljade tužbi, za koje ne samo da bi direktori bili odgovorni, već bi se mogla naneti velika šteta budžetu. Sudski troškove će stići na naplatu lokalnim samoupravama, koje uopšte nisu uključene u ovu priču – kaže Ružičić, koji je i direktor Gimnazije u Čačku.

On ističe da bi postupanjem po nalogu Ministarstva direktori došli „pod udar“ Zakona o štrajku, koji propisuje da „poslodavac ne sme sprečiti zaposlenog da učestvuje u štrajku, niti da predvidi povoljniju zaradu za one koji ne učestvuju u štrajku“. Ružičić navodi da direktori čekaju dodatna uputstva od Ministarstva, a na pitanje kako će on postupiti, odgovara da neće samoinicijativno smanjivati plate dok mu radnici to ne kažu.

– Ljudi imaju moralnu dilemu kako da postupe, jer su direktori prvi među jednakima. Mi moramo sačuvati naše kolektive – kaže Ružičić, napominjući da su o ovim problemima upoznali ministra prosvete Srđana Verbića na prošlonedeljnom sastanku.

Društvo direktora škola, koje okuplja preko 400 direktora osnovnih i srednjih škola u Srbiji predložilo je da se hitno formira komisija, sastavljena od predstavnika tog udruženja, Ministarstva i sindikata, kako bi se sprečio haos u školama, ugrožavanje školske godine i sačuvao prosvetni sistem.

Ružičić ističe da čitav obrazovni sistem počiva na entuzijazmu prosvetnih radnika i da su oni u štrajku držali dodatnu i dopunsku nastavu, pripremali učenike za takmičenja i maturske ispite, ali jedino nisu držali čas 45 minuta. On kaže da iz Ministarstva prosvete nisu dobili nalog kako da postupe prema prosvetnim radnicima koji su za danas najavili potpunu obustavu rada.

Današnji protest počeće okupljanjem ispred Skupštine Srbije u 12.01, nakon čega će poslanicima biti predati zahtevi sindikata prosvetara. Potom je predviđena šetnja do Vlade Srbije i zgrade Ministarstva prosvete u Nemanjinoj ulici.

Miodrag Sokić, potpredsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije kaže za Danas da će jedan od glavnih zahteva sindikata na današnjem protestu biti zahtev da ministar opozove nalog za odbijanje od plate učesnicima u štrajku. – Ukoliko im plata bude smanjena, zaposleni treba da traže od direktora odluku o tome. Ukoliko on odbije, treba da se obrate prosvetnoj i inspekciji za rad, koja će direktoru naložiti donošenje odluke sa obrazloženjem i pravnom poukom. Zaposleni potom treba da upute prigovor školskom odboru na odluku o smanjenju plate, a ukoliko bude odbijen, sledi podnošenje tužbe – kaže Sokić.

Jerkov: Verbić da podnese ostavku

Predsednica Odbora za obrazovanje Skupštine Srbije Aleksandra Jerkov najavila je da će primiti delegaciju prosvetnih radnika i podržati njihove zahteve. Jerkov je ocenila da nesposobni ministar i nadmena vlada moraju snositi odgovornost za štetu koju deca trpe zbog nespremnosti da se razgovara sa nastavnicima i profesorima. „Kako god da se štrajk prosvetara završi, ministar prosvete mora podneti ostavku“, smatra Jerkov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari