U oko 350 osnovnih i srednjih škola u Srbiji juče nije bilo nastave, jer su članovi Unije sindikata prosvetnih radnika i Sindikata radnika u prosveti Srbije stupili u jednodnevnu obustavu rada zbog smanjenja februarskih plata. U Ministarstvu prosvete nisu znali u koliko škola je juče bio potpuno obustavljen rad, ali navode da je, prema podacima iz školskih uprava, od oko 1.800 škola, u štrajku 22 odsto, što je smanjenje od dva odsto, u odnosu na petak.

Iz Ministarstva poručuju da će zbog brojnih predstavki o pritiscima predstavnika sindikata na direktore i nastavnike da nastave sa štrajkom ili da potpuno obustave rad, prosvetna inspekcija proveravati sve navode.

„Apelujemo na nastavnike da se upoznaju sa svojim pravima i obavezama i da ukoliko nastavljaju štrajk to rade u zakonskim okvirima. Podsećamo, da je potpuna obustava rada i sprečavanje drugog lica da radi prekršaj. Ministarstvo, takođe, apeluje na škole da na prvo mesto stave interes učenika, koji su trajno oštećeni“, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.

Od 25 škola u Čačku, u 19 je juče potpuno obustavljen rad, dok se u šest škola radilo normalno. U Gornjem Milanovcu, nije radilo osam škola, dok su u dve časovi trajali 45 minuta. Na teritoriji opštine Lučani u tri škole nije bilo nastave, dok su četiri radile normalno, a na teritoriji opštine Ivanjica u sedam škola časovi su bili skraćeni na 30 minuta, a u četiri nema štrajka, izjavila je za Danas Slađana Mijatović iz Školske uprave Čačak.

Ona je navela da zaposleni u 32 škole Moravičkog okruga u petak nisu primili platu, jer direktori nisu iskazali časove efektivnog rada prema vremenu provedenom na nastavi. Mijatovićeva očekuje da će ti problemi tokom ove sedmice biti prevaziđeni.

U Kragujevcu je 12 osnovnih i srednjih škola obustavilo rad u prepodnevnoj smeni. U školama koje štrajkuju u Vojvodini časovi su uglavnom juče bili skraćeni, a u četiri obrazovne ustanove u Sremskoj Mitrovici i tri u Bačkoj Palanci nastave nije bilo, izjavio je za Danas Milan Trbović, predsednik Sindikata radnika u prosveti Vojvodine.

On smatra da ovakvi protesti nemaju efekta i da bi najdelotvornije bilo da prosvetni radnici potpuno obustave rad do ispunjenja njihovih zahteva. Ipak, za takav vid građanske neposlušnosti potreban je konsenzus sa direktorima škola, ali i podrška roditelja, navodi Trbović. On ističe da je najveći broj prosvetnih radnika na teritoriji Vojvodine u petak primio platu, koja je u proseku smanjena za dve do tri hiljade dinara.

Više stotina prosvetnih radnika iz Niša, Prokuplja i Aleksinca protestovalo je juče ispred sedišta Školske uprave Nišavskog okruga zbog manjenja plata i „nezainteresovanosti resornog Ministarstva da reši problem“. Oni su pozvali sve kolege da obustave rad do ispunjenja zahteva.

Okupljeni su kazali novinarima da je drugi deo februarski zarada nekim prosvetarima umanjen je za 16 odsto, a nekim za 33 odsto, u zavisnosti od toga kako su direktori i službe računovodstva po školama shvatili preporuku Ministarstva prosvete. Oni su najavili da će se školskim odborima žaliti na smanjenje zarada od 19. februara i da će zbog toga protiv poslodavaca podneti tužbe. Prema njihovim rečima, pretnje otkazima koje stižu iz resornog ministarstva predstavljaju vid represije „koji ih neće naterati da odustanu“ jer se „tako ne razgovara sa prosvetnim radnicima“.

U Zlatiborskom okrugu, od ukupno 68 škola, nastava je juče bila potpuno obustavljena u devet škola i to u tri osnovne i šest srednjih. Milenko Nikolić, v. d. načelnika Školske uprave u Užicu, kaže za Danas da je rad bio potpuno obustavljen u Medicinskoj školi u Užicu, Srednjoj školi „Sveti Ahilije“ u Arilju, Gimnaziji „Pivo Karamatijević“ u Novoj Varoši i Mašinsko-elektrotehničkoj školi u Priboju. Takođe, 16 profesora nije držalo časove u Tehničkoj školi, kao ni 52 nastavnika u Užičkoj gimnaziji. Nastave nije bilo i u tri pribojske osnovne škole – „Branko Radičević“, „Desanka Maksimović“ i „Vuk Karadžić“. Nikolić je naveo da je u Zlatiborskom okrugu i dalje u zakonskom štrajku 20 škola i to 11 srednjih i devet osnovnih.

Na poziv Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, profesori iz Užica okupili su se ispred Školske uprave i održali protest, poručivši da će istrajati u svojim zahtevima i da se plaše ucena Ministarstva prosvete.

– Ako Ministarstvo nastavi sa represijama, ucenama i medijskim ratom protiv prosvetnih radnika, uzvratićemo novim oblicima iskazivanja nezadovoljstva, ali nećemo odustati od naših zahteva – saopštio je Nebojša Jelisavčić, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika u užičkoj Ekonomskoj školi, ocenivši da takvo stanje jedino može da prekine Ministarstvo prosvete.

DSS: Verbić da podnese ostavku

Demokratska stranka Srbije pozvala je juče Verbića da hitno preduzme korake radi postizanja kompromisa sa sindikatima i da nakon toga podnese ostavku na mesto ministra. DSS u potpunosti podržava zahteve prosvetnih radnika i upozorava da se naloženo umanjenje zarada štrajkačima, koji su u zakonskom štrajku, sprovodi nezakonito i haotično, navedeno je u saopštenju te stranke.

Jerkov traži sednicu parlamenta

Aleksandra Jerkov, predsednica Odbora za obrazovanje Skupštine Srbije, predala je predsednici parlamenta Maji Gojković zahtev da sazove sednicu sa aktuelnom temom o štrajku u prosveti, na koju će pozvati ministre i predstavnike sva četiri reprezentativna sindikata u prosveti. Gojkovićeva je u obavezi da tu sednicu sazove u roku od mesec dana.

Kako je u pisanoj izjavi navela Jerkov, zahtev su podnele poslaničke grupe Demokratske stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine, SDA Sandžaka – PDP i Boris Tadić – Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije. Jerkov je rekla da je inicijativa da se takva sednica zatraži poslata svim poslaničkim grupama i da je nejasno zbog čega ostale poslaničke grupe ne žele da se u skupštini razgovara o tako važnom problemu koji traje od novembra prošle godine.

„Obaveza narodnih poslanika je da ku ministru da je tužna zemlja u kojoj ima 10.000 učitelja viška i da je jedini višak u našoj prosveti nesposobni ministar“, smatra Jerkov.

 

Sindikati odgovaraju ministru Verbiću

Iz sindikata su oštro reagovali na izjavu ministra prosvete Srđana Verbića, koji je pozvao prosvetare da se dobro informišu o štrajku i posledicama, koje su zakonski propisane i naglasio da su lideri sindikata u većini slučajeva zaštićeni. „Verbić je očigledno „odozgo“ dobio nalog da prekrši sve zakone kako bi bukvalno ugušio štrajk u prosveti. Shvatio je on to bukvalno pa čak drsko laže nastavnike i javnost da sindikalni lideri vode ovaj štrajk zbog svojih ličnih interesa. U Srbiji je trenutno u štrajku 50.000 profesora u 700 škola. Postavljamo pitanje ministru prosvete i njegovim nalogodavcima: da li im je jasno da je u štrajku 10 železara Smederevo“, poručuju iz Sindikata radnika u prosveti Srbije. Milorad Antić, potpredsednik SRPS-a, kaže za Danas da će početkom aprila biti održan novi protest, ali ne ispred Ministarstva, jer sa Verbićem više nemaju o čemu da pričaju, već ispred Vlade Srbije i Narodne skupštine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari