U Specijalnom sudu danas se očekuje nastavak suđenja vrhu nekadašnjeg resora Državne bezbednosti (DB) zbog učešća u ubistvu novinara i vlasnika listova Dnevni telegraf i Evropljanin Slavka Ćuruvije. Planirano je da u toku današnjeg glavnog pretresa bivši šef beogradskog odeljenja DB-a Milan Radonjić nastavi sa iznošenjem odbrane i odgovara na pitanja tužioca i advokata.

Za ubistvo Ćuruvije su, pored Radonjića, optuženi i bivši načelnik resora Državne bezbednosti Srbije (DB) Radomir Marković, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak.

Na početku suđenja Radonjić je iznoseći svoju odbranu negirao umešanost u ubistvo Slavka Ćuruvije.

– Nikada nisam ni od koga dobio nalog da počinim krivično delo, niti mi je to upućeno kao insinuacija, radi ispipavanja mog pulsa. Uvek sam se trudio da se posao koji se radi, radi maksimalno profesionalno i po pravilima resora, rekao je Radonjić tom prilikom.

Pre njega, svoju odbranu u ovom postupku je iznosio i prvooptuženi Radomir Marković. Negirajući krivicu, on je istakao da su mere prisluškivanja Slavka Ćuruvije uvedene pre nego što je on došao na čelo DB-a, po nalogu njegovog prethodnika Jovice Stanišića. Marković je istakao da on nije znao da je Ćuruvija bio na „merama“ i da je o tome saznao po njegovom ubistvu.

Slavko Ćuruvija ubijen je na Uskrs 11. aprila 1999. godine, za vreme NATO bombardovanja Srbije u ulazu zgrade u kojoj je živeo.

Prema optužnici, neposredan učesnik ubistva je bio Miroslav Kurak koji je u bekstvu, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu suprugu Branku Prpu u glavu. U optužnici se navodi da je Radomir Marković sa planom za ubistvo upoznao načelnika beogradskog DB-a Milana Radonjića, a da se zatim Radonjić o tome dogovorio sa njenim pripadnicima – Ratkom Romićem i Miroslavom Kurakom, kao neposrednim izvršiocima.

Kako se dodaje u optužnici, Ćuruvija je ubijen po nalogu nepoznatih lica iz vrha vlasti zbog „javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari