Organizacije civilnog društva imaju sve veći uticaj u donošenju odluka i kreiranju politike u oblasti ljudskih prava, ali ima još prostora za unapređenje njihovog rada, pre svega u komunikaciji sa medijima, kako bi građani bili bolje upoznati sa njihovim radom, zaključeno je na jučerašnjem predstavljanju „Indeksa održivosti organizacija civilnog sektora“.

Rezultati istraživanja odnose se na prošlu godinu i pokazuju da su organizacije građanskog društva bile uključene u dva najznačajnija politička događaja – nadgledanje dijaloga između EU i Srbije u vezi sa pridruživanjem, kao i u debati o rekonstrukciji Vlade. U Indeksu se navodi da su organizacije civilnog društva doprinele smeni pojedinih funkcionera, među kojima su ministri obrazovanja i kulture.

Piter Vibler, v.d. direktora misije USAID u Srbiji, rekao je da je u proteklih 17 godina, koliko USAID sponzoriše istraživanje o civilnom sektoru u našoj zemlji, primetan znatan napredak u razvoju i značaju organizovanosti građana.

– Osvrnuo bih se na nekoliko segmenta u kojima ima prostora za poboljšanje. Javnost bi trebalo još više da bude upoznata sa aktivnostima organizacija civilnog društva. Vlasti, od premijera do gradonačelnika, trebalo bi da daju više prostora ovim organizacijama, kako u zajedničkom radu tako i u promovisanju njihovih aktivnosti – istakao je Vibler. On je dodao da se značaj i mogućnosti građanskog društva, iako spontano organizovanog, najbolje video u majskim poplavama kada su građani Srbije zajedno sa vlastima činili napore da se saniraju posledice prirodnih nepogoda.

Ivana Ćirković, direktorka vladine Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, ukazala je na porast aktivnosti građanskog društva, kao i na aktivnu saradnju vlasti sa nevladinim organizacijama.

– Uspeli smo da promenimo poslovnik Vlade, tako da je učešće u javnoj raspravi u donošenju brojnih zakona sada omogućeno i civilnom sektoru. Prošle godine kancelarija je usvojila smernice za uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja propisa. Takođe, pokrenuli smo obuku za proces uključenja civilnog sektora u pregovore sa EU – naglasila je Ćirkovićeva. Obuku je za sada prošla 241 nevladina organizacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari