Predstavnici pet policijskih sindikata istakli su da je od petka u štrajku više od 80 odsto policajaca, demantujući navode iz MUP-a koji tvrde da štrajkuje svega pet odsto zaposlenih. Sindikalci su juče pozvali ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića da „smogne snage“ i sedne za sto da razgovara o njihovim zahtevima.

– I policijske depeše iz područnih uprava, koje se tri puta dnevno šalju u MUP, govore o tome da je više od 80 odsto zaposlenih u štrajku, u nekim upravama i 100 odsto, rekao je predsednik Nezavisnog policijskog sindikata Srbije (NPSS) Momčilo Vidojević, napominjući da se obavlja minimum procesa, u skladu sa zakonom. Vidojević je pozvao ministra Stefanovića da mu se javno izvini i da podnese ostavku zbog izjave da je on „sramota za policiju“. Predsednik NPSS je naglasio da su policajci koji su u štrajku izloženi velikim pritiscima, posebno u beogradskim i novosadskim policijskim upravama.

– Nema direktnih pritisaka, već „prijateljskih“ saveta: „neće vam biti isplaćene dnevnice, ostaćete bez posla, ko će da vam hrani porodicu dok traje sudski postupak…“ – navodi Vidojević za Danas neke oblike pritisaka koje, kako kaže, najčešće izriču policijske starešine. Najjači su, dodaje, bili pred Paradu ponosa.

– Kada su kolege zvale sindikat i pitale šta da rade, mi smo im objasnili da mogu da obezbeđuju skup ukoliko žele, ali i da ne moraju, jer to ne spada u minimum procesa rada. Međutim, mnogi su bili uplašeni i, iako su bili u štrajku, obezbeđivali su skup, kaže Vidojević.

Osim članova NPSS, od petka štrajkuju i članovi Nezavisnog sindikata policije, Sindikata srpske policije, Sindikata vatrogasaca, kao i Sindikata ujedinjene policije. Njihovi zahtevi se odnose na produženje posebnog kolektivnog ugovora do potpisivanja novog, isplatu zaostalih naknada za dolazak i odlazak sa rada zaposlenima u MUP-u i isplatu jubilarnih nagrada.

Nijedan pripadnik policije iz Užica nije otišao u Beograd, gde je u subotu trebalo da se pridruže svojim kolegama iz cele Srbije radi obezbeđivanja učesnika Parade ponosa, koja je održana u nedelju. Kako za Danas objašnjava Glišo Vidović, predsednik Sindikata srpske policije, oni time nisu odbili naređenje, već su se izjasnili da su u štrajku, koji je proglašen 26. septembra.

– Deo pripadnika interventne čete PU u Užicu, koju čine i policajci iz okolnih mesta, bio je u štrajku, a kako se po zakonu može štrajkovati samo u mestu rada, oni zbog toga nisu otišli u Beograd. Nisu oni odbili da obezbeđuju Paradu ponosa, nego nisu otišli u Beograd jer tamo ne bi mogli da štrajkuju, tvrdi za Danas Vidović.

– To je miran protest tokom koga se poštuje minimalan proces rada, što znači da kolege izlaze na teren samo onda kada je u pitanju teže narušavane javnog reda i mira i krivična dela koja se gone po službenoj dužnosti, objasnio je Vidović. Navodeći da je većina policijskih sindikata u štrajku, osim Policijskog sindikata, čiji aktivisti, kako navodi, „opstruišu štrajk, agituju da se on prekine i šire dezinformacije“, Vidović kaže da se taj sindikat „stavio u službu ministra policije“.

– Pritisci rukovodilaca na kolege u štrajku su veliki. Preti im se prestankom radnog odnosa, suspenzijom, premeštajem na drugo radno mesto, ali naš pravi tim je na terenu i sa advokatima reaguje gde god je to potrebno – rekao je Vidović za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari