Osmi dan Užičani su bez vode za piće, nakon što se, posle zagađenja algama jezera Vrutci pre sedam meseci, zagadilo i Sušičko vrelo na Zlatiboru na području čajetinske opštine, odakle je postavljen novi cevovod.


Iako poslednje analize ukazuju na to da algi više nema, te da je neznatna koncentracija mikronskih valjkastih crva – nematoda, za koje stručnjaci kažu da nisu opasni po zdravlje, i dalje je zabranjeno korišćenje vode za piće i pripremu hrane. Procena je da će snabdevanje iz cisterni potrajati naredne dve sedmice, pošto su potrebne tri uzastopne potvrde o potpunoj ispravnosti vode.

Predostrožnosti radi, pored analiza koje svakodnevno obavlja ovdašnji Zavod za javno zdravlje, načelnica Republičke sanitarne inspekcije Snežana Tadić zatražila je da vodu istovremeno kontrolišu i predstavnici beogradskog Instituta „Batut“.

– Moramo uraditi kompletne biološke, hemijske i bakteriološke analize, i tek kada uzorci vode tri puta uzastopno budu negativni, doneću rešenje o prestanku zabrane njenog korišćenja za piće i pripremu hrane – objasnila je Tadićeva.

Stručnjaci sa Instituta „Jaroslav Černi“ tvrde da novo zagađenje nije posledica ljudske greške ili tehničkog kvara i svoj izveštaj o tome su dostavili Vladi Srbije, ali građani žele da znaju kako se dogodilo da se zagadi novo – podzemno izvorište Sušičko vrelo. Stručnjaci sa tog instituta nezvanično tvrde da je zagađenje stiglo sa „vodama iz sliva Sušičkog vrela i da je bilo kratkotrajno, nakon obilnih padavina od 16. do 18. jula, kada je palo 80 litara kiše po kvadratnom metru“.

U međuvremenu, gradonačelnik Užica Saša Milošević (SNS) je, sedam meseci od kada je najavio da će podneti ostavku po nalogu vrha svoje stranke i samo nekoliko dana nakon posete Bratislava Gašića, ministra odbrane i potpredsednika SNS, uputio ostavku Skupštini grada, koja će to konstatovati 1. avgusta. To znači i odlazak kompletnog sastava Gradskog veća. Novi gradonačelnik i gradska vlada trebalo bi da budu izabrani u roku od 30 dana ili će uslediti prinudna uprava. S druge strane, Vlada je smenjivanjem gradonačelnika i kompletnog gradskog rukovodstva prekršila Ustav, zakone i statut Užica, pokazavši da ne mari za demokratske procedure i institucije, jer izbor je razrešenje gradonačelnika isključivo u nadležnosti lokalne skupštine. To je znao i užički gradonačelnik i priznao da ga, kao „vojnika partije“, više motivišu stavovi vrha sopstvene stranke nego stavovi Užičana i odborničkih grupa u užičkoj skupštini. S druge strane, iz pritvora je pušten direktor Vodovoda Dragan Simić, koji je bio osumnjičen da je izazvao krivično delo opšte opasnosti i Osnovno tužilaštvo mu je dozvolilo da se brani sa slobode.

Drugi put za svega nekoliko dana u Užicu je boravio ministar bez portfelja Velimir Ilić, zadužen za vanredne situacije. On tvrdi da je izveštaj Instituta „Jaroslav Černi“ ukazao na to da je neophodna hitna priprema projektne dokumentacije i obezbeđivanje novca za rekonstrukciju fabrike za preradu vode. Rekavši da će Vlada narednih dana raspravljati o tom izveštaju, te da voda zagađena algama iz jezera Vrutci nije prodrla u Sušičko vrelo, ali da postoji mogućnost podzemnih vodnih veza između akumulacije Vrutci i Sušičkog vrela, Ilić je poručio da su za problem u Užicu „odgovorni svi u čijoj je nadležnosti, poslednjih dvadeset godina, bio taj vodosistem“.

– Svi su mislili da je posao završen kada je napravljen novi cevovod sa alternativnog izvorišta. Posao je tada tek počeo. Stručnjaci sa Instituta „Černi“ su u svom izveštaju obrazložili da posao tek počinje, ali se ništa nije uradilo. Filteri u fabrici vode nisu promenjeni 30 godina. Zaštita objekata, ventila i voda bila je nikakva, a to ne sme nigde da se dogodi. Izvorište se nalazi u drugoj opštini, a neophodna je studija sanitarne zaštite koja do danas nije usvojena. Radovi na starom izvorištu nisu ni započeti. Imate zastarelu fabriku sa opremom koju imaju seoski vodovodi. Ima puno nebrige, koja je ugrožavala bezbednost građana. Odgovornost može da se pripiše svima koji su 20 godina radili na ovome – rekao je Ilić i dodao da se taj problem „predavao kao štafeta“ i da ga treba rešiti u saradnji sa stručnjacima, bez obzira na to da li se menja lokalna vlast..

– Tri meseca je potrebno da se izradi projektna dokumentacija i glavni projekat za rekonstrukciju fabrike vode, a izvođački to može da se uradi za šest meseci. Vladi su stigle ponude stranih država koje nude kredite, ali od projektanata nismo dobili zadatak – rekao je Ilić i dodao da će za projektnu dokumentaciju biti neophodno 150.000 evra, te da će rekonstrukcija koštati do sedam miliona evra.

Istakavši da je Vlada „imala sredstva za komunalno opremanje gradova, ali da se Užice, u proteklih deset godina, nije javljalo sa projektom za ta sredstva, on je naveo da je i JP Srbijavode „izdvojilo 12 miliona za projektnu dokumentaciju“ , ali da on ne zna zbog čega ta dokumentacija nije urađena.

– Izveštaj sa Instituta „Jaroslav Černi“ ukazuje da, nakon puštanja alternativnog vodovoda sa Sušičkih vrela, nisu donete odluke kako bi se započela dugoročna sanacija akumulacije Vrutci, izrada glavnog projekta rekonstrukcije postrojenja fabrike vode i kako bi se uradio plan sprovođenja zaštite slivova Vrutaka i Sušičkog vrela. Izveštaj pokazuje da nije pojačan nadzor nad kvalitetom vode u slivu izvorišta, niti njegova sanitarna zaštita. U dogovorenom roku JKP Vodovod nije izvršilo primopredaju radova, nisu rešeni imovinski odnosi oko cevovoda od Sušičkih vrela do Užica, niti su zamenjeni svi filteri u fabrici za prečišćavanje vode – otkrio je Ilić, a potom dodao:

– U izveštaju ne piše da nije kriv ljudski faktor, već piše da je neko stopirao posao, da nije urađeno ono što je dogovoreno po predloženoj dokumentaciji projektnog zadatka.

Opasnost od poplava

Osim problema sa zagađenom vodom za piće, Užicu preti i opasnost od poplava. U petak, kasno po podne, poplavljeno je 30 domaćinstava u naselju Gluvaći, nakon što je na užem području grada palo oko 80 litara kiše po kvadratnim metru, što, kako je saopštio Gradski štab za vanredne situacije, nije zabeleženo od 1977. godine. Izlila se kanalizacija, a velika šteta je pričinjena u ulicama Beogradskoj i Marije Mage Magazinović, ali i na ostaloj komunalnoj infrastrukturi. Novu opasnost od poplave taj štab je, na osnovu procena Republičkog hidrometeorološkog zavoda, najavio za juče po podne i za ponedeljak i naredio pripravnost javnih preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari