Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je tokom poslednjih godinu i po dana deset obuka „Rodna ravnopravnost na lokalnom nivou“. Na ovim treninzima ukupno je učestvovalo 160 učesnika i učesnica iz 69 gradova i opština Srbije i govorilo se o nadležnostima lokalne samouprave koje se mogu unaprediti ukoliko se obavljaju u skladu sa principima rodne ravnopravnosti.

– Bavili smo se tehnikama za uvođenje rodne perspektive i promovisali rodnu ravnopravnost kao polje znanja, a ne samo stavova. Insistiramo na podacima, anketama, uključivanju građana i građanki u procese donošenja odluka na lokalnom nivou. Nema teme, ni opštinske odluke koja na neki način neće pogoditi ljude koji tu žive. Bilo da je u pitanju uređivanje fasada ili dodela javnih površina na korišćenje, sve može da se sagleda kroz rodnu perspektivu, i može imati dobre ili loše efekte na rodnu ravnopravnost – ističe za Danas Rozeta Aleksov iz SKGO.

Na poslednjoj osnovnoj obuci, održanoj u Kragujevcu 18. i 19. novembra, učesnicima su postavljana pitanja kakvi su im utisci sa obuke i kako bi mogli da primene stečena znanja u svakodnevnom radu. Aleksandar Stevanović, profesor u srednjoj tehničkoj školi u Vladičinom Hanu i član Komisije za rodnu ravnopravnost, koja u toj opštini sprovodi rodnu analizu sporta i donošenja odluka u mesnim zajednicama, ukazao je da je Komisija više od polovine svojih članova slala na obuke SKGO, te da je usvojen lokalni akcioni plan i započete aktivnosti.

– Posebno nam je koristila metodologija koja je predstavljena, a interesantni su i primeri dobre prakse iz Srbije i Evrope. Pokušavamo da primenimo stečena znanja o metodologiji i implementiramo neke od primera dobre prakse. Radimo i rodnu analizu rada opštinskih tela i udruženja koja se finansiraju iz lokalnog budžeta, kao i analizu stipendiranja i projekata – objašnjava Stevanović. Kao profesoru u srednjoj tehničkoj školi, koja je tradicionalno „muška“, dodaje on, interesantan je podatak da su u školskoj 2013/14. bile tri kandidatkinje za učenicu generacije, a nijednog kandidata.

– Dve su otišle na fakultet, dobile su i dom, a jedna, koja je bila jedina devojka na smeru autodijagnostike, nije imala mogućnosti da studira. Mislim da joj u nalaženju posla stvara problem to što vlada predrasuda da je autodijagnostika muški posao. Zapravo, taj posao se obavlja za računarom – navodi Stevanović.

Obuke o rodnoj ravnopravnosti Stalna konferencija gradova i opština sprovodi u okviru programa „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu evropskih integracija“, koji finansira Kraljevina Švedska.

Pozitivni utisci iz Aranđelovca

Slađana Marković, odbornica u Skupštini opštine Aranđelovac, pedijatar, na obuku SKGO došla je sa pesimističnim stavom da ništa nije unazadilo žene kao emancipacija, jer su time dobile dvostruko opterećenje i visok nivo stresa s kojim se svakodnevno nose. „Utisci sa obuke su pozitivni. O ovoj temi svi mogu da govore, ali ako nemate metodologiju, tu neće biti pomaka i ništa se neće ostvariti. Pozitivno je što ovde dobijamo metode i načine da kroz zakonske i institucionalne forme idemo ka rodnoj ravnopravnosti“, ukazuje Markovićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari