Zaposleni u sudskoj administraciji u Beogradu stupili su juče u generalni štrajk, tražeći povećanje zarada, a u svim pravosudnim organima van prestonice generalni štrajk će početi u ponedeljak. Sastanak predstavnika Sindikata i Ministarstva pravde trebalo bi da bude danas održan, saznaje Danas.


– Održan je minimum procesa rada, tako da će se u svim hitnim predmetima, kako u građanskoj, tako i u krivičnoj materiji održavati suđenja, kaže za naš list Slađanka Milošević, sekretarka Republičkog odbora Sindikata pravosuđa.

Na ulazu u Palatu pravde Srđan Silbaški, ekspeditor pošte u Palati pravde, stajao je sa parolom „Mesečno 20.850 dinara, dnevno 673 dinara za struju, komunalije, telefon i život“. Na štrajk ga je, kako kaže, nateralo nezadovoljstvo zbog malih primanja.

– Prosečna zarada u Srbiji je 33.950 dinara, a mi kao srednjoškolci na radnim mestima referenta u pravosuđu dobijamo 20.000 dinara mesečno, a mnogi čak i manje. Sa ovom platom ne možemo da preživimo ceo mesec i u štrajku ćemo ostati dok se ne ispune naši zahtevi, kaže Silbaški.

Šalteri u Palati pravde juče su bili prazni, a nekoliko građana pokušalo je da obavi svoje poslove, ali i posle više insistiranja i propitivanja, rečeno im je da je u toku generalni štrajk i da se ne zna kada će biti okončan. Mnogi su sa negodovanjem napuštali zgradu suda i u bradu psovali i državu i ministre. Ipak, bilo je i onih na čije poslove štrajk nije uticao.

– Nisam čula da je štrajk administrativnih radnika u toku. Sve svoje poslove obavila sam u najkraćem roku, nisam čak ni očekivala da ću ih tako brzo završiti, kaže za Danas Ljiljana B.

Veliku podršku radnicima u štrajku pružaju i advokati. Iako nije uspela da obavi svoje poslove advokat M. M. opravdava nezadovoljstvo radnika.

– Treba da štrajkuju sve dok se ne ispune njihovi uslovi. Njihova plata od 20.000 dinara je kao socijalna pomoć i to je ponižavajuće, rade odgovoran i težak posao, a tako malo su plaćeni, napominje ova advokatica.

Slična je slika i ispred Privrednog suda, gde je više od 100 radnika bilo na ulici, a na zidu su bile zalepljene parole „Jedite vi buđav lebac, mi više ne možemo“, „Štrajk, ista osnovica za sve“, kao i „Skromnost je vrlina, mi samo tražimo da preživimo“. Podršku su im pružile i sudije tog suda koje su im se pridružile na pauzi od 10 do 11 časova.

– Naši zahtevi i dalje ostaju isti, a to je ista osnovica za sve. Nije lako, ali nas teši činjenica da nas naše sudije podržavaju. Nije nimalo prijatno sedeti na zimi i nadamo se da će zvaničnici pomoći da završimo ovu priču, kaže Gordana Nenadić, predsednica Sindikata pravosuđa u Privrednom sudu.

Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije, kaže za Danas da male plate administrativnih radnika u pravosuđu mogu uzrokovati i smanjenje broja kvalifikovanih radnika.

– Njihove plate od 12.000 do 20.000 dinara su premale i veliki broj njih može se odlučiti na promenu radnog mesta, a tada bi sudovi bili na gubitku, jer bi izgubili kvalifikovane i obučene radnike, napominje Boljevićeva.

Ministarstvo: Vlada bez para

U Ministarstvu pravde kažu da su u potpunosti svesni problema sa kojima se zbog niskih zarada suočavaju zaposleni u administraciji pravosudnih organa, ali da Vlada ne raspolaže finansijskim sredstvima kako bi se povećale zarade.

– Zahtev sindikata za povećanje osnovica na 28.000 dinara značilo bi ukupno povećanje fonda plata od 5,3 milijarde dinara, a primera radi, celokupna naplata sudskih taksi tokom godine iznosi manje od pet milijardi dinara, ističe se u saopštenju ovog ministarstva.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari