Moguće posledice britanskog "otcepljenja" 1

Referendum u Velikoj Britaniji o izlasku iz Evropske unije ulazi u foto-finiš, a poslovna zajednica u Aziji je nervozna zbog eventualnih posledica ukoliko opcija za „odlazak“ bude pobedila.

Izveštaji govore da se investitori iz regiona koji je pokretač svetske privrede pripremaju za moguću ekonomsku nesigurnosti posle Bregzita.
Među najvećim brigama je oštar pad funte posle eventualnog izlaska, čime bi bila umanjena vrednost ulaganja u Britaniju. No, azijske multinacionalne kompanije čije se evropske centrale nalaze u Londonu strahuju, takođe, da bi Bregzit mogao da naškodi pristupu zajedničkom tržištu. Postavlja se pitanje da li će azijske kompanije koje su investirale u Ujedinjeno Kraljevstvo nastaviti sa time ukoliko dođe do Bregzita.
Kompanije poput japanskog Hitačija su objavile da bi ih Bregzit naterao da razmisle o svom značajnom prisustvu u Velikoj Britaniji.
Najbogatiji čovek u Narodnoj Republici Kini i drugi po bogatstvu u svetu Vang Đianlin, čija je kompanija Dalian Vanda investirala u Britaniji, izjavio je još u februaru da Bregzit „ne bi predstavljao pametan izbor“ i da bi stvorio „nove prepreke“ za strane investitore. Takva upozorenja vodećih poslovnih ličnosti Azije imaju podršku političkih lidera u regionu uključujući predsednika NR Kine Si Đinpinga, te premijere Japana i Indije Šinzo Abea i Narendre Modija, tri vodeće ekonomske sile u Aziji, a uz Sjedinjene Američke Države i u svetu.
Uticajni hongkonški dnevnik na engleskom jeziku „Saut čajna morning post“, prenosi navode analitičara prema kojima bi mogući Bregzit postavio nove prepreke pristupu Kine u Evropu i uneo dodatnu nesigurnost u trgovinu i pregovore o investiranju sa blokom 28 zemalja. Ekonomisti tvrde da bi britansko napuštanje EU moglo da dovede do odliva kapitala iz Kine, pritiska za smanjenje vrednosti juana i otežalo centralnoj banci vođenje monetarne politike.
Kina bi mogla da izgubi uticaj unutar bloka bez podrške Velike Britanije koja je podržala investicioni sporazum između Pekinga i Brisela i pristala na izradu zajedničke studije izvodljivosti za razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini između Kine i EU.
Zvanični Peking je pokazao svoju zabrinutost zbog mogućeg negativnog uticaja Bregzita tokom prošlonedeljne posete Kini nemačke kancelarke Angele Merkel, navode diplomatski izvori.
Ukoliko Velika Britanija napusti blok, NR Kina bi morala da uloži dodatne napore za unapređenje odnosa sa članicama EU, rekao je He Veiven, direktor Studijskog centra Kina-SAD-EU u okviru Kineskog udruženja za Međunarodnu trgovinu, delu ministarstva trgovine u Pekingu.
„EU (bez prisustva Velike Britanije) će verovatno usvojiti u većoj meri protekcionistički pristup u ophođenju sa Kinom. „Saradnja između Kine i EU bi mogla postati teža“, rekao je He. „Kineske kompanije koje su otvorile centrale ili podružnice u Velikoj Britaniji možda neće biti u mogućnosti da uživaju bescarinski pristup širem evropskom tržištu pošto Britanija bude izašla iz EU“, dodao je on.

Korist za Balkan?

„Dugoročno, Bregzit bi mogao da pogura evropski kontinent, pogotovo zemlje centralne i istočne Evrope da se aktivnije uključe u kinesku Inicijativu „Jedan pojas – jedan put“, smatra Čen Long, ekonomista u komercijalnoj Banci Donguana, grada u južnoj provinciji Gvandong, srcu kineskog privrednog čuda. „Britanska ekonomija je jedna od najuspešnijih u EU“, rekao je Čen. „NJen izlazak ostaviće Nemačku samu suočenu sa problemima bloka, zbog čega će biti primorana sa uspostavi dugoročnu saradnju sa Kinom, kao što je veća podrška za investicije u infrastrukturu u CIE“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari