Nema ništa novo – kratko su nam rekli u Vladi Srbije odgovarajući na pitanje da li je Haški tribunal poslao nalog za hapšenje Vojislava Šešelja i da li je odobreno da komunikacija države i suda u vezi sa ovim predmetom bude tajna. S obzirom na to da je prošlo više od mesec dana od kada je Žalbeno veće Tribunala tražilo od nadležnih u Srbiji da hitno uhapse lidera radikala i isporuče ga Hagu, a pravni zastupnik Srbije Saša Obradović zahtevao je nalog za hapšenjem, očigledno je da u samom sudu postoje neslaganja u vezi sa ovim slučajem.


Mišljenja pravnih stručnjaka o tome da li Šešeljeva sve izraženija politička aktivnost ubrzava njegov povratak u pritvorsku jedinicu su podeljena.

Jovan Simić, bivši savetnik za haška pitanja bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, ocenjuje za Danas da Vojislav Šešelj sve vreme radi u korist svoje štete.

– Od kada je na uslovnoj slobodi, ponaša se kako on misli da treba, i ja to pozdravljam. Šešelj nikada nije ni rekao da se neće baviti politikom. Ali treba naglasiti da od Tribunala i nije dobio uslove, za razliku od nekih prethodnih optuženika koji su pušeni uz garancije da neće uticati na svedoke niti se baviti politikom – kaže Simić.

Profesor beogradskog Pravnog fakulteta Milan Škulić smatra da ponašanje lidera radikala neće uticati na njegovu dalju sudbinu u Hagu, „jer su odluke Tribunala već poznate“. On ih ocenjuje kao političke, dodajući da bi Šešelj već bio osuđen „da postoje dokazi“.

Iako je na uslovnu slobodu pušten zbog teškog zdravstvenog stanja, metastaze na jetri i potrebe za hemoterapijom, lider radikala aktivno učestvuje u stranačkom i političkom životu. Njegov lekar Milovan Bojić, pak, napominje da su Šešeljevi nalazi loši i da mu je u jednom momentu, usled slabosti organima i pada imuniteta, život bio ugrožen.

Najaktivniji u zahtevima za njegov povratak u Hag upravo je glavni tužilac Tribunala, Serž Bramerc. On je u javnim nastupima, ali i prepiskom sa sudom, tražio hitno poništenje odluke o privremenom puštanju na slobodu lidera radikala i njegovo vraćanje u pritvorsku jedinicu, navodeći da Šešeljevo zdravstveno stanje ne bi trebalo da trpi nikakvu štetu od njegovog povratka u Hag.

Kako bi onemogućila bilo kakvo uplitanje sa strane, Vlada Srbije je tražila od Tribunala da svaka dalja korespondencija između nje i suda u vezi sa slučajem Šešelj bude strogo poverljiva, te da o sadržaju prepiski ne bude obavešten ni lider radikala, ali ni glavni haški tužilac Serž Bramerc. U Tribunalu su, kako kažu, izrazili razumevanje za ovaj zahtev, iako nisu saopštili da javnost ubuduće neće biti upoznata o detaljima komunikacije sa Srbijom u vezi slučaja Šešelj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari