Od 2003. godine do danas u Srbiji je zabeleženo 86 slučajeva u kojima su zaposleni u agencijama za privatno obezbeđenje fizički napali građane. Od tog broja, šest napada je imalo smrtan ishod, dok je 15 osoba iz „sukoba“ sa pripadnicima privatnog obezbeđenja izašlo sa teškim telesnim povredama. Detaljan opis svakog pojedinačnog slučaja, kao i sudski epilog može od juče da se vidi na internet stranici Cins.rs, zahvaljujući istraživanju koje je sproveo Centar za istraživačko novinarstvo (CINS).

Milica Šarić, novinarka CINS-a, istakla je da ova baza podataka nije konačna i pozvala građane da im prijave slučajeve u kojima je privatno obezbeđenje grubo prekoračilo svoje nadležnosti. „Baza podataka je nastala na osnovu razgovora sa žrtvama, radnicima obezbeđenja, svedocima, novinarima i sudskih i policijskih dokumenata. Ovim projektom smo želeli da izvršimo pritisak na brže rešavanje brojnih problema u oblasti privatnog obezbeđenja“, rekla je Milica Šarić.

Državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Milorad Todorović podsetio je da je zakon kojim se uređuje ova oblast usvojen prošle godine, ali da se na njegovu punu primenu još uvek čeka. „Da bi zakon zaživeo mora da se donese 11 podzakonskih akata čija je priprema u završnoj fazi“, kazao je Todorović.

Predrag Petrović, izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, složio se da je donošenje podzakonskih akata neophodno kako bi zakon počeo da se primenjuje, ali i istakao da je rok za njihovo usvajanje bio maj ove godine.

– Najveći problem sa postojećom zakonskom regulativom privatnog obezbeđenja jeste taj što su bezbednosne provere zaposlenih površne. Potrebne su nam znatno dublje bezbednosne provere – naveo je Petrović. On dodaje da je u važećem zakonu formulisano da MUP kontroliše rad agencija za privatno obezbeđenje, ali bez preciziranja ko u ministarstvu će obavljati taj posao.

– Ta neodređenost ostavlja prostor policiji da zloupotrebi svoje nadležnosti i uspostavi se kao nelojalna konkurencija – rekao je Petrović.

Dragiša Jovanović, predstavnik Komisije za javno privatno partnerstvo u sektoru bezbednosti Srbije, naglasio je važnost razlikovanja legalnog od nelegalnog privatnog obezbeđenja.

Filip Čolović, reditelj i brat Fedora Frimermana, kojeg su ispred splava Saund ubili pripadnici obezbeđenja, rekao je da samo postojanje zakona nije dovoljno da se uvede red u ovu oblast. Prema njegovim rečima, da bi se neki slučaj rešio u Srbiji, mora da postoji politička volja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari