Sva četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika sklopila su sporazum o zajedničkom nastupu u pregovorima sa budućom vladom, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare, kojoj su prisustvovali predsednici Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS „Nezavisnost“, Unije sindikata prosvetnih radnika i Sindikata radnika u prosveti Srbije.


„Sindikati obrazovanja neće prihvatiti nikakvo smanjenje plata zaposlenima u obrazovanju, pogotovo bez donetog socijalnog dijaloga i preduzeće sve mere sindikalne borbe u cilju sprečavanja daljeg osiromašenja prosvetnih radnika“, navodi se u sporazumu.

Sindikati zahtevaju od buduće vlade i ministra prosvete da se što pre formira zajednička komisija od predstavnika ministarstava prosvete, finansija i reprezentativnih sindikata obrazovanja, koja će početi izradu zakona o platama u javnom sektoru. Zbog teške materijalne situacije i eventualnih koraka buduće vlade formirana je radna grupa, koja će pratiti situaciju i predlagati aktivnosti potpisnicima sporazuma, istaknuto je na jučerašnjoj konferenciji za medije.

Lideri sva četiri sindikata su ponovili da će sigurno stupiti u štrajk ukoliko se obistini najavljeno smanjenje plata za 10 odsto. Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Dragan Matijević kaže da članovi tog sindikata imaju rok do kraja meseca da se izjasne o modalitetu budućeg protesta i da su „u igri“ tri opcije – zakonski štrajk sa časovima od 30 minuta, dugotrajan protest ili takozvani grčki scenario sa kraćim i čestim protestima.

– Država ništa neće postići smanjenjem plata u obrazovanju, jer bi se uštedelo oko pet milijardi dinara do kraja godine, a budžetski deficit iznosi 174 milijarde. Država koja godišnje gubi 200 milijardi dinara u sivoj ekonomiji neće biti spašena ako prištedi na obrazovanju i zdravstvu – poručio je Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije.

On je naveo da oko 20.000 zaposlenih u obrazovanju prima minimalan lični dohodak, a ako bi se plate smanjile za 10 odsto, na minimalac bi palo još 5.000 ljudi. Pavlović kaže da je prosečna plata u prosveti 43.000 dinara, a još niža ako se posmatra samo osnovno i srednje obrazovanje, tačnije ispod 40.000 dinara.

– Nećemo početi narednu školsku godinu bez uvedenih platnih razreda u obrazovanje. Dosta su nas lagali – kaže Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije.

Dragan Matijević, lider Unije sindikata prosvetnih radnika, dodaje da se Srbija nalazi u „šizofrenoj situaciji, u kojoj se ne zna ni šta će biti za 15 dana, a kamoli u septembru“.

– Ministar finansija Lazar Krstić je pre dva meseca obećao da će uvesti platne razrede do kraja juna i da će odnos najniže i najviše plate u obrazovanju biti vraćen na jedan prema tri. Sada se, međutim, priča o smanjenju plata. Sve to pokazuje da nema nikakvog sistema već da svako radi šta hoće – kaže Matijević.

Smanjenje plata

Lideri sva četiri reprezentativna sindikata tvrde da eventualno smanjenje zarada nije jedini razlog za štrajk i da će njihovi dalji potezi zavisiti od ponašanja buduće vlade.

Godinu dana zatvora za krađu testova

Beograd – Drugi osnovni sud u Beogradu osudio je Zoricu Matić na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja, jer je kao radnica Službenog glasnika iznela tajne testove za polaganje male mature juna 2013. godine, što je dovelo do poništavanja tog testa. Sud je osudio Željka Cvetkovića i Nenada Mijalkovića na šest meseci uslovno, sa rokom provere od dve godine, zbog prikrivanja.

Kako je sud utvrdio, Zorica Matić je juna prošle godine, dok je radila na pakovanju testova u JP Službeni glasnik, ukrala tri kombinacije testova iz srpskog i tri iz matematike, koje je potom predala ostalim osuđenima. Zbog krađe testova, rezultati polaganja male mature 2013. godine se nisu vrednovali za upis u srednje škole. U presudi se navodi da je time naneta ogromna šteta jednom generaciji i da to delo ne može da prođe bez osude. Beta

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari