Neodgovorno korišćenje video materijala u medijima sa snimcima ratnih zločina samo podstiče mržnju, izjavila je juče Merdijana Sadović iz londonskog Instituta za izveštavanje o ratu i miru (IWPR), na okruglom stolu „Slike ratnog zločina“, koji je organizovan u Fondu za humanitarno pravo.


Ona objašnjava da korišćenje video materijala ratnih zločina ima veliki efekat na gledaoce, ali i da postoji mogućnost manipulacije, pa sa tim snimcima treba biti jako oprezan. Sadovićeva navodi da bi se tim snimcima moglo poverovati samo „ako su propraćeni činjenicama i objektivnim izveštavanjem“. Prema njenim rečima, mediji su neizbalansiranim izveštavanjem podstakli sukobe u bivšoj SFRJ i samim tim ratne zločine.

Nataša Kandić, predsednica Fonda za humanitarno pravo, rekla je, nakon što je prikazan snimak egzekucije srebreničkih Muslimana u Trnovu 1995. od pripadnika jedinice „Škorpioni“, da je taj snimak 2005. „polomio“ javnost u Srbiji.

– To je bilo prvi put da je javnost imala saosećanja i razumevanja za žrtve. To se videlo po reakciji javnosti na izricanju presude „Škorpionima“, kada je jedan od njih oslobođen. Javnost je bila potpuno na strani žrtava – navodi Kandić. Prema njenim rečima, političari se nisu upuštali u opravdavanje zločina, ali su pokušali da dokažu da jedinica nema veze sa državom, a „javnosti je bilo svejedno čija je jedinica“.

– Nažalost, snimak nije poslužio da bude zadovoljena pravda – zaključila je Kandić. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari