Učešće Srbije u narednom ciklusu PISA testiranja 2015 ponovo je pod znakom pitanja, jer u našoj zemlji još nije počelo probno testiranje, koje se trenutno sprovodi u većini zemalja uključenih u ovu međunarodnu studiju. Ministarstvo prosvete još nije potpisalo ugovor sa Institutom za psihologiju, koji je dosad bio zadužen za realizaciju PISA istraživanja u Srbiji i koji je, prema ranijim najavama ministra prosvete Tomislava Jovanovića, trebalo da sprovodi i naredni ciklus testiranja.

– Imali smo nekoliko sastanaka sa predstavnicima Ministarstva prosvete, ali nije bilo pomaka u administrativnom i logističkom smislu. Da bismo krenuli sa bilo kakvim pripremama za probno testiranje, potrebno je da se najpre potpiše ugovor – kaže za Danas Dragica Pavlović Babić, upravnica Instituta za psihologiju i nacionalna koordinatorka PISA istraživanja.

Ona objašnjava da se pre glavnog PISA testiranja uvek sprovodi probno, koje služi za procenu kvaliteta i težine zadataka, ali se njime ne mere učenička postignuća. Probno testiranje se odvija tokom aprila i maja i organizuje se na manjem uzorku, a glavno istraživanje biće na proleće iduće godine.

Podsetimo, ugovor sa OECD-om o učešću Srbije u PISA 2015 potpisan je sa višemesečnim zakašnjenjem, i to nakon pisanja Danasa da bi Srbija zbog neažurnosti Ministarstva prosvete mogla da ostane van ovog međunarodnog istraživanja. Ministar prosvete je u decembru prošle godine na predstavljanju rezultata PISA 2012 izjavio da „odmah počinju pripreme za naredni ciklus“, pa je nejasno zašto se sada kasni i sa probnim testiranjem. Ministarstvo još nije izmirilo finansijske obaveze prema Institutu za psihologiju za PISA 2012, iako u toj instituciji kažu da su poslali svu neophodnu dokumentaciju.

U poslednjem istraživačkom ciklusu učestvovalo je 65 zemalja, a testove je rešavalo 510.000 učenika, uzrasta 15 godina. Rezultati su pokazali da je čak 40 odsto đaka iz Srbije funkcionalno nepismeno u matematici, 35 odsto u domenu nauke i 33 u čitalačkoj pismenosti. Najviša postignuća u matematici ima samo 4,6 odsto đaka, 2,2 u čitalačkoj i 1,7 u naučnoj pismenosti, što je značajno ispod evropskog proseka.

Vrednost PISA

Međunarodni program procene učeničkih postignuća PISA sprovodi se od 1997 u organizaciji OECD-a. Učenička postignuća se procenjuju u oblasti matematike, prirodnih nauka i razumevanja pročitanog. Posebna vrednost PISA je u tome što ne meri koliko su učenici u stanju da reprodukuju ono što piše u nastavnim programima već prvenstveno da li stečena znanja umeju da primenjuju u svakodnevnom životu i da kritički razmišljaju. Rezultati ovog istraživanja omogućuju svakoj zemlji da utvrdi kvalitet, pravednost i efikasnost obrazovnog sistema, kako da usmerava obrazovnu praksu, ali i da planira i donosi odluke o daljem razvoju svog obrazovanja.

Kraj prolećnog raspusta

Za učenike osnovnih i srednjih škola u Srbiji sutra se završava prolećni raspust. Naredni odmor đaci će imati već za prvomajske praznike, koji se spajaju sa vikendom, pa škole neće raditi četiri dana. Školsku godinu najpre završavaju učenici osmog razreda i maturanti gimnazija, a 6. juna đaci završnih razreda trogodišnjih i četvorogodišnjih srednjih stručnih škola. Učenici od prvog do sedmog razreda na letnji raspust odlaze 13. juna, a 20. juna ostali srednjoškolci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari