Uprkos pojačanoj kontroli državne granice sa Makedonijom, u koju su u skladu sa dogovorom direktora policije uključeni i pogranični policajci iz Mađarske i Austrije, imigranti i dalje pristižu u Preševo, gde ih konstantno ima između dve i po i tri hiljade. Uglavnom se radi o mlađim muškarcima, ali i čitavim porodicama sa ženama i maloletnom decom. Neretko se mogu videti i novorođenčad koja su „svet ugledala“ na putu dugom više hiljada kilometara od ratom zahvaćenih područja u Siriji, Avganistanu, Iraku.


Preševo je već tri nedelje grad koji živi sa tragičnom sudbinom ovih ljudi. Situacija je pod kontrolom u pogledu izdavanja azilantskih potvrda iako je procedura još uvek dosta duga. Veći problem predstavlja činjenica da se imigranti i dalje nalaze u dva šatora, u ulazima zgrada, pod otvorenim nebom, a na putu Bujanovac – Preševo na Koridoru 10 mogu se uočiti deca kako pod velikim rizikom besciljno lutaju ovom magistralom na kojoj su uočljive letnje gužve, pa postoji rizik od mogućih saobraćajnih nesreća.

Imigranti sa kojima je razgovarao novinar Danasa i dalje ponavljaju da je njihov glavni cilj „odlazak u neku od zemalja EU, te da im je Srbija samo usputna stanica“. Zahvalni su na brizi koja im se ukazuje od strane domaćih i međunarodnih organizacija u Preševu.

Dais je iz Avganistana stigao u Preševo pre desetak dana i još uvek je tu na „prinudnom odmoru“, jer kako priznaje „iscrpelo ga je dugo pešačenje“.

– Nemam primedbe na pripadnike policije. Ja i moji sunarodnici ne želimo azil u Srbiji. Želimo da život nastavimo u Švajcarskoj gde imamo rođake, ali nismo ni znali da će se situacija ovako zakomplikovati i da ćemo teško stići do cilja da živimo u miru i sa šansom da zaradimo za opstanak – objašnjava na lošem engleskom jeziku Dais, kome je ukazana lekarska pomoć jer je imao povrede tabana od dugog pešačenja. Dobio je na poklon od ljudi iz Crvenog krsta polovne patike u kojima će kako se nada „što pre nastaviti put ka konačnom cilju“.

Ekipe Crvenog krsta, Komesarijata za izbeglice, UNHCR i Lekara bez granica, kao i Vojne bolnice iz Niša danonoćno dežuraju. U Vranje je stigao i kontigent austrijskih pograničnih policajaca koji će zajedno sa kolegama iz Srbije i Makedonije nadgledati granicu sa Makedonijom odakle se nikada ne zna kada može da usledi novi talas imigranata iz Afroazijskih zemalja.

U skladu sa neizvesnom situacijom pojačavaju se mobilni timovi humanitarnih organizacija, kako bi se zbog velikih vrućina koje se očekuju narednih dana poboljšali higijensko sanitarni uslovi za zbrinjavanje izgnanika. Već sada je izvesno da privremeno prihvatilište u napuštenoj zgradi Duvanske industrije u Preševu neće moći da zadovolji sve potrebe u smeštaju i hrani, kao i u pogledu broja tuš kabina za imigrante. Lekari upozoravaju da od deset imigranata koji stignu u Preševo najmanje njih sedam ima potrebu za lekarskom pomoći. Nema uslova za detaljnije lekarske preglede, vezane za moguće zarazne bolesti, ali epidemiološka situacija kako su nas uverili na terenu za sada je pod kontrolom i nije registrovan nijedan slučaj bilo kog oboljenja. Najugroženiji su pripadnici policije koji su u stalnom kontaktu sa imigrantima zbog registracije u bazu podataka za izdavanje potvrda koje su prvi uslov za ulazak u proceduru dobijanja azila u Srbiji, koju imigranti ipak pretežno koriste kako bi se nesmetano prebacili do Beograda ili Subotice, odakle žele dalje.

Nakon pojačane policijske kontrole državne granice sa Makedonijom i svih lokalnih puteva kao da je utihnula delatnost „krijumčara ljudi“ koji su za nemale svote novca u evrima prebacivali ove nesrećne ljude najčešće u neadekvatnim transportnim uslovima do granice sa Mađarskom. Policajci nas uveravaju da su se „organizovane grupe samo primirile i da vrebaju svaku šansu za nastavak ovog unosnog biznisa“. Policija je pojačala i kontrolu saobraćaja u pravcu od Preševa ka Nišu i Beogradu, kako bi se sprečio ovaj nelegalni posao, a imigranti zaštitili od ucena, pljačke i iznude novca za ovu uslugu, koju su oni ipak spremni da plate želeći da što pre stignu do svog cilja a to su zemlje EU.

Azil u Srbiji zatražilo 35.712 imigranata

Kako je ranije izjavio srpski ministar policije Nebojša Stefanović za prvih šest meseci ove godine azil u Srbiji je zatražilo 35.712 imigranata, ali je sasvim sigurno da se ta brojka odnosi na izdate potvrde koje važe 72 sata i odnose se na slobodno kretanje kroz Srbiju i putovanje do Subotice. U tom pogledu nijednom izgnaniku nije uskraćeno pravo da zatraži azil u Srbiji, ali to su prema dosadašnjim iskustvima sa terena samo „trenutni zahtevi“ kako bi se što lakše prošlo kroz Srbiju.

Danonoćna termovizijska kontrola granice

Kako su za Danas potvrdili policijski izvori na jugu Srbije, u stalni video nadzor granice sa Republikom Makedonijom sada je uključeno desetak vozila sa termovizijskim nadzorom koji omogućava danonoćno otkrivanje grupa imigranata već na teritoriji Makedonije, ali za sada nije bilo slučajeva vraćanja većih grupa imigranata kako ne bi ušle na teritoriju Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari