Patrijarh srpski Irinej, koji je za poglavara SPC izabran 22. januara ove godine, a na tron svetog Save zvanično stupio dan kasnije, u nedelju 3. oktobra biće svečano ustoličen i u Pećkoj patrijaršiji, istorijskom sedištu srpskih arhiepiskopa i patrijaraha.


– Svečano ustoličenje patrijarha Irineja biće poseban čin, sastavljen iz drevnog predanja Aleksandrijske i Ruske pravoslavne crkve i sada će se prvi put primeniti u Pećkoj patrijaršiji – izjavio je za Danas mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, predsednik Odbora za svečano ustoličenje patrijarha Irineja i član Svetog arhijerejskog sinoda SPC.

Prema crkvenom protokolu, patrijarha će u pećki tron uvesti dvojica, po rukopoloženju, najstarijih mitropolita SPC – zagrebačko-ljubljanski Jovan i crnogorsko-primorski Amfilohije. Još početkom aprila, na mermerno postolje u pećkom hramu Svetih apostola postavljen je novi drveni tron u duborezu, dar igumanije Nikodime i monahinja grčkog manastira Ormilija.

Konačna lista zvanica na patrijarhovo ustoličenje znaće se u nedelju ujutru, rečeno je našem listu juče u Patrijaršiji u Beogradu. Mitropolit Amfilohije smatra da su mediji „pogrešno shvatili“ saopštenje Svetog arhijerejskog sinoda da je u ime države u Pećku patrijaršiju pozvan i da dolazi samo predsednik Srbije, a da je za vladu, stranačke lidere i javne ličnosti planiran isključivo koktel 4. oktobra u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu.

Mitropolit Amfilohije kaže da je SPC na svečano ustoličenje u Pećkoj patrijaršiji, između ostalih, pozvala sve pomesne pravoslavne crkve, predstavnike srpske države – predsednika Republike, premijera i članove vlade, lidere političkih stranaka u Srbiji i Crnoj Gori, državne zvaničnike iz bivših jugoslovenskih republika, predstavnike diplomatskog kora i srpske zajednice iz okolnih država.

Prema rečima mitropolita Amfilohija, sve pravoslavne crkve šalju svoje visoke delegacije, a patrijarhovom ustoličenju prisustvovaće i poglavari Kiparske i Češke pravoslavne crkve arhiepiskop kiparski Hrizostom i mitropolit praški i arhiepiskop čeških zemalja i Slovačke Krištof. Umesto apostolskog administratora za Kosovo biskupa prizrenskog Dode Đerđija ustoličenju bi trebalo da prisustvuje barski nadbiskup Zef Gaši.

Povodom spekulacija da su sada već bivši predsednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiu i Hašim Tači tražili da prisustvuju patrijarhovom ustoličenju, mitropolit Amfilohije objašnjava da su kosovski zvaničnici „slali signale da bi želeli da dođu, ali da, ipak, neće doći, jer nisu pozvani“. Pozvan je samo predsednik Opštine Peć Ali Beriša, koji je, kako prenose agencije, izjavio da neće ići u Pećku patrijaršiju ako ne bude pozvan i neko od zvaničnika iz Prištine.

Memlji Krasnići, portparol Vlade Kosova, izjavio je da je Priština „pokazala veliko razumevanje za ovu versku ceremoniju, koja je važna za SPC i srpski narod“, kao i da će razmotriti sve zahteve za dolazak srpskih zvaničnika u Pećku patrijaršiju. Krasnići tvrdi da u vezi s učešćem kosovskih i srpskih zvaničnika na ustoličenju, dosad nije bilo uslovljavanja ni s jedne strane, prenose agencije.

Članovi Vlade Srbije, kako Danas saznaje, ipak, zvanično neće ići u Pećku patrijaršiju da bi se, tvrde u Nemanjinoj 11, izbegle eventualne političke provokacije na ovom verskom i duhovnom događaju. Za sada, izvesno je da će ustoličenju prisustvovati predsednik Tadić, princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom i sinom Filipom, princ Vladimir Karađorđević i princeza Brigita, članovi krunskih tela Kraljevskog doma Karađorđević, predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić, koji kaže da u Pećku patrijaršiju ide privatno. U tom svojstvu dolazak je najavilo i više srpskih ministara. Vikar eparhije bačke episkop jegarski Porfirije očekuje dolazak 50 autobusa s vernicima iz cele Srbije, RS, Crne Gore i Makedonije.

Kfor i ministar unutrašnjih proslava Kosova Bajram Redžepi ranije su najavili da je za bezbednost, uz pomoć Euleksa, nadležna Kosovska policijska služba, čiji portparol Arben Beka tvrdi da su snage KPS već u stanju pripravnosti. Prema njegovim rečima, za unutrašnje obezbeđenje Pećke patrijaršije zadužen je italijanski Kfor, a KPS izvan manastira.

Informativna služba Eparhije raško-prizrenske (ERP) saopštila je da su radovi u Pećkoj patrijaršiji, za koje je odgovoran vikar ERP episkop lipljanski i iguman dečanski Teodosije, ušli u završnicu. Republički Zavod za zaštitu spomenika kulture Srbije završio je najveći deo posla oko čišćenja fresaka u crkvi, postavljaju se novi tepisi i crkveni nameštaj. U okviru uređenja manastirskog kompleksa kockom je popločan prilazni put od glavne kapije do ulaza u portu. U samoj porti sagrađena je nova gostoprimnica, a patrijarhova rezidencija je renovirana – dobila je novu drvenariju i nameštaj. Ekipa Gradskog zelenila Beograd uredila je travnjak. U radovima u Pećkoj patrijaršiji učestvuju i pripadnici italijanskog Kfora.

Povodom patrijarhovog ustoličenja SPC je objavila knjigu jereja i novinara Jovana Palenca „Srpski arhiepiskopi i patrijarsi“.

Selektivne akreditacije

Liturgiju i ustoličenje direktno će prenositi RTS. Za fotografije biće nadležna samo SPC. Akreditovanim redakcijama nije dozvoljeno snimanje kamerama i fotoaparatima. Redakcije su mogle da akredituju po jednog novinara. Prema nezvaničnim informacijama, akreditaciju SPC za patrijarhovo ustoličenje dobilo je 15 domaćih i isto toliko stranih redakcija. Dnevne novine Alo i Vesti iz Frankfurta, koje nisu dobile akreditaciju, saopštile su da je „prilikom akreditovanja medija za patrijarhovo ustoličenje u vrhu SPC iskorišćena prilika za obračun s novinama i novinarima, čiji tekstovi nisu po volji portparolu SPC episkopu bačkom Irineju i njegovom vikaru vladici Porfiriju, predsedniku Republičke radiodifuzne agencije“. Danasu je u Patrijaršiji nezvanično rečeno da je za sva pitanja vezana za akreditaciju novinara nadležan isključivo Organizacioni odbor za ustoličenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari