Patrijarh srpski Irinej primio je juče u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu predsednika Papskog veća za unapređenje jedinstva hrišćana kardinala Kurta Koha. Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, oni su razgovarali o poboljšanju odnosa SPC i Rimokatoličke crkve, nastavku u februaru započetog dijaloga o ulozi Vatikana i kontraverznog kardinala Alojzija Stepinca u Drugom svetskom ratu, kao i o predstojećoj poseti pape Franje Sarajevu.

Izvori Danasa tvrde da je papin predstojeći dolazak u Sarajevo tek nedavno dobio na značaju u kontaktima SPC i RKC i da je u „opticaju“ više varijanti. Pojedini crkveni izvori ne isključuju mogućnost da bi u glavni grad BiH 6. juna mogao da ode i patrijarh Irinej sa Sinodom u novom sastavu, mada se spekuliše da bi „kandidati“ za sarajevski susret sa papom Franjom mogli da budu i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i zamenik mitropolita dabrobosanskog Nikolaja episkop zahumsko-hercegovački Grigorije. Crkveni izvori tvrde da je Sabor za predsednika saborskog Odbora za Jasenovac imenovao episkopa slavonskog Jovana, kome je dao u zadatak da piše izveštaj o Stepincu.

Tokom jučerašnjeg dana, kako Danas, nezvanično saznaje, patrijarhu Irineju je trebalo da u pisanoj formi stigne odgovor raščinjenog vladike Artemija, kome je Sabor 25. maja uputio pismo u kom ga poziva da „krene putem mira i jedinstva sa Crkvom“. U slučaju pozitivnog odgovora nudi mu se „rešavanje njegovog kanonskog statusa u SPC na zadovoljavajući način“, a u protivnom preti „preduzimanjem konačne kanonske mere“.

Vladika Artemije ne priznaje saborske odluke o svojoj smeni i raščinjenju – tvrdi da su nekanonske. On je prvi je i jedini od petorice vladika smenjenih po, kako mnogi tvrde, kanonski spornoj crkvenoj proceduri, koji se javno protivi odlukama najviših crkvenih vlasti. U proteklih pet godina bilo je više pokušaja da se ova situacija reši, ali on insistira da mu se za sve izrečene optužbe omogući fer i regularno crkveno suđenje. Sinod i Sabor su mu 2010, kada je kažnjen na teret stavili finansijske zloupotrebe u Eparhiji raško-prizreskoj, što je stiglo i do Višeg suda u Beogradu, ali sve vreme se spekuliše da je kažnjen zbog javne kritike državne politike prema KiM i protivljenju ekumenizmu kao „svejeresi“.

Na ovom Saboru preko noći nije promenjena samo odluka o sudbini nedavno smenjenog vladike Filareta, nego i saborska odluka o „početku novog dijaloga sa Makedonskom pravoslavnom crkvom u raskolu“. Na sajtu Informativne službe SPC zadržani su prekjučerašnji datum i vreme emitovanja vesti, ali su od srede popodne do juče pre podne preformulisani uslovi pod kojima će SPC nastaviti pregovore. Rešenje makedonskog crkvenog pitanja sada se uslovljava „prethodnim pozitivnim rešavanjem novog sudskog procesa, koji je pokrenut protiv arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog Jovana i još 18 pripadnika autonomne Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, među kojima su dvojica episkopa“. Dan ranije za „pozitivno rešavanje“ statusa MPC traženo je da se „neizostavno obustave nepravedan progon arhiepiskopa Jovana, jerarhije i vernika POA – odnosno da se odustane od novih već pokrenutih sudskih procesa“.

 

Svi hrišćani žrtve terorizma

Kardinal Koh juče je u Beogradu imao odvojene susrete sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem i ministrom pravde Nikolom Selakovićem. Predsednik Nikolić se u razgovoru sa kardinalom Kohom „zahvalio Vatikanu na stavu o Kosovu i izrazio zabrinutost da bi odluka o proglašenju Alojzija Stepinca za sveca narušila sve do sad urađeno na poboljšanju odnosa između Srbije i Hrvatske“. Kardinal Koh je predložio da se formira stručni tim RKC i SPC koji će istražiti sve istorijske činjenice i nastojati da se kroz dijalog uspostave saradnja i razumevanje. Nikolić i gost iz Vatikana saglasili su se da „eskalacija terorizma uperenog protiv hrišćana iziskuje prevazilaženje razlika i uspostavljanje kontinuiranog dijaloga između pripadnika hrišćanskih zajednica“, saopšteno je iz Predsedništva Srbije.

Na izvoru ekumenizma

U organizaciji Beogradske nadbiskupije juče je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu povodom 20. godišnjice od smrti tvorca ideje ekumenizma dominikanca Iva Kongara i prevoda na srpski jezik njegove knjige „Devet vekova kasnije“ održan Međunarodni simpozijum „Jedna, Sveta, Opšta i Apostolska Hristova crkva“. Na njemu su učestvovali profesori teoloških fakulteta iz Srbije, BiH, Hrvatske i Slovenije, a završna reč trebalo je da pripadne kardinalu Kohu. „Nije dobro vrata studijskih susreta prebrzo otvarati, ali oni predstavljaju veliku snagu i u vreme globalizacije treba se boriti ne samo slovom, nego i duhom“, poručio je nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar otvarajući simpozijum na kome je bilo reči o istorijskim, političkim i egzistencijalnim razlozima koji su doveli do Velikog raskola 1054. i „odbijanju Istočne Crkve da se podvrgne autoritetu rimskog biskupa“, pokušajima ponovnog ujedinjavanja, aktuelnim aspektima smernica Iva Kongara.

 

KITAROVIĆ: Papa za kanonizaciju Stepinca

Vatikan – Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izjavila je juče posle posete papi Franji u Vatikanu da poglavar Rimokatoličke crkve nema nikakve dileme „o mogućoj skoroj kanonizaciji blaženoga kardinala Alojzija Stepinca“, prenose hrvatski mediji. „Naravno, razgovarali smo o tome, sveti otac mi je rekao da za njega nema nikakve dileme. Međutim, u međuvremenu je osnovana jedna mešovita komisija s pravoslavnom crkvom kako bi se razmotrili još neki aspekti… Jednostavno zato da bi taj čin bio prihvaćen od sviju“, kazala je predsednica Hrvatske, a prenosi jutarnji.hr. Dodala je da je to „čin koji nije uperen ni protiv koga“. „To je jednostavno nešto što je trebalo odraditi još davno pre, jer kardinal Stepinac je zaista bio sveti čovek“, naglasila je Grabar-Kitarović. Ona je papi poklonila dres fudbalske reprezentacije Hrvatske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari