Visoki savet sudstva će do 1. septembra obezbediti neophodna sredstva kako bi zaposlenima u Višem sudu bile isplaćene plate, rekao je za beogradske medije Dragomir Milojević, predsednik VSS.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Prema njegovim rečima, VSS će za dodatna sredstva morati da se obrati Ministarstvu finansija, pošto budžet za ovu godinu nije predvideo ovolike troškove i pored toga što je država obezbedila dovoljno novca da bi sudovi normalno funkcionisali.

On je apelovao na ljude koji su oslobođeni optužbi u slučaju „stečajna mafija“ da se strpe sa podnošenjem zahteva za izvršenjem i istakao da će se VSS „truditi da u što kraćem roku obezbedi novac za njih“.

Podsetimo, iz Višeg suda u Beogradu je pre dva dana poslato saopštenje u kojem je navedi da je račun ove institucije u blokadi i da trenutno nije u stanju da isplaćuje plate zaposlenima, niti može da izmiruje druge obaveze. Razlog za finansijsku blokadu Višeg suda leži u presudi kojom je u martu ove godine oslobođeno optužbi 22 člana „stečajne mafije

Nakon što je deo presude postao pravosnažan doneto je devet rešenja u kojima je ustanovljeno da sudski troškovi u ovom postupku iznose 135 miliona dinara. Od tih devet rešenja, njih sedam je pravosnažno, što znači da je računovodstvu suda dostavljen zahtev za isplatu 117 miliona dinara.

Kako je određeni broj oslobođenih lica je na osnovu pravnosnažnih rešenja o troškovima krivičnog postupka podneo predlog za izvršenje, u julu je sa računa suda skinuto 10 miliona dinara, što je dovelo do blokade. Iz Višeg suda u Beogradu su hitno zatražili od Visokog saveta sudstva da odobri transfer novčanih sredstava radi izmirenja obaveza nastalih po rešenjima ovog suda iz predmeta „stečajna mafija“.

Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević, kaže za Danas da država mora da snosi odgovornost zbog toga što se račun Višeg suda našao u blokadi.

– Sud je državni organ. Država je odgovorna za kvalitet nosioca sudijskih i tužilačkih funkcija, pošto ih je ona na te funkcije i birala – rekao je Ivošević.

Slađanka Milošević, predsednica Sindikata pravosuđa Srbije, navodi da Viši sud u Beogradu nije jedini čiji se račun nalazi u blokadi. Prema njenim rečima, o ovom sudu se najviše govori zbog toga što u njegovom sastavu radi, medijima najzanimljivije, Posebno odeljenje za organizovani kriminal.

– Računi većeg broja sudova u Srbiji se nalaze u blokadi, pre svega zbog posledica katastrofalne reforme pravosuđa. Sada sudovi moraju da isplaćuju ogromne naknade sudijama koji u reformi nisu prošli reizbor, a to su troškovi za koje nemaju sredstva – ističe Slađanka Milošević.

Dodatan problem je, kako navodi, to što izdvajanja iz budžeta nisu dovoljna za neometan rad pravosuđa. Prema njenim rečima, Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca svake godine prave budžet, ali nikada od Ministarstva finansija ne dobiju onoliko novca koliko traže.

Plate nezavisne od Ministarstva pravde

Plate sudija se od 1. januara 2012. kada je stupio na snagu Zakon o Visokom savetu sudstva, finansiraju direktno iz budžeta Srbije, zaobilazeći Ministarstvo pravde. Novac neophodan za rad sudova obezbeđuje VSS koji budžet za ove namene dogovara sa Ministarstvom finansija. Ministarstvo pravde finansira izgradnju i obnovu zgrada sudova, plate administrativnog osoblja i održavanje, odnosno materijal koji se koristi u svakodnevnom radu sudova.

Lečenje na slobodi zbog pretnji

Beograd – Viši sud u Beogradu odredio je juče, u prvostepenoj presudi, meru obaveznog psihijatrijskog lečenja na slobodi Nemanji Ristiću, koji je uredniku Informativnog programa B92 Veranu Matiću, ambasadoru SAD u Srbiji Majklu Kirbiju i republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac pretio da će biti streljani. Sud je naložio da Ristić bude pušten iz pritvora i otpušten iz bolnice, uz meru obaveznog lečenja na slobodi u Psihijatrijskoj bolnici Laza Lazarević, u trajanju do tri godine, piše Cenzolovka, prenosi FoNet. Presudom je određeno i da se optuženom oduzmu mobilni telefon i dve SIM kartice, laptop, pištolj, kao i e-mail adresa. Posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković najavio je žalbu na odluku Višeg suda u Beogradu. FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari