Pre 25 godina, u februaru 1990. godine, 118 umetnika je počelo da oslikava deo Berlinskog zida i tako je rođena galerija Ist sajd sa više od 100 slika velikog formata – jedno od mesta u Berlinu koje posetioci najviše fotografišu.


Na zidu dugačkom 1, 3 kilometra, brojni umetnici su ovekovečili svoje viđenje nemačkog ujedinjenja. Jedan od njih je bio i Dimitri Vrubel, tada nepoznati student umetnosti iz Moskve je naslikao bratski poljubac Leonida Brežnjeva i Eriha Honekera, a slika je, kao i njen autor, postala svetski poznata, prenosi Dojče vele.

Galerija Ist sajd obuhvata i pozadinski zid koji se u vreme DDR nalazio u istočnom delu grada – on je bio podignut iza graničnog zida, a u međuprostoru su se kretale „patrole smrti“ i nalazili tornjevi sa osmatračnicama. Na snazi je bilo naređenje da se puca na svakoga ko tuda pokuša da pobegne iz DDR.

Mnoga umetnička dela su ostala u kolektivnom pamćenju, a njihove reprodukcije se u vidu poštanskih karata mogu kupiti u svakoj prodavnici suvenira u Berlinu. Takav je i „Omaž mladoj generaciji“ Tjerija Noara. Od novembra 1991. godine galerija Ist sajd se nalazi u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika. Pošto je Zid izložen vetru i kiši, a turisti ga neprestano opsedaju, stalno mora da se renovira i sanira, pa je u oktobru 2008. rešeno da se sve slike sa njega uklone i da ih umetnici ponovo naslikaju, tako da je najveći deo slika rekonstruisan.

Mnoge slike su ipak izbledele i poprilično propale, iako su umetnici nastojali da „osveže“ svoja dela. Stanje zida je za žaljenje, rekao je umetnik Tomas Klingenštajn, nekadašnji istočnonemački opozicionar, koji je takođe naslikao jedno svoje delo na tom zidu, prenosi Dojče vele. U 2013. godini, zbog gradnje jednog solitera izmešten je deo galerije Ist sajd, u širini od šest metara – koliko je bilo potrebno za prolaz teškim kamionima. To je izazvalo proteste i građani Berlina su tražili obustavu gradnje, ali bez uspeha. Gradnja solitera bi trebalo da bude završena sredinom 2015. godine, a reč je stambenoj zgradi u kojoj je 80 odsto stanova već prodato.

I nemački pop-umetnik Džim Avinjon je 1990. godine u galeriji Ist sajd naslikao svoju poznatu sliku „Doin It Cool For The East Side“, a 2013. dospeo na naslovne strane zato što je zajedno sa svojim učenicima preko nje naslikao nešto drugo. Mnogi umetnici su ga oštro kritikovali zbog te akcije za koju nije imao zvaničnu dozvolu.

U januaru 2015. godine u bioskopima je počelo prikazivanje dokumentarnog filma „Berlin East Side Gallery“, čiji su autori Karin Kaper i Dirk Zuzis. Oni su napravili priču o tome šta se sa ovom galerijom dešavalo od 2009. do danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari