Nastavno-naučno veće Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu predložilo je nedavno da aktuelni dekan Milovan Bratić bude na toj funkciji u još jednom mandatu uprkos javnim upozorenjima pojedinih profesora da Agencija za borbu protiv korupcije i Osnovno javno tužilaštvo u Nišu protiv njega vode postupke zbog sumnje u sukob interesa i zloupotrebu položaja. Dekan Bratić je demantovao optužbe da krši zakon, iznoseći slične kontraoptužbe na račun takvih kritičara.


U krivičnoj prijavi protiv Bratića zbog navodne zloupotrebe položaja odgovornog lica navodi se da je on zaposlen ne samo na niškom fakultetu već i na Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta u Istočnom Sarajevu, a da je radno angažovan i na Fakultetu sportskih nauka na panevropskom Apeiron univerzitetu u Banjaluci (BIH). On je navodno na državnim fakultetima u Nišu i Istočnom Sarajevu zaposlen sa punim radnim vremenom i „prima dve plate u punom iznosu“. Na fakultetu u Istočnom Sarajevu predaje čak 18 predmeta. Za oba radna angažovanja u BIH nije dobio saglasnost Senata Univerziteta koju nalaže Zakon o visokom obrazovanju i Statut Univerziteta.

Prema navodima u krivičnoj prijavi, Bratić je uz to i „predsednik, sportski direktor i trener Univerzitetskog džudo i sambo kluba 'Kinezis'“, kojem od 2003. godine do danas „izdaje u zakup fakultetsku sportsku halu bez ikakve naknade“. „Kinezis“ besplatno koristi i sve rekvizite čiji je vlasnik fakultet, koji za potrebe kluba „plaća i struju, vodu, grejanje i klimatizaciju“. Bratić je ovakve pravne poslove „sklapao samovlasno, bez adekvatne odluke NNV i Saveta fakulteta“.

Zbog ovakve „povezanosti“ fakulteta i „Kinezisa“ Agencija za borbu protiv korupcije nedavno je pokrenula postupak za odlučivanje da li je Bratić povredio članove 27 i 32 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije. Ovi članovi regulišu obavezu funkcionera da javni interes ne podredi privatnom, kao i da po stupanju na funkciju obavesti Agenciju o sumnji u postojanje sukoba interesa, što on nije učinio.

Dekan Bratić negira da je u stalnom radnom odnosu na fakultetima u Nišu i Istočnom Sarajevu i da prima dve pune plate. Na univerzitetu u Banja Luci uopšte ne radi već „isključivo ponekad predaje po pozivu“. Dodaje da je na drugim fakultetima angažovan samo do 30 odsto radnog vremena, kako nalaže zakon. Ipak, priznaje da za radno angažovanje na fakultetu u Istočnom Sarajevu nema saglasnost Senata Univerziteta Niš.

– Nisam takvu saglasnost ni tražio. Postoji sporazum između Srbije i Republike Srpske, kao i sporazum između naša dva Univerziteta o pomoći, saradnji i razmeni profesora. Uostalom, niko me ne može sprečiti da predajem i u Republici Srpskoj, i tamo dam svoj doprinos koliko mogu, potičem iz tih krajeva – kaže Bratić za naš list.

On tvrdi da je „svoje zastupanje u univerzitetskom džudo klubu Kinezis povukao“, te da od postupka pred Agencijom „nema ništa jer nije kršio zakon“. Naglašava da ni on ni fakultet ne izdaju salu „Kinezisu“, jer fakultet „nema pravo to da čini“. Ovaj elitni džudo klub, kako kaže, samo koristi prostor kada nema fakultetskih aktivnosti, najčešće u večernjim časovima, kao što to čine i ritmički gimnastičari, borilački sportisti i drugi. Odluku o načinu korišćenja sale doneo je Savet fakulteta, kaže.

U niškom Osnovnom tužilaštvu potvrđuju za Danas da su prošlog meseca primili krivičnu prijavu protiv dekana Bratića zbog krivičnog dela zloupotrebe položaja odgovornog lica, koju su podnela dva nastavnika, zbog čega su Policijskoj upravi Niš „uputili zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja“. Nakon dostavljanja izveštaja od strane Policijske uprave i prikupljanja drugih dokaza donećemo javnotužilačku odluku povodom prijave, kaže vršilac funkcije Osnovnog javnog tužioca Saša Đokić.

Na oficijelnom sajtu Fakulteta u Istočnom Sarajevu Bratić se „pominje“ kao nastavnik u bezmalo 20-ak predmeta, a njegovo ime je i na zvaničnom sajtu Univerziteta u Banjaluci. Rektor Univerziteta u Nišu Dragan Antić kaže da Bratić „nije dobio saglasnost za radno angažovanje u tim visokoškolskim ustanovama jer one nisu podnele zahtev za davanje takve saglasnosti“. On pri tom „napominje“ da između Republike Srbije i Republike Srpske postoji Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa. Njegov odgovor Danas je dobio nakon što je pitanja uputio po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pošto nam je prethodno, kada smo ga postavili na uobičajeni način, bio uskraćen.

I u Agenciji za borbu protiv korupcije navode da se protiv Bratića vodi postupak, te da on nije okončan. Postupak se vodi jer je dekan Bratić „istovremeno i zastupnik kluba 'Kinezis' sa kojim je u svojstvu dekana zaključio Sporazum o saradnji“. Na zvaničnom sajtu „Kinezisa“ Bratić se i dalje vodi kao predsednik kluba. Na naše pitanje da li on može biti ponovo kandidovan za dekana dok Agencija vodi postupak protiv njega odgovor je, međutim, pozitivan.

– Nema zakonskih smetnji da se Bratić ponovo kandiduje za dekana fakulteta bez obzira što Agencija protiv njega vodi postupak. Takođe, nema zakonskih smetnji ni da on bude ponovo izabran, odnosno imenovan na funkciju dekana, ali bi organi prilikom odlučivanju o izboru, odnosno imenovanju svakako trebali ceniti odluku Agencije – navodi u Agenciji za naš list.

Disk „uslov“ za ispit?

Dekan Milovan Bratić kaže da neopravdane optužbe protiv njega na fakultetu i u javnosti iznosi jedino profesor Vladimir Mutavdžić koji je to počeo da čini nakon što mu je zabranjeno da studentima prodaje kompakt disk sa predmetima „ples“ i „power lifting“ u svom stanu, naplaćujući to od 30 do 50 evra po disku. On precizira da je 47 studenata potpisalo da je kupovina diska bila „jedini uslov“ da se položi ispit. Etički komitet Univerziteta je pre nekoliko meseci utvrdio da je Mutavdžić na taj način prekršio Kodeks profesionalne etike i izrekao mu meru javne opomene. Mutavdžić je, pak, za naš list kazao da je diskove prodavao ne samo u svom stanu već i na drugim mestima, recimo internetu, koji je najtransparentniji način da zainteresovani dođu do njega. Tvrdi da su neki od potpisa studenata koji ga optužuju „falsifikat“ i da kupovina diska nije bila uslov za polaganje ispita. Etički komitet ga je osudio od pritiskom, jer je u tom komitetu, pored ostalih, i Bratićeva ćerka.

– Od kada ukazujem na propuste dekana trpim veliki mobing – rekao je on, precizirajući da je izložen „pretnjama i zastrašivanju od strane dekana i članova džudo kluba 'Kinezis'“.

Bratić je takve pritiske negirao, a Policijska uprava Niš ovih dana je „potvrdila“ dekanove navode o Mutavdžiću, koga je lišila slobode zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj tako što je u periodu od četiri godine nelegalno prodavao diskove studentima i stekao protivpravnu imovinsku korist od 5.370 evra. U saopštenju PU se navodi da postoji sumnja da je on studentima koji su kupili disk „ocene upisivao odmah ili na fakultetu, bez obaveze da odgovaraju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari