Grupa studenata Ekonomskog fakulteta u Beogradu organizovala je akciju „EKOF za Kraljevo“ i oko 50 njih je u ponedeljak i juče aktivno radilo na raščišćavanju ruševina i obnovi grada posle zemljotresa jačine 5,4 stepena Rihterove skale koji je prošle nedelje pogodio Kraljevo i okolinu.

– Iako je kada smo stigli nedelju dana posle zemljotresa veći deo grada bio raščišćen, prizor nije bio prijatan, gimnazija u centru je potpuno uništena, kao i mnoge zgrade. Ljudi su uplašeni i nervozni, neprestano se osećaju novi potresi, priča Marija Milovanović, koja je pre samo deset dana diplomirala na Ekonomskom fakultetu.

Ipak, Marija kaže da bi mogli mnogo više da urade da je organizacija rada bolja.

– Ima dosta praznog hoda, često nas preseljavaju sa jedne lokacije na drugu, tako da mnogo vremena gubimo u čekanju. Evo, upravo sad čekamo da nas sa jednog gradilišta prebace na drugo, uglavnom se radi na popravci privatnih kuća, a juče smo radili na popravci gimnazije, ističe Marija.

Nikola Kozomora, student treće godine Ekonomskog fakulteta, kaže da su ih i građani, ali i gradonačelnik i gradski većnici dočekali sa dobrodošlicom.

– Mnogi su bili iznenađeni našim dolaskom, teško im je da poveruju da studenti iz Beograda žele da pomognu, ali mi smo tu i želimo da pružimo konkretnu pomoć onima kojima je ona najpotrebnija. Svesni smo da stanovnici Kraljeva nemaju velike prihode, a mnogi od njih nemaju novca da plate majstore, pa im je naša pomoć više nego potrebna, ističe Nikola.

Ideja se, kako kaže, rodila slučajno na inicijativu koleginice Aleksandre Stančev koja je na popularnoj društvenoj mreži Fejsbuk organizovala prepisku na kojoj je više studenata izrazilo želju da pomogne Kraljevčanima. Radni sastanak organizovan je petog novembra gde su se dogovorili oko podele zadataka i predstojećih aktivnosti. Nakon toga stupili su u kontakt sa Kriznim štabom Kraljeva i već u narednih sat vremena načelnik Raškog okruga obezbedio je autobus za prevoz studenata.

– Radimo uglavnom fizičke poslove, sa krovova skidamo crep koji je oštećen i postavljamo novi, prenosimo cigle, građevinski materijal, pomažemo majstorima i raščišćavamo šut. Obezbeđena nam je i hrana, doručak i večeru imamo u hotelu, a za ručak dobijamo lanč-pakete, priča Nikola.

Kada su radili na sanaciji gimnazije, imali su priliku da vide video snimak zemljotresa.

– Bilo je jezivo, na video snimku se jasno vidi kako otpadaju pločice i pucaju zidovi. Mnogi učenici i profesori su nam se pridružili i pomogli nam u radovima na gimnaziji. U školi su nam rekli da mogu da nam obezbede samo korišćenje toaleta i vode, a učenici i profesori su odmah organizovali i doneli hranu, sokove, neko je čak doneo i rakiju, a školske spremačice su kuvale kafu za vreme pauze, priča Nikola.

Rade do mraka, a onda umorni odlaze u hotel na Goču na spavanje. U hotelu nema grejanja, a ni tople vode, sobe su sa 13 kreveta. Međutim, ne žale se, tu su kažu da pomognu, a ne da se odmaraju, znaju da su mnogi građani Kraljeva noći provodili pod vedrim nebom i u mnogo težim uslovima.

Dve slike potresa

– Kada smo dolazili, na ulasku u grad nije se moglo primetiti da je bio zemljotres, ali već kada smo zašli primetili smo da su mnoge kuće pretrpele velika oštećenja. Stare kuće po selima su u još gorem stanju i tamo je najhitnija popravka, prepričao nam je Boris Andrić, apsolvent Ekonomskog fakulteta, svoje utiske po dolasku u Kraljevo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari