Naš problem je daleko ozbiljniji od Aleksandra Vučića i „napredne radikalne stranke“.

Mi danas živimo u društvu u kome ćuti opozicija, ćute mediji, koji ako nisu ućutkani, dobrovoljno su se samoućutkali, ćuti nevladin sektor koji je u ogromnom procentu industrijalizovan, nestalo je tog iskrenog buntovništva iz devedesetih, ćute strukovne organizacije, profesionalna udruženja, ćute eksperti, nezavisni intelektualci, ćuti univerzitet. Kao da živimo u društvu u kome smo postigli neku društvenu nirvanu, imamo 35.000 evra po glavi stanovnika i nije nam ostalo ništa drugo sem da uživamo u životu – rekao je Nenad Živković, novinar iz Pančeva, na prvoj u nizu tribina „Ko uvodi medijski mrak u Srbiji?“ održanoj u sali Apolo pančevačkog Doma omladine. Jedna od tema tribine u organizaciji Građanske akcije Pančeva bila je prestanak emitovanja emisija „Sarapin problem“, „U centru“ i „Utisak nedelje“.

Dragoljub Petrović, novinar lista Danas, rekao je da danas nema klasične cenzure, pa novinari ne moraju da nose tekstove u Vladu Srbije na odobrenje, ali postoji veliki pritisak na medije. Kao primer je naveo Studio B, čija je nova urednica, kako je rekao, ukinula sve emisije u kojima se mogla čuti kritika vlasti.

– Ona je ukinula obe debatne emisije koje su postojale na toj televiziji. Žena verovatno misli da Studio B po ceo dan mora da javlja da li je pukla cev u Pinosavi, iako je ta televizija od osnivanja bila poznata po političkim emisijama i objektivnom novinarstvu. Umesto „Sarapinog problema“ ide neka emisija o zdravlju, a umesto „U centru“ uvedena je emisija „Beograd na vodi“. U tri „Beograda na vodi“ zaredom je gostovao gradonačelnik Beograda Siniša Mali. Emisija je koncipirana tako da neka novinarka šeta pored reke sa gradonačelnikom, ćaskaju o tom projektu, onda ga ona pita u jednom trenutku: „A gde će biti ta kula?“ On odgovara: „Ovde.“ I pokazuje rukom. To vrlo groteskno deluje, rekao je Petrović.

Živković, dugogodišnji urednik i novinar i aktivista Građanske akcije, komentarišući program TV B92, naglasio je da je ta kuća primer onoga što se u Srbiji desilo većini medija. Informativni program pretvorio se u estradni, a hiperprodukcija beznačajnih informacija zatrpava važne vesti.

– Zapravo je ovaj talas započeo skidanjem „Retrovizora“ Ljube Živkova sa B92. Tada je počela krajnje perverzna transformacija te televizije. Ne samo da su od ostatka programa napravili estradni program nego su i od svog informativnog programa napravili estradni program. Deo javnosti je razočaran tom televizijom i tim radijom jer je on, prosto, skliznuo sa svojih temeljnih principa kojih se držao dvadesetak godina, rekao je Živković.

Voditelj tribine Dragan Vukašinović, novinar Pančevca, našalio se rekavši da kako je krenulo s medijima, lako se može desiti da i tribine počnu da skidaju s programa.

– Nije jednostavno napraviti spisak svih dokaza kako se dave mediji u Srbiji. Istina, Vučić se jako naljuti na konferencijama za štampu što ga neko uopšte to pita, kao i bilo šta drugo što se njemu ne sviđa. I posle krene sa onim čuvenim: „Evo, recite mi da l’ sam ja u poslednje dve godine vas zvao?“ Biće da on ne zove ljude, ili ne bar tako često, jer prema onome što sam ja čuo od jednog poznatog kolege, Vučić ne zove više urednike zato što je sve te stvari oko medija i discipline kičme u medijima završio sa vlasnicima. I to je jako elegantan način. Lako je moguće da je to vrlo tačno. Svojevremeno je smenjen kolega Srđan Škoro, urednik Večernjih novosti, jer se usudio da u jutarnjem programu RTS kritikuje vlast. Pa smo onda imali vest o instant ženidbi premijera koja je skidana sa nekih sajtova, zatim priča se da je iz sličnih razloga ukinuta emisija „Mentalno razgibavanje“ na Radiju B92 koju su vodili Darko Mitrović i Marko Stepanović. Onda smo imali internet akcije oko „Supermena iz Feketića“, pa je rušen sajt Peščanika u više navrata, onda smo imali probleme sa „Sarapinim problemom“ i skidanje s programa „Utiska nedelje“. Ne znam gde će se to završiti – rekao je Vukašinović.

Učesnici tribine ocenili su da za razliku od devedesetih godina, kada su protesti zbog ugrožavanja slobode medija bili masovni, danas na protest zbog ukidanja „Utiska nedelje“ izađe nekoliko stotina ljudi, dok ostali nezadovoljstvo iskazuju u svojim sobama na društvenim mrežama.

– Ja sam bio na oba protesta ispred B92. Na prvom je bilo 200 ljudi, a na drugom 400. To je jako malo u poređenju sa recimo onim vremenima kada su radikali i socijalisti zauzeli Studio B krajem devedesetih, posle raspada Koalicije zajedno, jer su tada povodom toga bile jedne od najžešćih demonstracija viđenih u Beogradu. Danas imate tihe proteste. Ljudi su se uljuljkali, postoje društvene mreže, pa se ti malo istreseš na Tviteru, Fejsbuku… Ne moraš da izlaziš napolje, da se oblačiš, nego u svojoj sobi lepo sve napišeš šta te muči, isprazniš se. Ipak, naprednjacima smeta svaka vrsta bunta u državi, pa makar na nekom protestu bilo i 300 ljudi. Ja sam govorio na jednom takvom protestu na Trgu republike u junu oko doktorata Nebojše Stefanovića koji je organizovala Fejsbuk inicijativa i interesantno je da se na pola tog protesta pojavila grupa naprednjaka i napravila kontramiting. To samo dokazuje da njima smeta svaka vrsta kritike. Oni su jednostavno napravili takav ambijent u društvu da svaka kritička reč, svaki protest doživljava kao rušenje države i reformi – istakao je Petrović, dodavši kako su i prethodne vlasti težile da kontrolišu medijski prostor, ali su naprednjaci to usavršili „jer su za tako nešto talentovani još iz 1999.“

Ceca, Stoja, plate i penzije

– Novinarska branša je izbledela, postala liht. U takvim uslovima imate jednu neverovatnu opasnost estradizacije. Orvel je smatrao da će kontrola medija biti potpuna, a Haksli je smatrao da će u budućnosti biti proizvođen toliki broj informacija, da će stvarno značajne vesti postati beznačajne. Kada vam je 99 odsto informacija da li Stoja ima strije ili s kim se zabavlja Cecin sin, da li je snaja posetila tasta u zatvoru, u takvom opštem šumu beskorisnih informacija lakše će proći činjenica da će plate i penzije biti smanjene i mnoge druge stvari koje prolaze bez otpora građanske i druge javnosti – rekao je Nenad Živković.

Bojkot „Utiska nedelje“

Na konstataciju iz prepune sale Apola da se mnogima nije svidelo to što u svojoj emisiji radi Olja Bećković, Petrović je objasnio da to ne znači da tu emisiju treba ukinuti posle 24 godine.

– Šarm Olje Bećković i tajna njene emisije je upravo u tome što je svakom od nas bar jednom u životu išla na živce. Ali, uz tu emisiju je moja generacija odrastala, formirala stavove, učila šta je dobro novinarstvo, učila odnos prema vlastima, nekako smo danas i emotivno vezani za „Utisak“. Nezadovoljstvo naprednjaka „Utiskom“ videlo se i po tome da posle gostovanja Aleksandra Vučića, kada ga je Olja bukvalno „razšrafila“, pa potom onog smešnog gostovanja Nebojše Stefanovića, nijedan funkcioner SNS nije hteo da gostuje u njenoj emisiji. Očigledno je to bila naredba sa vrha. Taj bojkot se završio ovako kako se završio. Možda Grk hoće da pravi komercijalnu televiziju, ali je postojao ogroman pritisak na Grka od strane vlasti tako što su dali jasan znak da im se ne sviđa „Utisak nedelje“ – rekao je Petrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari