Crvena majica sa žutim krugom i crnim orlom često se može videti za vreme toplih dana u celoj eksjugoslovenskoj regiji. Veliki broj ljubitelja stripa zna o čemu se radi i često takvu pojavu proprate glasnim uzvicima: „Hiljadu mu skalpova“ ili „Svih mi bubnjeva Darkvuda“.

Reč je, dakle, o majici i omiljenim uzrečicama Zagora Te Neja, kraće Zagora – Duha sa sekirom, koji je strip junak nastao u Italiji pre više od 50 godina, ali i danas je omiljen na područjima rodne mu Italije, Zapadnog Balkana, Turske…

NJegov idejni tvorac je Serđo Boneli, a prvi crtač Galieno Feri za Al Jazeeru Balkans kaže kako nikada nije ni sanjao da će njegova dela postati tako popularna i da je veoma sretan što i danas generacije u državama bivše Jugoslavije odrastaju uz njegove junake iz stripa.

„U poslednje vreme često dobijam pozive da gostujem u državama koje su nastale raspadom nekadašnje Jugoslavije, kao i u turskom Istanbulu, gde me dočekuju kao pravu zvezdu. Publike preko puta Jadranskog mora i na Bosforu su tople i zanosne“, kaže Feri. Bio sam sretan kada sam saznao da su moji likovi stigli do toliko čitatelja širom sveta. Na počecima rada nisam nikada ni sumnjao da ću postati tako važan segment brojnih generacija koje su odrasle čitajući avanture mojih likova. Danas sam dirnut da znam da se to desilo.“

Pored Zagora, Feri je zaslužan i za kreiranje još jednog poznatog lika iz italijanske škole stripa, Mister Noa, ali njegovi počeci sežu još od godina nakon Drugog svetskog rata.

„Rođen sam 1929. godine i imao sam 20 godina kada sam 1949. objavio svoj prvi strip kod jednog malog izdavača u Đenovi. To su bile postratne godine u Italiji i država se jako trudila da se oporavi nakon svog tog razaranja. Čak se i izdavaštvo vratilo, a pojavili su se i novi izdavači“, ističe Feri.

„U jednom dnevnom listu u Đenovi se pojavio oglas kojim se traže mladi dizajneri kako bi crtali stripove. Ja sam se školovao za anketara i radio sam kao grafički dizajner. Javio sam se na oglas i predstavio se izvesnom Đovaniju De Leu, poslovnom čoveku iz sveta izdavaštva koji mi je dao priliku uprkos mom manjku iskustva.“

Sa Ferijem je realizirao dva projekta, „Zeleni fantom“, koji je imao deset epizoda, te „Crveno pero“ (šest epizoda). Takođe je radio i na tri strip serijala koji su u Italiju uvezeni iz Francuske, da bi 1953. stvorio lik Thunder Jacka, koji je u Francuskoj zabeležio veliki uspeh.

Umoran od problema koje je tada stvarala birokratija, te problema sa isplatama za one koji rade u inostranstvu, Feri se odlučio 1960. godine vratiti u italijansko izdavaštvo.

„Tada sam se, u Milanu, upoznao sa Bonelijem, koji je u to vreme na trafike i prodajna mesta slao stripove o Texu. Serđo, koji je bio skoro moj vršnjak, imao je dobru viziju mojih radova i odmah mi je dao nekoliko scenarija za strip.“

Već tada je Boneli, po kojem sada izdavačka kuća nosi i ime, imao ideju o novom strip junaku za nešto mlađu publiku.

„Serđo, koji se tada kao scenarista potpisivao kao 'Guido Nolitta', dao mi je projekat o liku u stripu o kojem je dosta razmišljao. Izneo mi je svoje planove, namere, želeo se obratiti mlađoj publici od one koja je čitala Texa“, ističe.

Dodaje kako je na jedan segment posebno ponosan.

„Napravio sam nekoliko studija kako bih pokušao definisati kostim i kompletnu pojavu Zagora dok nisam konačno dobio pobedničku kombinaciju. Ono što je posebno bitno, kreirao sam poseban deo sveta, šume Darkvuda, kao dom Duha sa sekirom.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari