Negotinka dr Gordana Popović, profesorka na Tehničkom univerzitetu u Beču, koja je već više od deset godina angažovana u sedištu Evropske unije u Briselu, nedavno je boravila je u Srbiji.

Ova naučnica, koja radi u resoru nauke i tehnologije programa ERC-IDEAS, bila je domaćin dobitniku Nobelove nagrade za medicinu prof. dr Timu Hantu, koji je tokom svoje posete naučnim ustanovama u Beogradu, Novom Sadu, Negotinu i Zaječaru predstavio program Evropskog istraživačkog saveta koji odvaja značajna sredstva za razvoj nauke u Evropi i Srbiji. Nakon brojnih predavanja, Popovićeva je svoj dolazak u Srbiju završila u rodnom Negotinu, gde je posetila i festival „Mokranjčevi dani“.

– Velika je privilegija imati Mokranjca i njegovu muziku. Poput drugih muzičkih festivala koje imamo i „Mokranjčevi dani“ promovišu kulturu jednog regiona i zemlje. Kulturološki potencijal ove manifestacije može privući pažnju na Negotin i ceo region. Njegova veća promocija pomogla bi gradu i regionu i u turističkom smislu – kaže za Danas Popovićeva.

Ova Negotinka je zahvaljujući izvanrednim rezultatima, dobitnica prestižne austrijske nagrade MIA za 2012. za oblast nauke i istraživanja, koju dodeljuju austrijska vlada i nacionalna televizija ORF za poseban doprinos ženama koje nisu rođene Austrijanke, zatim EU priznanja EIGE „Žene koje inspirišu Evropu“ za 2013. godinu, kao i ordena Republike Austrije za nauku i kulturu.

Zbog svog istraživačkog rada Gordana je dobila austrijsko državljanstvo, ali i zadržala srpski pasoš, dok joj je njen rodni grad Negotin proglasio počasnim građaninom i dodelio joj Majsku nagradu. Zauzvrat ona koristi svoje prisustvo u Briselu da promoviše svoj grad i njegovu kulturu. U njenoj kancelariji u sedištu Evropske komisije nalazi se velika karta Negotina.

– To je grad koji ima svoju istoriju i kulturu, zatim fantastičnu muziku, i naravno Mokranjca. Ja od 2002. godine radimo u Evropskoj komisiji, a na Tehničkom univerzitetu u Beču i duže. Dakle, od 2002. godine sam u jednom međunarodnom okruženju iz cele Evrope. Kao neko ko dolazi iz Srbije, stalno pričam o svojoj državi, a posebno o Negotinu. U mojoj kancelariji postoji velika karta ovog grada. Svako ko je ušao u moj poslovni prostor tačno zna gde je Negotin, iako verovatno ne znaju gde su neki mnogo veći gradovi u Srbiji – objašnjava ova vrhunska naučnica, koja je svoje prijatelje i saradnike upoznala sa istorijom njenog rodnog grada.

Kako kaže, kada završi s poslom, često sluša Mokranjčeve rukoveti.

– Moje kolege, koje dolaze iz cele Evrope – Španci, Portugalci, Šveđani, Englezi, zavoleli su Mokranjčevu muziku. Moji prijatelji dobro poznaju sve rukoveti. Ušle su im u uvo i vrlo ih lako prepoznaju, a neke delove čak i sami interpretiraju – napominje Popovićeva.

Gordanu, osim kao vrsnog stručnjaka, Negotinci znaju kao velikog humanistu. Ona je, između ostalog, svojim projektima obezbedila novac Kolu srpskih sestara iz Negotina za pomoć deci iz socijalno ugroženih porodica i izbeglicama.

– Moj prioritet je pomaganje dece. Pomoć njihovom školovanju je za mene najvažnija. Ne pomažem toliko oblast kulture, osim što sam pomogla kuću Kola srpskih sestara, koja je značajan kulturni spomenik – konstatuje ova Negotinka.

Ipak, kao članica Upravnog odbora Univerziteta u Salcburgu ona podržava kulturni segment austrijskog grada.

– Kao članica UO Univerziteta u Salcburgu učestvujem na mnogim kulturnim događajima. Najvažniji od njih je Salcburški letnji festival. Otvaranje ove manifestacije prenose ne samo austrijski javni servis već i brojne evropske televizije. Festivalu prisustvuju ministri i predsednik države. Dolaze najznačajnije ličnosti iz oblasti kulture, umetnici, slikari, pisci, pesnici… To je velika stvar i Salcburg drži do tog renomea. Austrija daje veliku pažnju takvom festivalu, jer on predstavlja odličnu promociju njihove države. U tom smislu i „Mokranjčevi dani“ mogli bi da budu od izuzetnog značaja i da promovišemo naše kulturološko bogatstvo – zaključuje ona.

Ekspertkinja austrijske vlade

U biografiji ove Negotinke još stoji da je posle studija na beogradskom ETF nekoliko godina tražila posao pa konkurisala na Tehničkom fakultetu u Beču, gde je vrlo brzo doktorirala i postala prva žena profesor. Pre više od deset godina, opet zahvaljujući vanrednim rezultatima, dobija ponudu da kao ekspertkinja austrijske vlade u oblasti nauke i tehnike predstavlja ovu državu u Evropskoj komisiji u Briselu. Gordana tečno govori engleski, nemački i francuski jezik. Majka je trojice sinova i supruga šahovskog velemajstora Petra Popovića, dugogodišnjeg reprezentativca i šampiona nekadašnje velike Jugoslavije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari