Doskorašnja direktorka Poliklinike Kliničkog centra Srbije prof. dr Mirjana Stojković proglašena je za mobera prema konačnom rešenju Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova. Odluka Agencije o mobingu je epilog kratkotrajnog direktorskog upravljanja profesorke Stojković Poliklinikom i predstavlja prvi slučaj mobinga u srpskom zdravstvu koji je utvrđen pred za to nadležnom agencijom.

Za nešto više od godinu dana koliko je bila direktorka profesorka Stojković je, prema tvrdnjama više njenih saradnika, „upropastila međuljudske odnose, onemogućavala saradnike da izvršavaju svoje redovne dužnosti, ugrozila efikasan rad Poliklinike, unela konfuziju i učinila nemogućom atmosferu u ovoj uglednoj ustanovi“. Zbog toga je više njenih saradnika pokrenulo proceduru utvrđivanja mobinga pred nadležnim ustanovama. Odluka kojom je profesorka Stojković proglašena za mobera proistekla je iz tužbe koju je protiv nje podnela Marija Božović, načelnica nemedicinskih poslova u Poliklinici Kliničkog centra Srbije. Dr Stojković je, kako je utvrđeno, nezakonito oduzimala ingerencije Mariji Božović, sprečavajući je da organizuje rad svojih saradnika i da izvršava dužnosti koje su joj u opisu radnog mesta. Uloga menadžera je da organizuje rad nemedicinskog dela Poliklinike, tako da menadžer nema nikakve veze sa zakazivanjem pregleda ili lečenjem pacijenata.

– Zbog takvog ponašanja dr Mirjane Stojković trpeli su pacijenti, trpeo je posao, ali su posebno trpeli zaposleni u Poliklinici koje uprava Kliničkog centra, iako su joj se zaposleni više puta obraćali usmeno i pisanim putem, nije uzela u zaštitu – navode izvori iz KCS.

„Utvrđuje se da je izvršeno zlostavljanje na radu zaposlene Marije Božović od strane poslodavca Kliničkog centra Srbije, koji nije preduzeo radnje kojima bi onemogućio direktora Poliklinike Kliničkog centra Srbije prof. dr Mirjanu Stojković da u dužem vremenskom periodu – tokom 2013. i 2014. godine izvrši radnje zlostavljanja na radu i u vezi sa radom“, piše u pravosnažnom i izvršnom rešenju Agencije za mirno rešavanje radnih sporova u koju je Danas imao uvid. Odluke ove agencije su konačne i na njih nijedna strana nema pravo žalbe, zbog čega se ove odluke ne mogu ni osporavati ni komentarisati.

Iako se u ovom rešenju koje je doneto još 20. juna ove godine poslodavcu nalaže da „bez odlaganja preduzme mere kojima će sprečiti dalje zlostavljanje na radu Marije Božović od strane prof. dr Mirjane Stojković“, Klinički centar Srbije tri meseca nije preduzeo ništa kako bi sprečio dalji mobing, niti je bilo kojim postupkom kaznio oglašenog mobera. KCS nije ispunio nijednu zakonsku ili moralnu obavezu proisteklu iz procesa za mobing i time pružio satisfakciju osobi koja je trpela mobing i drugim zaposlenim u Poliklinici koji su trpeli štetu zbog odnosa direktorke Stojković. To je u praksi neuobičajena situacija. Proglašenih mobinga u Srbiji nema mnogo, ali poslodavci, po pravilu, sprovode i primenjuju odluke agencije, jer se ove odluke ne odnose samo na osobu koje je izvršila mobing već obuhvataju i samog poslodavca koji nije sprečio mobing. Suština mobinga nije samo u pravnim posedicama odluke o mobingu već i u moralnim obavezama poslodavca da otkloni štetu koja je učinjena zaposlenom koji je bio izložen mobingu.

Međutim, ovih dana čitav slučaj, neuobičajen za jednu medicinsku ustanovu, dobio je sasvim novu dimenziju. Odlukom uprave Kliničkog centra Srbije sa svojih dužnosti smenjeni su i moberka dr Mirjana Stojković i mobingovana Marija Božović, načelnica nemedicinskih poslova u Poliklinici. Iznenađujuće je da su na isti način tretirane dve suprotstavljene strane u sporu, utoliko pre što zakon štiti zaposlene koji pokrenu proceduru za utvrđivanje mobinga ili pak druge uzbunjivače javnosti.

Zvanično objašnjenje KCS jeste da je reč o reorganizaciji, a ne o smeni zbog mobinga. Marija Božović je udaljena iz Poliklinike. Jedan upućeni posmatrač iz KCS koji je želeo da ostane anoniman veruje da čitav slučaj ima i dodatnu dimenziju, jer se smenjena direktorka Stojković tokom rada u Poliklinici pozivala na svoju pripadnost vladajućoj partiji.

Direktor Kliničkog centra Srbije (KCS) Miljko Ristić kaže za Danas da smena Marije Božović, doskorašnje načelnice nemedicinskih poslova u Poliklinici KCS, nema nikakve veze sa „navodnim mobingom“, već je ona raspoređena na novo radno mesto u sklopu reorganizacije.

– Mnogi pacijenti su se žalili na rad Poliklinike, počev od toga da danima nisu mogli da zakažu preglede, pa do samog odnosa zaposlenih. Božovićeva je na Poliklinici obavljala menadžerski posao, i očigledno to nije radila kako treba. Ona je sada načelnica jednog od odeljenja na Klinici za otorinolaringologiju KCS, sa istom platom koju je imala i na Poliklinici. Dakle, nema govora o tome da je smenjena ili kažnjena zbog njenog odnosa sa Mirjanom Stojković – kaže Ristić. On dodaje da ne ulazi u to da li je na Poliklinici bilo mobinga ili ne, već da mu je bitan rad Kliničkog centra, gde se trenutno obavlja reorganizacija.

– U proteklih desetak dana više od 30 načelnika klinika i direktora promenili su radna mesta, kako bi KCS bolje funkcionisao – naglašava Ristić.

Mirjana Stojković, koja je proglašena je za moberku, nije više na čelu Poliklinike, ali je načelnica jednog od odeljenja te ustanove, odnosno vraćena je na radno mesto na kojem je bila pre nego što je imenovana za direktorku.

Marija Božović nas je obavestila da po Statutu Kliničkog centra zaposleni ne mogu da daju izjave za medije bez saglasnosti uprave KCS, ali da će se uskoro obratiti javnosti povodom ovog slučaja kada iscrpe sva pravna sredstva koja su joj na raspolaganju.

Prijavila je i glavna sestra

Kako saznajemo, prijavu za mobing protiv Mirjane Stojković podnela je i Maja Bućko, glavna sestra Centra za polikliničku delatnost. Taj predmet pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova okončan je sporazumno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari