Eksterna bolnica koja se bavi kućnom negom Spitex 24, najveća i najznačajnija ustanova ove vrste u Cirihu, donirala je nekoliko hiljada franaka kao prvu pomoćnakon poplava ugroženom stanovništvu regiona, a u kontinuiranim akcijama prikupljena je i velika količina odeće, obuće, ćebadi i sredstava za higijenu koja su pristigla ovih meseci u poplavljena područja.


Osim novca koji je donirao Dušan Popović, vlasnik Spitexa 24, u pomoćje priteklo svih 60 zaposlenih radnika ove ustanove koje je magloviti san o boljem životu otrgao od rodne Srbije, Bosne, Makedonije, Hrvatske, Crne Gore, Kosova i Metohije, ali i iz nekih zemalja Evropske unije. Solidarnost zaposlenih nije se ogledala samo u novcu i onome što su darovali, veću dirljivom osećanju jedinstva, koje samo velike nevolje iznose na svetlost dana.

Od kako je nastala humanitarna katastrofa u Srbiji i Bosni i Hercegovini, Dušan je nekoliko puta putovao u ove krajeve, a ono što je video i doživeo u poplavljenim područjima dodatno ga je podstaklo da pomogne koliko može i da se uključi u akciju pomoći koju je organizovala Srpska pravoslavna crkva u Cirihu.

– Balkan je tokom istorije uvek stradao u političkim igrama velikih sila, a sad nas i priroda kažnjava i ponekada se pitam čime smo zaslužili takvu sudbinu, kaže Popović. U svakom slučaju, tu smo da preuzmemo deo tereta koji naš narod nosi. Mi iz dijaspore nikada ne zaboravljamo svoje poreklo i svoje korene.

Inače, Dušan je nakon desetogodišnjeg iskustva i rada u psihijatrijskoj klinici blizu Modriče, 1989. godine otišao u Švajcarsku gde se, uz mukotrpan rad na nezi pacijenata, školovao i završio cirišku Višu školu za negu i jednogodišnji seminar za glavnog medicinara. Iskustvo stečeno na radu u raznim klinikama i ovladavanje nemačkim jezikom su mu omogućili da pre 11 godina smogne snagu i hrabrost da otvori sopstvenu ustanovu za negu bolesnika i starih osoba i uzdigne je na rang jedne od najvećih u Švajcarskoj.

To, naravno, podrazumeva i ostvarenje sna većine ljudi o ekonomskom blagostanju i nezavisnosti koje pun smisao dobijaju tek ako se upotrebe na korist što većeg broja ljudi. Spitex 24, osim što zapošljava veliki broj medicinskih radnika sa prostora Balkana, svoju misiju vidi i u tome što, osim Švajcaraca, neguje pacijente i stare osobe sa ovih prostora koji se, najčešće zbog nepoznavanja jezika, susreću sa brojnim problemima vezanim za njihovo lečenje. Značajno je i to što su vrata ove ustanove otvorena za sve naše ljude koji tek započinju svoj radni vek u Švajcarskoj u okolnostima u kojima „imaju nekog svog“…

Koliko je i za državu u kojoj žive značajna tema nege i zbrinjavanja migranata, svedoče i tekstovi i prilozi objavljeni u ciriškim medijima, ali i kvalitetna saradnja koju Spitex 24 ima sa švajcarskim lekarima i socijalnim ustanovama, kao bitnim elementima državnog blagostanja.

Vlasnik Spitexa 24, inače, za svoje radnike dva puta godišnje organizuje zabave na kojima se druže i opuštaju i na kojima čitava Evropa peva i igra uz taktove pesama sa Balkana…

Čitava strana posvećena Spitexu 24

Spitex 24, kako je nedavno izjavio Dušan Popović, Neue Zurcher Zeitungu, švajcarskim novinama, koje su objavile čitavu stranu teksta o ovoj ustanovi, ne razlikuje se mnogo od drugih ustanova ove vrste, ali je njegova prednost u tome što je posvećen migrantima i što usluge pružaju na italijanskom, albanskom, mađarskom i svim jezicima Zapadnog Balkana. Sve je više migranata, koji su odavno došli u Švajcarsku i koji su sada u situaciji da koriste usluge ovakvih ustanova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari