Tužilaštvo čeka izveštaj policije, policija ćuti 1Foto: Milorad Đurovi

Savetnik premijera za bezbednost Milorad Veljović kratko je izjavio za Danas da će razgovarati sa premijerom o slučaju Savamale, ali nije želeo da komentariše tvrdnje zaštitnika građana Saše Jankovića da je vrh policije učestvovao u zataškavanju slučaja, obrazlažući da on „voli policiju i da je do juče bio u policiji“.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

– Policija radi svoj posao. Nadležni će ispitati – kratko je rekao Veljović za naš list.

O slučaju rušenja objekata u Savamali i beogradsko Više javno tužilaštvo još uvek čeka izveštaj policije.

– U toku je predistražni postupak, što podrazumeva prikupljanje informacija o samom događaju i svim činjenicama i okolnostima slučaja, što konkretno znači da se još ne vodi istraga, jer bi to podrazumevalo ime ili imena osumnjičenih i krivično delo. Tužilaštvo je dalo nalog policiji da izvrši provere i nakon što one budu izvršene i izveštaj bude dostavljen, tužilaštvo će ga razmotriti i proceniti u kom smeru će se postupak nastaviti. Da li će i šta još biti sastavni deo predmeta, kao i da li će se vršiti dodatne provere, odluka će biti doneta nakon dostavljanja izveštaja policije – kaže za Danas portparolka Višeg javnog tužilaštva Tatjana Sekulić. Ona nije mogla da precizira kada će izveštaj policije biti dostavljen Tužilaštvu.

Podsetimo, objekti u Hercegovačkoj ulici u Savamali srušeni su u noći između 24. i 25. aprila, a po izjavama svedoka, objekte su bagerima porušili ljudi s fantomkama na glavama, koji su očevice zatvarali u hangar. Zaštitnik građana Saša Janković u izveštaju navodi da se u slučaju rušenja tih objekata radi o „organizovanom kršenju prava građana“, pri čemu policija nije blagovremeno i efikasno reagovala.

Kako se navodi u izveštaju Saše Jankovića, tokom kontrole ispitani su pomoćnik načelnika Policijske uprave za Grad Beograd za poslove policije Milan Stanić, pomoćnik načelnika Policijske uprave za Grad Beograd za poslove kriminalističke policije Ratko Kostić, pomoćnik načelnika Policijske uprave za Grad Beograd za poslove brigade policije Nebojša Pantić, zamenik načelnika Dežurne službe Policijske uprave za Grad Beograd Mladen Ostojić, šef smene Dežurne službe koja je obavljala službu u noći između 24. i 25. aprila Goran Stamenković i načelnik Odeljenja za telekomunikacije Aleksandar Marjanović. Izjavu je dao i v. d. direktora policije Vladimir Rebić.

Ipak, Rebićev komentar juče nismo uspeli da dobijemo. Pitanja koja smo mu prosledili preko Biroa MUP-a, a koja su do zaključenja ovog broja ostala bez odgovora su:

– Kako komentariše tvrdnje da je vrh policije učestvovao u zataškavanju slučaja?

– Zašto zaštitniku građana tokom kontrole nisu dostavljani svi podaci?

– Zašto policija nije izlazila na teren kada su je građani pozivali i smatra li da zbog propusta u radu policije treba da snosi odgovornost i podnese ostavku?


Bilo i legalnih objekata

Jedan od vlasnika porušenih objekata u Hercegovačkoj 4-6 koji je imao legalne papire je Vladimir Marković, direktor preduzeća „Transport peroni“.

– Imam presudu Upravnog suda i zaključak Gradskog veća koji je potpisao gradonačelnik Siniša Mali, da objekti ne smeju da se ruše – rekao je Marković za Danas. On dodaje da je još 25. aprila podneo zahtev policiji da izvrši uviđaj kao i predlog Privrednom sudu za obezbeđenje dokaza, ali da niko nije reagovao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari