Specijalni tim za istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu 1999. godine je tokom trogodišnje istrage došao do saznanja i o drugim zločinima na Kosovu, tako da je izveštaj proširen i neće se odnositi samo na trgovinu ljudskim organima – potvrdio je za Danas Žoao Suza, portparol šefa Specijalnog istražnog tima Klinta Vilijamsona. Američki tužilac Vilijamson će danas predstaviti rezultate svog istraživanja u Briselu, nakon čega će uslediti konferencija za novinare.

Šef specijalnog tima se prethodne sedmice susreo sa zvaničnicima u Prištini i u Beogradu, a u dva navrata je razgovarao i sa tužiocem za ratne zločine Srbije Vladimirom Vukčevićem. Žoao Suza naglašava da detalje vezane za istragu, posebno sa njenim rezultatima, Vilijamson nije predočio nijednom zvaničniku, „a kamoli novinarima“.

Prištinski mediji navode da ne postoji dovoljno dokaza da se podignu optužnice za trgovinu ljudskim organima, već da će za druge zločine odgovarati samo desetak pojedinaca iz Oslobodilačke vojske Kosova, po individualnoj odgovornosti, te da nema ni reči o tome da će se među optuženima naći imena sadašnjeg premijera Kosova Hašima Tačija i bivšeg – Ramuša Haradinaja.

Sagovornik Danasa koji je sa bavio ratnim zločinima pred Haškim tribunalom kaže za Danas da je trgovine ljudskim organima na Kosovu nesumnjivo bilo, ali da je takve zločine teško dokazati.

– Dovoljno je da pogledate izveštaj Dika Martija koji nedvosmisleno ukazuje na postojanje tih zločina. Međutim, njih je teško dokazati prvenstveno jer nema svedoka. Ukoliko se neki i pronađe, on neće da govori iz straha, ili menja iskaz, što je bio čest slučaj sa svedočenjima pred Tribunalom u Hagu – kaže naš sagovornik.

On dodaje da se specijalni sud za zločine počinjene na Kosovu osniva naredne godine upravo u Holandiji, jer kosovske institucije nemaju kapacitet i mehanizme kako bi zaštitili svedoke.

Vilijamsonov tim formiran je nakon izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, kako bi se istražili navodi da su pripadnici OVK na Kosovu kidnapovali i ubijali nealbansko stanovništvu u cilju trgovine ljudskim organima. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije dostavilo je Specijalnom timu podatke o više od 300 osoba koje su bile žrtve trgovine organima, a danas će javnost videti da li Vilijamsonov tim, nakon trogodišnje istrage, sakupio dovoljno dokaza da bi se podigle optužnice protiv osumnjičenih.

Prištinski mediji

Mediji u Prištini navode da će nakon formiranja suda za zločine na Kosovu biti podignuto najviše deset optužnica, ali da se nijedna neće odnositi na slučaj „Žute kuće“, niti će biti optuženih po komandnoj odgovornosti. Javnost na Kosovu smatra da će se time skinuti „ljaga“ koju je naneo izveštaj Dika Martija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari