– U srednjim školama ima oko 75.000 mesta za upis, a ove godine osmi razred završava 68.000 učenika osmog razreda. Za upis u srednje škole konkurisaće i oko 1.000 polaznika funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih. Broj mesta u srednjim školama smanjen je za oko 2.000 i to su uglavnom ona koja su prošle godine ostala bez đaka, kažu za Danas u Ministarstvu prosvete.

Drastičnih promena u ovogodišnjoj upisnoj politici nema. Blago je povećan broj mesta u gimnazijama (za 0,5 odsto), a smanjen u trogodišnjim srednjim stručnim školama. Novina je što je Zemunska gimnazija dobila jedno odeljenje za obdarene učenike za fiziku.

Ove godine upis u specijalizovane srednje škole biće centralizovan, što praktično znači da će učenici posle polaganja prijemnih ispita popunjavati liste želja. Izuzetak su đaci koji konkurišu za upis u muzičke i baletske škole. Zorana Lužanin, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, navodi za Danas da je centralizovan upis administrativna mera, koja će dati dodatne mogućnosti đacima kojima je prva želja neka od specijalizovanih srednjih škola.

Prema planu upisa, u gimnazijama ima skoro 18.400 mesta, u oblasti ekonomija, pravo i administracija 9.600, u područjima rada elektrotehnika i mašinstvo po 8.000. Slede trgovina, ugostiteljstvo i turizam sa oko 6.800 mesta, zdravstvo i socijalna zaštita – 5.730 i poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane sa 5.100 mesta.

Od ukupnog broju mesta u srednjim školama, 23,5 odsto je u gimnazijama, 52 odsto u četvorogodišnjim srednjim stručnim školama, 15 odsto u trogodišnjim zanimanjima, a oko šest odsto u oglednim profilima. Dva odsto mesta opredeljena su za specijalizovane škole, a 1,4 za muzičke.

Ove godine promenjeno je bodovanje za upis u srednje škole, pa će učenici na završnom ispitu moći da osvoje najviše 30 poena, dok uspeh iz osnovne škole donosi maksimalno 70 bodova. Svaki od tri testa koji se polažu na maloj maturi donosi najviše po 10 poena. Ni ove godine nema praga za prolaz, što znači da na maloj maturi niko ne može da „padne“. Ministarstvo prosvete planira da od naredne godine uvede prag za četvorogodišnje profile i gimnazije, ali još nije odlučeno da li će to važiti za ukupan broj poena ili i za rezultate na završnom ispitu. Iz Ministarstva najavljuju da bi promene trebalo da budu objavljene u septembru, kako bi naredna generacija malih maturanata znala šta ih čeka na kraju osmog razreda.

Učenici koji planiraju da konkurišu za upis u specijalizovane srednje škole treba da se prijave u tim školama od 23. do 26. maja, a u Sportskoj gimnaziji 6. i 7. juna. Prijemni ispit za bilingvalna odeljenja održaće se 30. maja, u baletskim i muzičkim školama od 4. do 6. juna, u umetničkim od 5. do 7. juna, u matematičkim gimnazijama i matematičkim odeljenjima 6. juna, a u filološkim 6. i 7. juna. Konačni rezultati prijemnih ispita biće objavljeni do 12. juna.

 

Završni ispit

Svi učenici koji završavaju osmi razred polažu završni ispit i to 15. juna iz maternjeg jezika, 16. iz matematike, a 17. juna kombinovani test sa pitanjima iz biologije, geografije, istorije, fizike i hemije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari