Današnji broj francuskog satiričnog časopisa Šarli ebdo sigurno će ponovo izazvati veliku buru u javnosti jer se na njemu opet nalazi karikatura proroka Muhameda. Ovoga puta u ruci drži natpis „Ja sam Šarli“, a iznad slike stoji „Sve je oprošteno“. Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković smatra da je ovo pokušaj da se strasti smire i pošalje poruka mira.

– Da li će to biti dovoljno za radikalne islamiste, veliko je pitanje, kaže Stojiljković.

Kako definišete slobodu govora?

– Sloboda govora se odnosi na slobodno izražavanje mišljenja i stavova. Ona je apsolutno i zagarantovano pravo, ali to ne znači da ga možete koristiti neograničeno. Naime, uvek treba proceniti potencijalnu korist i rizike. Svemu treba prilaziti sa dozom odgovornosti. Kao i sa slobodom, generalno. Postoje neke granice i ograničenja.

Ali sloboda je ograničena zakonom. A gde su granice slobode govora?

– Odgovornost svakog je da proceni šta su posledice izgovorenog. Da li to vređa dostojanstvo drugog. Naravno, te na znači da nekome treba da podilazite, ali u svemu morate da imate meru. Zakonsko ograničenje za slobodu govora je govor mržnje i pozivanje na nasilje.

To je jasno kada je u pitanju napisana ili izgovorena reč. Ali šta je sa satirom i karikaturama?

– To je slobodniji način izražavanja odnosno umetničke forme. Zato tu posebno treba biti oprezan. Ponovo, stvar je procene i mere. Bilo je više problematičnih priča u svetu sa karikaturama Muhameda, koje su prevazilazile granice dobrog ukusa. Važna je poruka koju želite da prenesete. Meni je, u tom smislu, najvažnije da stvar ne bude banalna i degutantna.

Ipak, i to je subjektivna stvar. Nešto što je nekome banalno, drugome može biti smešno?

– To jesu nijanse. Ali o njima treba voditi računa kada su u pitanju razlike između kultura. Karikatura Muhameda na WC šolji me ne bi uvredila, ali bi mi bila degutantna. Može se nešto kritično reći na drugi način, a da se ne pređe granica dobrog ukusa. Pitanje je šta je cilj karikature, jer svaka nosi neku poruku. Ako je poruka širenje demokratskog diskursa, onda morate imati u vidu da li će ga, i kako, druga strana razumeti. Zato smatram da je današnja karikatura u listu Šarli ebdo pozitivna i da porukom „Sve vam je oprošteno“ šalje poziv na smirivanje strasti. Na mir.

Odbrana sloboda

Da li će se posle ubistva novinara u listu Šarli ebdo nešto promeniti? Svetska javnost je pružila široku podršku novinarima i slobodi govora uopšte.

– Događaj je zaista zahtevao javnu reakciju odbrane sloboda. Tu nije smelo da se ćuti i druga strana je morala biti suočena sa reakcijama solidarnosti. Potpuno je neprihvatljivo primeniti nasilje na svaku vrstu kritike koja nam se ne dopada. I ne bih ja to ograničavao samo na islamske fundamentaliste. Imate militantne grupe i u hrišćanstvu i u drugim religijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari