Vlada danas o konkursu za nauku 1

Vlada Srbije odlučiće danas na sednici da li će konkurs za novi ciklus naučnoistraživačkih projekata biti poništen ili ne, izjavio je sinoć ministar prosvete Srđan Verbić, na tribini Centra za promociju nauke pod nazivom „Šta se dogodilo sa naukom u Srbiji“.

Verbić je rekao da će na sednici braniti stav da konkurs ne treba da se poništi, te da će predložiti izmenu akta o finansiranju, kako bi se izašlo u susret nekim opravdanim primedbama Zajednice instituta Srbije i Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti. Verbić je potvrdio pisanje Danasa, da će tražiti da postojeći konkurs bude produžen za nedelju ili dve.

Da se žestoka polemika o ovoj temi nije stišala, pokazuje i atmosfera na tribini, kojoj je prisustvovalo mnogo više zainteresovanih nego što su organizatori, po sopstvenom priznanju, očekivali. Sala Ustanove kulture „Parobrod“ bila je premala da primi sve naučnike, pa su mnogi tribinu pratili na nogama, dok neki zbog gužve nisu uspeli da uđu. Izlaganje ministra prosvete često su bila prekidana komentarima iz publike, povicima „ua“, aplauzima i smehom, a Aleksandra Pavićević, predstavnica Zajednice instituta Srbije, odala je priznanje Verbiću na hrabrosti da stane pred nezadovoljne, povređene i ljute naučnike. Ona je kritikovala Ministarstvo prosvete jer nije uvažilo mišljenje naučne zajednice o uslovima konkursa, ilustrujući to podatkom da je od 30.000 primedbi usvojeno tek 10 odsto i to marginalnih. Ona je ocenila da se razlike između instituta i fakulteta zaoštravaju, da akt o finansiranju naučnoistraživačkih projekata više odgovara određenim oblastima, te da „to što naučnici učestvuju u konkursu ne znači i da ga podržavaju“.

Komentarišući nedavnu izjavu premijera Vučića da će o sudbini konkursa za nauku odlučiti nakon Vrebićevog povratka iz Indonezije, jer je džentlmenski da ga sačekaju i čuju njegove argumente, Pavićevićeva je upitala da li je džentlmenski da 11.500 više od dve nedelje čeka na tu odluku.

Verbić joj je replicirao komentarom da je zadovoljan efikasnošću svojih saradnika koji su prihvatili 3.000 sugestija, napominjući da je o svim dokumentima, uključujući i konkurs, odluke donosila naučna zajednica, ali da nisu imali reprezentativnog predstavnika, jer još nije formiran novi saziv Nacionalnog saveta za nauku. On je naveo da je formiranje saveta Ministarstvo tražilo u dva navrata, ali da nije naišlo na razumevanje u vladi. Odgovarajući na pitanje iz teme tribine, ministar je kazao da se nauci dogodilo to da ima isti budžet kao pre šest godina od 11 milijardi dinara, a danas je mnogo više istraživača.

– Danas nema novca za sve te ljude i bilo koji konkurs koji se dogodi ove godine će morati da se suoči s tim problemom. Prvi put će značajan broj istraživača morati da ostane bez projekta, jer novca nema. Kakav god konkurs da napravimo 11 milijardi ostaje 11 milijardi – rekao je Verbić, napominjući da je na Ministarstvu da predloži najkorektniji mogući model, na šta su iz publike reagovali opaskom da „ovakva kategorizacija ne postoji nigde“ i da je „konkurs nezakonit“

Vesna Miletić iz Pokreta „Spasimo nauku“ uporedila je situaciju u kojoj se naučnici trenutno nalaze sa „tamnim vilajetom“, jer će se, bilo da podrže konkurs ili su za njegovo poništavanje – kajati. Ona je pitala zašto konkurs već nije poništen, ako je nezakonit i u suprotnosti sa Ustavom i ocenila da vlada i Ministarstvo treba da podnesu odgovornost zbog svega što se dešavalo, a ne da se skrivaju iza naučne zajednice, koja se mora prilagoditi odluci, kakva god bila.

Zoran Popović, potpredsednik SANU, rekao je da ne postoji niko ko je zadovoljan konkursom, ali da ga treba sprovesti bez odlaganja, kako ne bi bila naneta dodatna šteta nauci. On je ocenio da je nedopustivo što će na konkursu moći da učestvuju organizacije koje nisu akreditovane za naučni rad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari