Nacionalni prosvetni savet nije juče usvojio predlog programa završnog ispita za narednu školsku godinu, koji je predviđao da testovi završnog ispita iz srpskog i matematike nose najviše po 10 poena, a kombinovani test 20. Da ovakav predlog Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja prođe falio je samo jedan glas – 21 je bilo za, troje protiv, a šest članova NPS uzdržano, a za usvajanje je trebalo najmanje 22 glasa. Glasanje je obeležila i polemika o postupku članova NPS koji su bili uzdržani. Mirjana Ilić, iz Saveza učitelja Srbije, poručila je da su članovi Saveta „plaćeni da imaju stav“, a predsednica NPS Desanka Radunović da „dobijamo pare da nešto radimo, a ne da sve prebacimo na ministra“.

Iako je tokom dvočasovne rasprave o ovoj temi bilo suprotstavljenih stavova o tome koliko bi poena trebalo da nose testovi, samo šest članova Saveta podržalo je predlog da i za narednu generaciju malih maturanata ostane ovogodišnje rešenje, po kome srpski i matematika nose po 16 bodova, a kombinovani test osam. Nakon glasanja NPS, vruć krompir prebačen je u ruke ministra prosvete Srđana Verbića, koji po zakonu donosi konačnu odluku.

Zanimljivo je da su članovi NPS u junu prošle godine glasali za predlog da na ovogodišnjoj maloj maturi srpski i matematika nose po 10, a kombinovani test 20. Međutim, posle promene ministra prosvete i žestoke kampanje za ukidanje trećeg testa pronađeno je kompromisno rešenje za koje je rečeno da će važiti samo za ovu generaciju malih maturanata. Predsednica NPS Desanka Radunović je rekla da ne bi trebalo odustati od predloga koji je lane usvojen, napominjući da je cilj završnog ispita da pokaže šta su učenici naučili posle osam godina osnovnog obrazovanja.

– Nije namera male mature da pokaže da vukovci ne znaju već da se ohrabre deca koja vredno uče, a imaju stroge profesore koji ne poklanjaju petice, da tako nastave i da se učenje isplati – poručila je Radunovićeva.

Pojedini članovi NPS-a tražili su da se odlučivanje o predlogu programa završnog ispita odloži dok se ne uradi analiza ovogodišnje male mature, ali je Desanka Radunović rekla da je zbog letnje pauze neizvesno održavanje i naredne sednice, te da učenici 1. septembra moraju da znaju šta će ih čekati na maloj maturi. Gordana Čaprić, zamenica direktora Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, istakla je da analiza ovogodišnjeg završnog ispita ne može da bude urađena pre septembra.

Na komentare da se ne može izvući zaključak koliko đaci znaju na osnovu četiri ili pet pitanja iz predmeta koji se polažu na kombinovanom testu, Čaprićeva je kazala da su stručnjaci predlagali da taj test ima bar 40 zadataka, ali su donosioci odluka bili protiv, uz obrazloženje bi to bilo preveliko opterećenje za đake.

Slučaj zaključane profesorke

Beograd – Ministar prosvete Srđan Verbić izjavio je da slučaj profesorke Radojke Mikšin iz Kraljeva, koja štrajkuje glađu u svom kabinetu u Šumarskoj školi zbog rešenja o otkazu, nije problem Ministarstva, već lokalne zajednice. „Nisam siguran da bi Ministarstvo trebalo da se bavi tim problemima. Ukoliko intervencija može da pomogne u rešavanju (problema), u tom slučaju ću da odem“, kazao je ministar Vebić na pitanje novinara da li će otići u Kraljevo i videti se sa profesorkom koja štrajkuje. On je rekao da Ministarstvo ne može da predloži rešenja u ovom slučaju jer je, kako je precizirao, to stvar lokalne zajednice koja bi trebalo da vodi računa o svojim školama i zaposlenima. Beta

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari