Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da država ima čvrsto opredeljenje da počne da radi na merama prevencije od poplava mnogo više nego do sada i obezbedi dugogodišnju i sigurniju budućnost za generacije koje dolaze.

Vučić je, na predstavljanju nacionalnog programa za upravljanje rizikom od elementarnih nepogoda, rekao da je Srbija od poplava godišnje gubila 130 miliona evra, od suša tri-četiri puta više, a da je šteta od poplava prošle godine bila 1,7 milijardi evra.

– Zato mora da se napusti princip „lako ćemo“ i pokuša da se nešto spreči, a ne leči, poručio je Vučić, ukazujući da istraživanja UN pokazuju da svaki dinar uložen u prevenciju od poplava znači uštedu sedam dinara koji bi otišli na obnovu štete od njih.

Prema njegovom mišljenju, Srbija je prošlo leto po prvi put obnovi šteta od poplava pristupila transparentno, ozbiljno i dogovorno i više od 90 odsto onih koji su pogođeni tom elementarnom nepogodom su zadovoljni jer su nešto dobili kao odštetu. Vučić je zahvalio Evropskoj uniji, Ujedinjenim nacijama, svim međunarodnim institucijama, kao i državama koje su pojedinačno pružile pomoć Srbiji posle poplava, i poručio im da će Srbija ulagati infrastrukturu za odbranu od poplava, i da će i tu pomoć biti neophodna.

– Imamo čvrsto opredeljenje, a znate da kad to kažem nije prazna reč, da počnemo da radimo na merama prevencije mnogo više nego do sada i obezbedimo drugačiju i sigurniju budućnost za generacije koje dolaze, rekao je Vučić i dodao da je uveren da uz podršku i pomoć iz inostranstva Srbija to može da uradi, jer ni iz posledica prošlogodišnjih poplava ne bi mogla da se „iščupa“ bez te pomoći.

Direktorka Svetske banke za Zapadni Balkan Elen Goldstein upozorila je da se neke prirodne pojave koje su se ranije smatrale ekstremnim i da se dešavaju jednom u 100 godina, sada dešavaju češće i na njih se gleda kao na normalne.

Očekujemo da, naročito na Zapadnom Balkanu, vidimo vrlo ekstremno stanje i za Srbiju je važno da se pripremi za takve stvari, naročito poplave, istakla je Goldstein. Zbog toga je, ocenila je ona, važno prebaciti se sa reaktivnog na proaktivni pristup, a Svetska banka je napravila program osiguranja od elementarnih nepogoda, koji bi domaćinstvo godišnje koštao svega 20 evra. Goldstein je upozorila da to, međutim, u državama Jugoistočne Evrope nije obaveza, dok je Turska to uradila i ima uspeh, jer osiguranja plaćaju štete od elementarnih nepogoda.

Reagujući na njene reči, Vučić je objasnio da bi taj političar koji bi tako nešto saopštio ljudima, „završio karijeru za 2,5 godine“, jer ljudi nemaju novca za to osiguranje.

Devenport: Naučene lekcije

Šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Davenport ocenio je da postoje lekcije koje su svi naučili tokom poplava prošlog leta, i da je zato EU napravila mapu rizika od elementarnih nepogoda, a Srbija stalno napreduje u toj oblasti. On je najavio da će EU sa 14 miliona evra finansirati nabavku opreme za zaštitu od vanrednih situacija u Srbiji, a fokusiraće se i na obnovu nasipa, drenažnih sistema u kanalima i sistema za ispumpavanje vode u nekim područjima.

MUP: Stižu obilne padavine

Beograd – Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorilo je, na osnovu upozorenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda, da se u noći između 5. i 6. marta u Srbiji očekuju obilne padavine, naročito na jugozapadu i zapadu zemlje, u Sremu, Šumadiji i području Beograda. Na svim vodotocima u Srbiji se od 5. do 8. marta očekuju umereni i veći porasti vodostaja, posebno na Kolubari, Tamnavi, Ubu, Ljigu, kao i na Limu, Jadru i gornjem toku Južne Morave. Umereni porasti vodostaja očekuju se na banatskim vodotocima, Jasenici, Kubršnici, slivu Zapadne Morave sa pritokama kao i na Mlavi, Peku i Timoku. D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari