Ova godina biće godina štednje, kapitalnih ulaganja, ali da bi sve to uspelo i da bismo godinu uspeli da prođemo sa što manje teškoća, posebno za one koji su u stanju socijalne potrebe, moraćemo svi da pokažemo solidarnost – poručio je Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, uručujući 21 paketić deci i mladima u užičkom Domu „Petar Radovanović“. Poklone koji sadrže jakne, trenerke i patike obezbedilo je Udruženje osiguravača Srbije.

Pozivajući i druge da krenu tim primerom, Vulin je istakao da je u budžetu za ovu godinu planiran iznos od 2,8 milijardi dinara za mere aktivnog zapošljavanja, 500 miliona dinara za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, te da su povećani iznosi stimulacija za nova zapošljavanja, kao i programi kojima će mladi i obrazovani sticati radno iskustvo.

– Ova godina biće godina zapošljavanja i solidarnosti – istakao je Vulin, dodavši da sve probleme nije moguće rešiti novcem iz budžeta, iako, kako je rekao, „s ponosom ističe da iznosi za socijalna davanja u državnom budžetu nisu smanjeni i da niko ko prima socijalni pomoć, dečji dodatak i hraniteljske porodice neće osetiti godinu štednje, zato što se na njima nije štedelo“.

– Vlada Srbije je jedina vlada u Evropi koja se, u godini krize, tako ponašala. Štedeli smo na svemu drugom, ali ne i na deci, koja su naša budućnost i na njima nećemo štedeti – poručio je ministar.

Na pitanje Danasa da komentariše rezultate istraživanja koje je sproveo UNICEF sa partnerima, kojim je utvrđeno da dečji dodatak u Srbiji prima svega 48 odsto dece iz siromašnih porodica i samo 60 odsto dece iz romskih naselja, ali da taj dodatak prima i svako deseto dete iz bogatih porodica u našoj zemlji, Vulin je najpre rekao da su to „nepotpuni podaci iz novinskih tekstova“, potom priznao da je „bilo zloupotreba“, pravdao se da je on na čelu ministarstva „svega osam meseci“ i na kraju obećao da će „biti promenjeni Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom i Zakon o socijalnoj zaštiti, kako bi se otklonile zloupotrebe“.

– Čim govorimo o socijalnoj pomoći, stanje nije divno, nego je loše, ali to loše uspeli smo da sačuvamo da ne bude mnogo gore, jer može da bude mnogo gore. Sačuvali smo i dečji dodatak, porodiljske nadoknade, bez obzira na to što smo sve ostalo smanjili. Dakle, UNICEF-ovo istraživanje, koje je urađeno u saradnji sa nama, vrlo je relevantno i mi o tome vodimo računa. Vi postavljate to pitanje nekome ko je ovde osam meseci. To se dešavalo 14 godina, ali mi ćemo to promeniti za godinu dana od dana kada smo napravili Vladu, jer ćemo promeniti zakone – poručio je Vulin.

Na optužbe nevladinih organizacija o zloupotrebama na konkursu za raspodelu budžetskog novca iz tog ministarstva, Vulin je konstatovao:

– Oni to ne zameraju, jer novac nije zloupotrebljen i nije potrošen, a oni koji su pokušali da kriminalizuju to nisu mogli da sačekaju da se završi konkurs, da dobiju rešenja. Sav novac, do dinara, otišao je za lečenje naše dece. Mislim da je to odlična namena, tako da jedino što je sigurno jeste to da novac nije potrošen, nego je otišao za našu decu i to mi je veoma drago – kazao je ministar, istakavši da u Srbiji postoji 24.000 nevladinih organizacija od kojih ga „neke hvale, a neke mu zameraju, ali to je“, kako je poentirao „demokratija i tako treba da bude“.

Pomoć Užicu

Gradonačelnik Užica Tihomir Petković saopštio je da će od ministra Vulina zatražiti podršku za adaptaciju nekadašnjeg kolektivnog centra za izbeglice kako bi taj objekat poslužio za prihvalitište za građane bez stalnog smeštaja, ali i 10 miliona dinara za samozapošljavanje mladih u Užicu, kao i to da se zaposlenima u u Dnevnom boravku za decu i mlade sa invaliditetom omogući da budu angažovani na osnovu ugovora o privremenim poslovima, kako se ta socijalna usluga ne bi ugasila.

Ravnogorci i partizani

Na primedbe dela javnosti da se predlogom Zakona o boračkoj zaštiti izjednačavaju prava pripadnika partizanskog i ravnogorskog pokreta, Vulin je uzvratio da su i te primedbe posledica čitanja novinskih tekstova, a ne zakona, a potom ocenio da „takva rešenja postoje deset godina“.

– Šta vi sada meni zamerate? Rešenje koje funkcioniše svih ovih godina ili šta? Nisam to ja napravio. Problem Drugog svetskog rata ne rešavamo ni vi ni ja, već ga rešavaju sudovi. Sudovi su odredili ko je, a ko nije rehabilitovan. Oni koji su rehabilitovani imaju ista prava koja su postojala svih ovih godina, a ta rešenja postoje i u predlogu zakona – uzvratio je Vulin.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari