– U narednoj školskoj godini učenici će imati četiri raspusta, a najveća novina je što će zimski raspust biti podeljen na dva dela. Prema upravo objavljenom školskom kalendaru Ministarstva prosvete, naredna školska godina počinje u utorak, 1. septembra, a učenici će već u novembru imati trodnevni predah. Naime, jesenji raspust za osnovce i srednjoškolce 9. i 10. novembra spaja se sa državnim praznikom Danom primirja u Prvom svetskom ratu, koji se obeležava 11. novembra.

Đaci će prvi deo zimskog raspusta koristiti od 31. decembra do 8. januara 2016, odnosno pre kraja prvog polugodišta koje se završava 29. januara. Potom sledi drugi deo zimskog raspusta – od 1. do 12. februara, na koji se nadovezuje državni praznik Sretenje (obeležava se 15. i 16. februara), što znači da drugo polugodište počinje 17. februara.

– Prvo polugodište bilo je nesrazmerno kraće u odnosu na drugo i nije bilo dovoljno vremena za proveru znanja i ocenjivanje. Na početku godine vrši se provera znanja, đaci obično u septembru idu na ekskurzije i onda decembar bude agonija i za nastavnike i za đake, tako da smo to želeli da promenimo, objašnjava Snežana Marković, pomoćnica ministra prosvete za srednje obrazovanje.

Naredni odmor učenici će imati tokom prolećnog raspusta – od 28. aprila do 3. maja. Školsku godinu prvi završavaju maturanti gimnazija – 24. maja. Učenici osmog razreda i đaci završnih razreda trogodišnjih i četvorogodišnjih srednjih stručnih škola raspuštaju se 31. maja, đaci od prvog do sedmog razreda 15. juna, a ostali srednjoškolci 22. juna.

Odlukom da se zimski raspust podeli na dva dela Ministarstvo prosvete je izašlo u susret zahtevu prosvetnih radnika iz Zlatiborskog okruga, ali i turističkoj privredi, koji su još za vreme mandata prethodnog ministra predlagali drugačiju organizaciju školskog kalendara.

Jedan od predlagača Rafajlo Jelisavčić, direktor užičke OŠ „Slobodan Sekulić“, ne krije zadovoljstvo što je aktuelna prosvetna vlast imala sluha za ideju, za koju se bore već dve godine. On za Danas napominje da razdvajanje zimskog raspusta neće uticati na proces učenja i učenička postignuća, ali će zato imati pozitivne efekte na zdravlje dece i njihovu bezbednost. Sagovornik Danasa podseća na rezultate analize koja je pokazala da je februar mesec sa najviše snežnih padavina, zbog čega škole u mnogim krajevima imaju teškoće sa organizacijom nastave. Jelisavčić dodaje da će korist osetiti i lokalne samouprave zbog uštede energenata, kao i da će biti mnogo bolje iskorišćeni kapaciteti u zimskim turističkim centrima. Jer, hotelijeri se godinama unazad suočavaju sa velikim gužvama tokom novogodišnjih i božićnih praznika, dok su krajem januara i početkom februara kapaciteti u našim planinskim zimskim centrima poluprazni.

Iza pomenute inicijative stali su, između ostalih, Nacionalno udruženja turističkih agencija JUTA, Skijaški savez Srbije, Skijališta Srbije, Udruženje hotelijera HORES i nekoliko lokalnih i regionalnih turističkih organizacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari