Odredba po kojoj se ženama koje se odluče na prekid trudnoće u Kliničkom centru Srbije preporučuje razgovor sa sveštenikom ukinuta je odlukom direktora KCS Miljka Ristića. Sporna odredba u ovoj ustanovi bila je na snazi od 2002. godine, po odluci tadašnjeg direktora Vojka Đukića.

– Prekid trudnoće je dozvoljen zakonom. Odluku o abortusu donosi trudnica i na to niko ne bi trebalo da utiče – kaže za Danas direktor KCS Miljko Ristić, objašnjavajući zašto je zabranio „preporuku“ da se pre prekida trudnoće žene obrate svešteniku. Naš sagovornik ne gleda blagonaklono ni na novu odredbu Zakona o zdravstvenoj zaštiti dece, trudnica i porodilja, po kojoj su lekari specijalisti dužni da Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO) dostave podatke o svakoj prekinutoj trudnoći.

– Iako je zakon već usvojen u Skupštini i uskoro očekujemo njegovu primenu, još uvek ne znamo na koji način ćemo dostavljati podatke RFZO. Međutim, smatram da je odredba nedorečena, i da bez obzira na razloge zbog kojih se „provukla“ u zakonu, krši prava na privatnost žena – smatra Ristić, pitajući zašto bi iko trebalo da zna da je neka žena uradila abortus.

Direktor KCS, kao ni ostali zdravstveni radnici – ginekolozi i akušeri, koji su dužni da podatke o prekinutim trudnoćama dostave RFZO, još nisu dobili obaveštenje od Fonda na koji način će mu dostavljati pomenutu dokumentaciju. Inače, zakon predviđa novčane kazne za lekare koji ne dostave podatke o izvršenim abortusima.

– Sve što znam, saznao sam preko sredstava javnog informisanja. Odredbu bi trebalo precizirati podzakonskim aktom, a broj abortusa, po kojem smo među vodećim zemljama, treba smanjiti na drugi način – edukacijom o kontracepciji, a ne evidentiranjem žena koje su prekinule trudnoću ili apelom sveštenih lica – naglašava Ristić.

Podaci nepoznati

Ne postoje precizni podaci o tome koliko žena godišnje u Srbiji izvrši abortus. Podatke RFZO dostavljaju državne klinike (mesečno u vidu brojki), međutim, privatne klinike dosad nisu imale tu obavezu. Pretpostavlja se da se godišnje u Srbiji obavi između 150.000 i 200.000 abortusa. Poražavajući podatak je i da desetinu od tog broja (oko 16.000) izvrše tinejdžerke uzrasta od 15 do 19 godina, što nedvosmisleno ukazuje na potrebu edukacije, uvođenja seksualnog obrazovanja u osnovne škole i novu državnu strategiju u vezi s ovom problematikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari