Poverenik za zaštitu ravnopravnosti organizovaće treću godinu zaredom „Živu biblioteku“ 1. i 2. novembra na Sajmu knjiga u Beogradu. Metodologija „Žive biblioteke“ je specifična jer su knjige živi ljudi, pažljivo odabrani iz društvenih grupa prema kojima često vladaju predrasude i negativni stereotipi. Upravo zbog svoje pozicije u društvu i pripadnosti određenoj društvenoj grupi ove osobe su stigmatizovane ili trpe diskriminaciju.


Ove godine „žive knjige“ biće Albanac, borac za prava životinja, feministkinja, feministkinja-trudnica, gej, Kineskinja, kontrolor u gradskom prevozu, lezbejka, Mađar, mala osoba, musliman i muslimanka, osoba koja živi sa HIV-om, osoba sa invaliditetom, protestant i protestantkinja, rabin, raseljeno lice, ratni veteran, Rom i Romkinja, samohrana majka, sestra osobe obolele od šizofrenije, slepa osoba, SOS volonter prevencije suicida i vegan.

„Živa biblioteka“ funkcioniše baš kao prava biblioteka, u kojoj čitaoci dolaze da pozajme „knjigu“ na određeno vreme. Na taj način, u direktnoj komunikaciji sa čitaocima prenose svoja životna iskustva i doprinose borbi protiv stereotipa, predrasuda i diskriminacije. Cilj „Žive biblioteke“ je promocija ravnopravnosti i tolerancije i upravo „čitanje“ takve „knjige“ može biti najbolji put da se prevaziđu predrasude i stereotipi i promeni lični stav prema onima koji se često ignorišu, osuđuju, pa čak i mrze samo zato što su drugačiji, ukazuju iz službe poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari