Država će u najskorije vreme morati da isplati najmanje pet miliona evra stomatolozima kojima su, na osnovu neustavnog pravilnika iz 2006. godine, umanjene zarade. Oštećeno je oko 2.000 stomatologa, ali nisu svi podneli tužbe iz straha zbog gubitka posla, te postoji mogućnost da odštetna suma bude i veća.


Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže za Danas da se trenutno traži rešenje u vidu poravnanja, ali da će određena sredstva sigurno biti isplaćena iz budžeta.

– Moram da vas podsetim da problem datira od 2006. godine, kada su brojni stomatolozi u domovima zdravlja proglašeni „viškom“. Oni su nastavili da rade i dobijali su plate iz sredstava koja su uplaćivana u druge svrhe, jer je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) prestao da izdvaja novac za njihove plate. Kada više nije bilo ni tih sredstava, stomatolozi su podnosili tužbe i dobijali presude u svoju korist – navodi Lončar.

Problem je nastao još 2006. kada građani Srbije više nisu imali pravo na besplatnu stomatološku zaštitu. Tada je usvojen pravilnik po kojem su brojni stomatolozi i tehničari ostali bez plata, jer je RFZO prestao da im isplaćuje zarade. Međutim, oni su ugovorima bili vezani za domove zdravlja u kojima su radili, i uplaćivani su im doprinosi. Punu platu su morali da „zarade“. Na osnovu tužbe stomatologa u Domu zdravlja „Novi Sad“, Ustavni sud Srbije je 2012. godine proglasio neustavnim navedeni pravilnik. Zbog dugovanja stomatolozima, nekoliko domova zdravlja je u blokadi, a uskoro bi mogli biti i računi svih 150 domova zdravlja u Srbiji.

Predsednik Udruženja privatnih lekara i stomatologa Branislav Kardašević kaže za Danas da je ovo udruženje upozoravalo na pogubnost pravilnika iz 2006. i pre nego što je usvojen, „te je sada došlo vreme za naplatu“.

– Pravilnikom su stomatolozi u domovima zdravlja podeljeni u dve kategorije. Jedni su ostali kao redovno zaposleni, a veći broj njih je morao da zaradi platu, iako su im uplaćivani doprinosi. Bolje bi bilo da su im dati otkazi, ukoliko već nije bilo potrebe za njihovim uslugama – smatra Kardašević. Prema njegovoj proceni, oštećeno je oko 2.000 stomatologa, sestara i tehničara, a suma koju će država morati da im ispati kao nadoknadu daleko je veća od pet miliona evra, ukoliko svi podnesu tužbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari