Živeti uspešan život danas znači postati uspešan investitor. Ne samo da treba da naučimo logiku berze i postanemo sami sebi finansijski savetnik; podstaknuti smo takođe da svoj život posmatramo kao investiciju.

Renata Salecl: TIRANIJA IZBORA (5)

Renata Salecl, čuvena profesorka vodećih britanskih univerziteta, u izvrsno napisanoj knjizi „Tiranija izbora“ pokazuje kako je izbor postao ključno obeležje modernog života: od supermarketa do identiteta, od porodice od politike, od kulture do interneta, od privatnosti do knjiga za samopomoć, od vlastitog životnog stila do opsesije životima slavnih. „Tiranija izbora“, koju je kod nas objavio Arhipelag, prevedena je na više od deset svetskih jezika

 

Otrcana fraza o „ulaganju“ vremena i brige u odnos već dugo postoji, ali sad nam se veli da su vreme i ljubav koje poklanjamo svojoj deci i doslovno investicija. Kvalitetno roditeljsko vreme navodno će stvoriti zadovoljavajuće dete: ono koje će se pozitivno odraziti na nas, ispuniti naše neostvarene snove i težnje i pružiti nam finansijsku podršku kad ostarimo. Tek sa ovog stanovišta sve to vreme i briga, neminovno oduzeti od posla, izgledaju kao korisno potrošeni. Sa supružnicima i prijateljima takođe ulažemo energiju kako bismo kasnije mogli da crpimo emocionalne rezerve koje takvi odnosi stvaraju. Vilard F. Harli, čuveni američki bračni savetnik, oslikao je tačno kako takve emocionalne rezerve treba da deluju ne bi li urodile optimalnim prijateljstvom.

Zamislite par u kojem muž voli fudbal a žena voli da ide u duge šetnje sa svojim mužem. Inteligentan par će staviti štednju u taj emocionalni polog tokom vremena kad je veza čvrsta. Žena će, na primer, ići s mužem da gleda fudbal, čak i ako ne podnosi taj sport, a muž će joj se pridružiti u šetnjama iako bi radije sedeo pred televizorom. U kriznim vremenima jedan od partnera može početi da uskraćuje naklonost; on ili ona se mogu naljutiti i prestati da se pridružuju onom drugom u nekad zajedničkim aktivnostima. Rezerve u banci ljubavi tada polako počinju da se iscrpljuju do tačke potpunog pražnjenja ili čak odlaženja u minus. Kad nastane takva kriza, bračni savetnik predlaže da par potraži pomoć kod stručnjaka poput njega, koji će im pomoći da restrukturišu svoje banke emocionalnih ulaganja i obnove svoja sredstva.

Niko ne može da porekne da brakovi bolje funkcionišu ukoliko partneri provode vreme zajedno, a ponekad to zahteva kompromis oko zajedničkih aktivnosti. Ali današnja kultura savetovanja nastoji da oslika ljubav i osećanja kao elemente života kojima možemo racionalno ovladati, premda je to oblast u kojoj su podsvesni impulsi i osećanja najsnažniji. Stoga sad postoji želja da se ovlada tim podsvesnim impulsima, da se pronađe način za promenu nelagodnih osećanja kao i za kontrolu prirode privlačnosti. Sa sve više preovlađujućom idejom kako je ishod života naprosto pitanje izbora i da je na nama da odlučimo kako želimo živeti, ljubav i seksualnost se prikazuju kao da je njima isto tako lako upravljati kao, recimo, karijerom ili izborom mesta za odmor. Popularni časopisi i novine ostavljaju utisak da bi trebalo da smo u stanju da uživamo u najfantastičnijem, najmaštovitijem seksu i da postoji nebrojeno mnogo novih načina da se poveća naše seksualno zadovoljstvo. Naš seksualni život deluje sasvim prosečno u poređenju s preovlađujućim idejama o tome kako seks treba da izgleda, zvuči i da se oseća, ako je suditi po medijima. Ukoliko je u viktorijansko doba seks bio tabu, u današnje vreme kao da je ne upražnjavati seks postalo tabu, pa ljudi ćute o svom seksualnom životu dok zamišljaju kako svi ostali uživaju u seksualnom životu koji dočaravaju časopisi ili televizija. To uverenje pojačava naša osećanja nedostatnosti, dok istovremeno podstiče žudnju na kojoj buja ta nepregledna industrija.

Ideologija izbora je sad tako duboko prodrla u naše ideje o seksualnom zadovoljstvu da, kad naš ljubavni život nije na visini naših kulturoloških ideala večitog erotskog blaženstva i beskrajne igre s novim tehnikama, mi treba da učinimo nešto tim povodom – da potrošimo vreme i novac kako bismo to popravili. Kvazidokumentarac Neutrpani pruža primer takvog potrošačkog pristupa seksualnosti. Film prati mladi par koji ima seksualnih problema. Nezadovoljni time što je njihov inače pun ljubavi odnos lišen seksualnog ispunjenja, oni odlučuju da učine sve što je moguće kako bi pronašli tu nestalu varnicu. Najpre odlaze na konsultacije kod urologa, koji proverava njihovu fizičku sposobnost za seks i, nakon serije neprijatnih testova, prepisuje im razne lekove i kreme ne bi li rešio njihov problem. Zatim se par obraća tantričkoj učiteljici, koja ih upućuje u tehnike opuštanja i daje im predloge kako da ostvare kontakt sa svojim unutarnjim seksualnim bićem. Kao treće, oni odlučuju da se obrate seksualnom terapeutu, koga ne zanima samo da priča o tome kako par razmišlja o seksu, već želi da vidi kako oni fizički pristupaju seksu.

Nastavlja se

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari