Kada je reč o poginulim borcima ili građanima sa juga Srbije ili Kosova, mi moramo mrtve ostaviti na miru i okrenuti se unapređenju zajedničkog života, rekao je za Danas potpredsednik Demokratske partije (DP) u Bujanovcu Nedžat Behljulji, komentarišući poslednje događaje u vezi sa uklanjanjem spomenika pripadnicima OVPBM u Preševu. On smatra da „lokalni političari Albanci, ali i Srbi, ne smeju da budu uključeni u opasnu priču usijanih glava koje postoje i u Beogradu i Prištini“.

Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa juče je odbio da se javi novinaru Danasa, ali je za albanske medije izjavio da „Albanci sa juga ne vide problem u stavovima premijera Kosova Hašima Tačija, već da je problem sa vlastima u Beogradu“.

– Mi moramo da problem rešimo sa premijerom Dačićem i ministrom Vučićem oko procesa neminovne legalizacije uklonjenog spomenika borcima OVPMB – rekao je Mustafa.

Albanski izvori na jugu Srbije potvrdili su za Danas prenoseći raniji stav lidera Partije za demokratsko delovanje (PDD) Rize Haljimija, da „oni neće razgovarati sa predsednikom Koordinacionog tela za tri opštine juga Srbije oko povratka spomen-obeležja u Preševo, već će na taj razgovor pristati samo uz posredovanje misije OEBS na jugu Srbije“.

Galip Bećiri, predsednik Nacionalnog saveta Albanaca (NSA), ponovio je da su „članovi Saveta spremni za razgovor sa ljudima iz Koordinacionog tela i lično predsednikom Zoranom Stankovićem“.

– Mi insistiramo na konkretnosti u rešavanju problema, a ne na nečemu što stalno bude razvodnjeno, a što je bila praksa Koordinacionog tela i pre dolaska novog predsednika. Situacija je isuviše ozbiljna da bismo mogli da vodimo nekakve neformalne razgovore i razgovore na prijemima – rekao je Bećiri za Danas. 

„Samoopredeljenje“ u Preševu?

Albanski novinari sa juga Srbije koji izveštavaju za kosovske medije navode da „ne postoji jedinstvo unutar albanskog političkog korpusa, ali i pojedinih predstavnika civilnog sektora“. Oni procenjuju da se u narednom periodu u Preševu može očekivati i formiranje „nove političke partije“ ili čak „ispostave Organizacije Samoopredeljenje koju u Prištini vodi Albin Kurti“. Procene sa terena ukazuju da bi to dovelo do dodatne radikalizacije prilika u regionu juga Srbije, ali i odnosa na relaciji Beograd – Priština u odnosu na aktuelne probleme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari