Za osmoro osumnjičenih u aferi Agrobanka doneto je juče rešenje o zadržavanju od 48 sati, pošto su u policiji saslušani u prisustvu zamenika tužioca za organizovani kriminal. U tom roku, kako je saopštilo Tužilaštvo, osumnjičeni će uz krivičnu prijavu biti dovođeni i saslušavani u Tužilaštvu za organizovani kriminal. Nakon tog saslušanja biće doneta odluka o daljem toku krivičnog postupka, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Bivši predsednik Izvršnog odbora Agrobanke Dušan Antonić i sedmorica njegovih saradnika iz banke i privatnih firmi uhapšeni su prekjuče zbog sumnje da su zloupotrebljavali kredite, a tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je da policija proverava sve sporne i nenaplaćene kredite te banke. Antonić je uhapšen poslednji tokom večeri, prilikom pokušaja da se vrati u zemlju iz Republike Srpske kod graničnog prelaza u Sremskoj Rači.

Bivši član UO Agrobanke Danilo Šuković izjavio je Beti da je sve što je dolazilo do UO te banke „bilo čisto“ i da ništa nije ukazivalo na korupciju.

– Sve što je dolazilo na Upravni odbor bilo je čisto. Da li je neko radio nešto loše sa papirima, to ja ne mogu znati. Da je nešto ukazivalo na korupciju, ja bih tog momenta izašao iz Upravnog odbora. Nisam stekao dojam, ne mogu ništa da kažem – rekao je Šuković, koji je i član Saveta za borbu protiv korupcije.

Upitan da li su on i ostali članovi Upravnog odbora Agrobanke imali uvid u poslovanje banke i da li je moguće da je banka napravila gubitak od 300 miliona evra, odgovorio je da ne zna i da postoje različite tvrdnje.

– Ne znam – neki tvrde, ovi koji su radili, da to nije realno, ovi da jeste, to treba sve da se ispita i da se vidi. Ono što je dolazilo na Upravni odbor, papiri, toga nije bilo, bio je pozitivan rezultat i svi su papiri bili takvi – kaže Šuković.

On je naveo da eventualne zloupotrebe nije mogao da izvede jedan čovek, nego više njih, ali da podaci koji bi ukazivali na to nisu stizali do Upravnog odbora. Upravni odbor čiji je Šuković bio član razrešen je uvođenjem prinudne uprave 29. decembra 2011. godine kada su razrešeni i članovi Izvršnog odbora Agrobanke.

Dušan Antonić je osumnjičen da je od 2006. do 2011. zajedno sa četvoricom uhapšenih rukovodilaca banke, kršeći zakonske i podzakonske akte i interne propise, odobravao kredite većem broju pravnih i fizičkih lica pod povoljnijim uslovima i bez adekvatnih sredstava obezbeđenja. Krediti do danas nisu vraćeni, a ukupan iznos je veći od 32.000.000.000 dinara. Među onima koji su uzimali kredite su i privredna društva Drina Timber i Headcommerce koja su pod Antonićevom kontrolom. U vlasništvu su njegovog sina Milana Antonića, kao i Miloša Uzelca. Odgovorna lica u tim preduzećima su Branimir Uzelac, Suad Hasović i Slobodan Ratković. 

U bekstvu

Zbog istog krivičnog dela, pripadnici MUP tragaju za Milanom Antonićem (1978, sin Dušana Antonića), jednim od osnivača firme Eso limb Gmbh iz Beča, koja je osnivač privrednog društva Drina timber i Slobodanom Ratkovićem (1947), zamenikom direktora privrednog društva Headcommerce iz Beograda. Kako se navodi, policija nastavlja rad na rasvetljavanju ovog slučaja.

Ko je sve uhapšen

Dušan Antonić (1948), predsednik IO Poljoprivredne banke Agrobanke a.d. Beograd

Slavoljub Korićanac (1955), član IO Agrobanke

Bojan Zarić (1970), član IO Agrobanke

Boban Labović (1957), izvršni direktor Sektora za korporativno bankarstvo Agrobanke

Vehbo Papić (1957), izvršni direktor Sektora za upravljanje rizicima Agrobanke

Miloš Uzelac (1979), jedan od osnivača firme Eso limb Gmbh iz Beča, koja je osnivač privrednog društva Drina timber d.o.o. Ljubovija

Branimir Uzelac (1950), direktor i odgovorno lice u privrednim društvima Drina timber iz Ljubovije i Headcommerce iz Beograda,

Saud Hasović (1959), direktor i odgovorno lice privrednog društva Drina timber d.o.o. Ljubovija.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari